Kolejny Polak pokerowym milionerem. Sebastian Malec wygrał...

Kolejny Polak pokerowym milionerem. Sebastian Malec wygrał EPT Barcelona

Zdjęcie autora materiału
Tomasz Dębek

Aktualizacja:

Polska

Sebastian Malec wygrał w Barcelonie ponad milion euro

Sebastian Malec wygrał w Barcelonie ponad milion euro ©Neil Stoddart/PokerStars

21-letni Sebastian Malec wygrał rekordowy pod względem frekwencji turniej główny EPT Barcelona, w którym wystartowało 1785 pokerzystów. Oprócz prestiżowego tytułu, który wcześniej zdobyło tylko dwóch Polaków - Dominik Pańka i Dmitrij Urbanowicz, Malec otrzymał ponad 1,1 mln euro.
Sebastian Malec wygrał w Barcelonie ponad milion euro

Sebastian Malec wygrał w Barcelonie ponad milion euro ©Neil Stoddart/PokerStars

Po pięciu dniach eliminacji spośród 1785 pokerzystów, którzy wpłacili wpisowe o wysokości 5300 euro, pozostało tylko siedmiu, w tym Sebastian Malec. Polak do niedzielnego stołu finałowego przystępował jako czwarty zawodnik pod względem liczby żetonów. Rywalami byłego szachisty byli starsi i bardziej doświadczeni gracze z sukcesami w pokerze "na żywo" i w internecie. Polak walczył jednak dzielnie i w walce o tytuł zmierzył się z Niemcem Urim Reichensteinem. Po bardzo emocjonującej rozgrywce, w której Malcowi kilka razy wydawały się puszczać nerwy, 21-latek zagwarantował sobie jednak zwycięstwo, prestiżowy puchar i dokładnie 1 122 800 euro.

Gdyby turniej rozgrywał się w Polsce, Malec musiałby zapłacić 25 proc. podatku od tej wygranej (jako, że turniej miał miejsce w kasynie w innym kraju Unii Europejskiej, pokerzysta jest zwolniony z dodatkowych opłat). Fatalne rozwiązania prawne wprowadzone przez ustawę hazardową z 2009 roku skutecznie odstraszają jednak organizatorów dużych turniejów. Prestiżowy cykl European Poker Tour gościł w Warszawie cztery razy, po raz ostatni w październiku 2009 roku. Od stycznia 2010 r. poker, będący grą umiejętności z elementem losowym, został zakwalifikowany przez polskie prawo jako gra losowa. Zabroniono gry przez internet, a nawet towarzyskiej, w domach. Pokerzyści legalnie mogą grać tylko w kasynach, jednak 25-procentowy podatek obrotowy skutecznie odstrasza zawodowych graczy od udziału w turniejach. Nielicznych i na bardzo niskie stawki, dodajmy.

Mimo wielu sukcesów polskich pokerzystów na arenie międzynarodowej przyszłość tej gry w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania. Nowelizacja ustawy hazardowej, która miała zliberalizować przepisy, tylko je zaostrzy. PiS chce objąć wszystkie gry internetowe, w tym pokera, państwowym monopolem. A do tego blokować operatorów nie posiadających licencji i utrudniać dokonywanie płatności na ich konta przez graczy. W lipcu rząd przyjął projekt ustawy, który musi jeszcze zostać notyfikowany przez Komisję Europejską, zostanie też skierowany do prac w Sejmie i Senacie. Jeśli w tym czasie nie zostanie zmieniony, 1 stycznia 2017 roku wejdzie w życie. A najlepszym pokerzystom pozostanie wyjazd z Polski.

Na razie pozostaje cieszyć się z sukcesów polskich pokerzystów. Przed 21-letnim Malcem turnieje rangi EPT wygrywali Dominik Pańka (w styczniu 2014 roku 22-letni wówczas Pańka wygrał ponad 1,4 mln dolarów) i Dmitrij Urbanowicz - w lutym niespełna 21-letni zawodnik triumfował w Dublinie, zgarniając ponad 560 tys. euro). Malec triumfy bardziej znanych kolegów oglądał w internecie, w niedzielę do nich dołączył. Udział w turnieju w Barcelonie zapewniło mu wygranie internetowego turnieju kwalifikacyjnego [tzw. satelita - red.] za 27 euro. Kwotę tę pomnożył ponad 40 tysięcy razy.

- Ta wygrana znaczy dla mnie bardzo wiele. Czuję się wspaniale. Wiadomo, pieniądze są wspaniałe, ale kiedy w grze zostają dwie osoby, liczy się przede wszystkim trofeum i tytuł - przyznał przed kamerami Pokerstars.tv rozemocjonowany Malec, który po ostatnim rozdaniu popłakał się z radości.

Polak pokera poznał dzięki swojemu instruktorowi szachowemu - w szachy grał od szóstego roku życia. Pochodzący z Warszawy 21-latek od dwóch lat studiuje w Anglii (na kierunku matematyka i statystyka), gdzie stawiał też pierwsze kroki w cyklu EPT. W rozmowie z Pokernews.com przyznał, że po turnieju w Barcelonie planuje przeprowadzić się do Holandii, gdzie chce studiować sztukę i kulturę.

Tomasz Dębek
Obserwuj autora artykułu na Twitterze

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Waszym zdaniem

Kto zostanie siatkarskim mistrzem Polski 2018/19?