Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolarstwo. Watykan wychodzi z izolacji. Ciclista del Papa w światowym peletonie. Piekło - Niebo - Raj

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Reprezentacja Watykanu gotowa do podboju świata doczesnego...
Reprezentacja Watykanu gotowa do podboju świata doczesnego... Instagram Valerio Agnoli
Po raz pierwszy w historii, Watykan będzie oficjalnie reprezentowany na globalnej imprezie sportowej. Podczas 95. edycji mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, które odbywają się w australijskim w Wollongong, na starcie wyścigu ze startu wspólnego elity panów, ujrzymy cyklistę w barwach biało-żółtych. To urodzony ponad 40 lat temu w holenderskim Groningen Rien Schuurhuis! Przez wieki, Stolica Apostolska była skoncentrowana wyłącznie na tym, co dzieje się wokół głowy kościoła katolickiego. Nigdy wcześniej, zorganizowany, profesjonalny sport nie był najważniejszą dziedziną życia...

Dotychczas, Watykan uczestniczył tylko w piłkarskich meczach towarzyskich, bowiem macierzysta federacja nie jest członkiem ani Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) ani Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA). Większość zespołu składa się z Gwardii Szwajcarskiej, reszta to pracownicy i administracja Stolicy Apostolskiej.
Papieska drużyna narodowa rozegrała dotychczas dziewięć meczów, najczęściej z Monako. Zwycięsko zakończyła tylko konfrontację ze szwajcarskim klubem amatorskim SV Vollmond (5:1). A trenerem zespołu najmniejszego państwa na świecie był nawet m.in. legendarny Giovanni Trapattoni...

Legalna mafia

Państwo Kościelne i Watykan czyli - jak twierdzą niektórzy - „legalna mafia”, to dwa oddzielne byty prawne, połączone osobą biskupa Rzymu. Otóż na jedną osobę przypada jedna sprawa karna, co daje największy ich odsetek na jednego obywatela na świecie...
Bardzo nieliczni posiadają obywatelstwo Watykanu - można je mieć tylko wtedy, gdy pracuje się w watykańskich instytucjach bądź jest się rodziną takiej osoby.
W 2019 roku, tuż przed pandemią COVID-19, powstało stowarzyszenie „Athletica Vaticana” (z łaciny), którego celem docelowym jest delegowanie sportowców ze Stolicy Apostolskiej do zawodów międzynarodowych. Klub został włączony do Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki.
W ubiegłym roku, Watykan został członkiem Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), dzięki czemu w tym roku reprezentant tego kraju może uczestniczyć w mistrzostwach świata. Dołączył również do World Taekwondo - organizacji zajmującej się promowaniem taekwondo olimpijskiego na świecie, w której zrzeszone są narodowe związki taekwondo.

Kolarz papieża

Wschodnie wybrzeże Australii, Nowa Południowa Walia. Już w najbliższą niedzielę, tj. 25 września br., na starcie wyścigu ze startu wspólnego, którego trasa liczy prawie 267 km, zobaczymy Riena Schuurhuisa. To historyczny moment - nigdy wcześniej, Stolica Apostolska nie miała swojego reprezentanta w zawodach kolarskich na szczeblu międzynarodowym.
Menadżerem kolarskiej reprezentacji Watykanu jest Włoch Valerio Agnoli - były kolarz zawodowych ekip Liquigas, Astana i Bahrain-Merida, pomocnik Vincenzo Nibaliego czy Ivana Basso, ale i zwycięzca etapów na Giro d’Italia (2010) i Vuelta a España (2008).
Największy włoski dziennik sportowy - „La Gazzetta dello Sport”, określił Riena Schuurhuisa mianem „Il Ciclista del Papa” czyli kolarzem papieża. Otóż żona kolarza - Chiara Porro jest Australijką, absolwentką m.in. University of York, z tytułem zawodowego licencjata (Bachelor of Arts) w zakresie polityki, filozofii i ekonomii. Następnie ukończyła studia magisterskie z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. Tam poznała Schuurhuisa.
Z racji wykonywanego zawodu - dyplomaty, pracowała na wyspach Polinezji Francuskiej na Oceanie Spokojnym i w Indiach. We wrześniu 2020 roku została ambasadorem Australii przy Stolicy Apostolskiej. Państwo Schuurhuis mieszkają na co dzień w Rzymie, z dwójką dzieci.
https://www.gazzetta.it/Ciclismo/20-09-2022/ciclismo-nibali-il-primo-ciclista-vaticano-mondiale-esalta-forza-squadra-450273495294.shtml

Profesjonalny amator

W 2016 roku, Rien ścigał się w barwach drużyny z Laosu - Black Inc Cycling Team, a dwa lata później w australijskiej ekipie Oliver’s Real Food (obie na poziomie Continental). Do jego największych sukcesów należą dwa dziewiąte miejsca w klasyfikacji generalnej wyścigów Jelajah Malaysia oraz International Tour de Banyuwangi Ijen, rozgrywanych w Azji (2016).
W 2021 roku, był czterdziesty czasowcem mistrzostw Holandii, tracąc - na niespełna 30-kilometrowej trasie - do zwycięzcy, Toma Dumoulina grubo ponad 5 minut...
Zatem, kariera Riena Schuurhuisa była raczej amatorska niż zawodowa.
Trzymamy kciuki i „Peace with you”...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24