Maciej Noskowicz
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra pokonali zespół Trefla Sopot 91:66.
Koszykarze Enei Zastalu BC Zielona Góra pokonali zespół Trefla Sopot 91:66. Cezary Konarski
Trefl Sopot miał sprawić duże problemy koszykarzom Enei Zastalu BC Zielona Góra. Nic z tego. Nasz zespól rozegrał jedno z najlepszych spotkań, a może i najlepsze, w bieżących rozgrywkach Energa Basket Ligi i wręcz zdeklasował rywala wygrywając 91:66.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Trefl Sopot 91:66

• Kwarty: 30:21, 24:18, 14:12, 23:15.
  • Enea Zastal BC: Nenadić 19 (3x3, 4/5 za dwa, 6 asyst), Marble 16 (4x3), Apić 12 (5/8 za dwa, 10 zbiórek), Brembly 10 (2x3), Zyskowski 2 oraz Joseph 18 (6x3, 6/9 z gry), Żołnierewicz 5 (1x3), Sulima 5 (1x3, 6 zbiórek), Meier 3 (1x3), Mazurczak 1, Szymański 0, Klocek 0.
  • Trefl: Warner 14 (1x3, 5 asyst), Franke 13 (2x3), Leończyk 6 (3/3 z gry), Kolenda 3 (0/8 z gry), Moten 2 oraz Davis 9 (1x3), Dorsey 8 (1x3), Sharma 6 (6 zbiórek), Gruszecki 5 (1x3).

Sopocianie wygrali przed kilkoma dniami z liderem rozgrywek – Czarnymi Słupsk - wysoko i przekonywująco 103:78. Wniosek? Ekipę Enei Zastalu BC czekała trudna, by nie powiedzieć bardzo trudna przeprawa w konfrontacji z zespołem z Trójmiasta. A tymczasem…

Goście tylko w pierwszej kwarcie postawili się świetnej w czwartek (24 marca) drużynie zielonogórskiej. Zaczął wprawdzie od „trójki” lider Trefla – Holender Yannick Franke, ale gospodarze szybko wyrównali. Przez pierwsze minuty oba zespoły grały „kosz za kosz”. W 7 min był remis 19:19 i – jak się okazało – był to ostatni korzystny rezultat przyjezdnych. Końcówka należała bowiem do Zastalu, który po pierwszej kwarcie prowadził 30:21. W drugiej odsłonie Zastal potwierdził, że w tym meczu chce wygrać pewnie i zdecydowanie. Gospodarze świetnie grali w ataku i mimo, że sopocianie mieli niezłe momenty, to na przerwę ludzie trenera Olivera Vidina schodzili przy 15-punktowym prowadzeniu 54:39.

W drugiej połowie niewiele się zmieniło. Zielonogórski walec wręcz miażdżył ekipę Trefla, która gasła w oczach z minuty na minutę. Zespól Enei Zastalu rozgrywał świetne zawody i przewaga rosła w oczach. Po trzech kwartach było już 68:51. W ostatniej odsłonie zielonogórzanie wręcz dobili bezradnych gości. W pewnym momencie przewaga zielonogórzan sięgała nawet 29 punktów (82:53 po punktach Przemysława Żołnierewicza).

- Zagraliśmy bardzo dobry mecz. Dzięki dobrej obronie napędzaliśmy się w ataku. Cała drużyna nie pozwoliła Treflowi na zbyt wiele. To super uczucie, gdy jestem częścią czegoś, co tak fajnie funkcjonuje. Każdy był maksymalnie zaangażowany, to jest bardzo ważne – mówił Przemysław Żołnierewicz.

Koncert zielonogórzan w hali CRS! Koszykarze Enei Zastalu BC...

Zielonogórzanie wreszcie zagrali równo przez cały mecz. Podopieczni Olivera Vidina trafiali z dystansu jak natchnieni. A przecież w ostatnich meczach „trójki” stanowiły prawdziwą „piętę achillesową”. Tymczasem zielonogórzanie zdobyli aż 18 trójek na 34 próby, co jest fantastycznym osiągnięciem. Aż sześć razy z dystansu trafił Devoe Joseph.

– Rzeczywiście, trafialiśmy z otwartych pozycji. Ogólnie łatwiej się gra, gdy trafiamy z dystansu - ocenił na Oliver Vidin.

Widać że w drużynie, im bliżej play-offów, tym więcej świeżości i optymizmu. Sporo do zespołu wniósł Dervyn Marble. – Powoli łapie system i w obronie i w ataku. Trochę trzeba na wszystko czasu, ale jest dobrze, zresztą każdy z zawodników grał bardzo dobre spotkanie – dodał trener „biało-zielonych”.
Na tle tak grającej drużyny zielonogórskiej goście nie mieli absolutnie nic do powiedzenia.

- Rywal był lepszy od samego początku, a my popełnialiśmy za dużo prostych błędów. Mieliśmy mniej asyst, przegraliśmy zbiórkę. Z dobrą energią weszliśmy w spotkanie z Czarnymi. Chcieliśmy to potwierdzić, ale niestety brakuje nam powtarzalności – stwierdził z kolei trener Trefla Marcin Stefański.

Reasumując: tak grający zespół Zastalu kibice chcieliby oglądać jak najczęściej. Kto wie, czy nie było to najlepsze spotkanie wicemistrza Polski w bieżących rozgrywkach Energa Basket Ligi. Brawo panowie!
Tym samym Enea Zastal odniósł 19. zwycięstwo w Energa Basket Lidze. W rundzie zasadniczej nasz zespól ma do rozegrania jeszcze dwa spotkania, oba w Zielonej Górze: 6 kwietnia z mistrzem Polski Arged BM Stalą Ostrów Wlkp. oraz 13 kwietnia z Eneą Abramczyk Astorią Bydgoszcz.

Już dawno w zielonogórskiej hali CRS nie przeżywaliśmy tak wielkich emocji. Kibice koszykarzy Enei Zastalu BC dwoili się i troili, by pomóc drużynie w starciu z wielkim rosyjskim zespołem UNICS-em Kazań w lidze VTB. Zielonogórzanie byli naprawdę blisko sprawienia ogromnej niespodzianki. Rywal jednak okazał się trochę mocniejszy, goście wygrali 85:80. Wstydu jednak nie było, bo Zastal walczył jak równy z równym z jedną z europejskich koszykarskich potęg.Obejrzyjcie naszą GALERIĄ zdjęć z trybun zielonogórskiej hali CRS >>>>POLECAMY: Pamiętacie radość po tym, jak Zastal Zielona Góra awansował do ekstraklasy?ZOBACZ TEŻ: Mistrz, mistrz, Stelmet mistrz! Pamiętacie ten wielki triumf nad Turowem?POLECAMY: Takie fajne programy kolekcjonowali kiedyś kibice w Zielonej GórzeWIDEO: Quinton Hosley był zawodnikiem Zastalu Zielona Góry

Hala CRS kipiała od emocji. To był naprawdę żywiołowy doping...