Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec dyskryminacji w futbolu angielskim, „Rooney Rule" wejdzie w życie przy wyborze kolejnego selekcjonera reprezentacji Synów Albionu

Filip Bares
Filip Bares
Chris Houghton jest jedynym czarnoskórym menedżerem w Premier League
Chris Houghton jest jedynym czarnoskórym menedżerem w Premier League AFP/EAST NEWS
Zasada Rooneya, która obowiązuje w NFL od 2003 r., pojawi się w angielskiej piłce. Ma ona walczyć z dyskryminacją rasową w piłce nożnej

Zasada Rooneya wzięła swą nazwę od właściciela drużyny NFL Pittsburgh Steelers Dana Rooneya - nie jak wielu kibiców futbolu myśli od Wayne’a Rooneya. Po zwolnieniu, mimo dobrych wyników, dwóch czarnoskórych trenerów w lidze futbolu amerykańskiego podjęto kroki, by wspomóc mniejszości etniczne. W związku z tym od 2003 r. każda drużyna NFL, która szuka nowego trenera, ma obowiązek przesłuchać co najmniej jedną osobę, która należy do mniejszości etnicznych. Teraz tę zasadę postanowiła przyjąć angielska federacja piłki nożnej (FA). Dzięki temu grupa wybrańców FA będzie mniej ekskluzywna niż w ostatnich latach - teraz będzie to również dotyczyło wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Anglii.

- Zasada Rooneya nie jest jedyną, która pomoże nam w wyrównaniu szans dla wszystkich. Wszystkie programy, w których szkolimy trenerów odnośnie do mniejszości etnicznych, są równie ważne. Jest to właściwa decyzja i po mundialu w Rosji w taki sposób wybierzemy następcę Garetha Southgate’a - powiedział prezes FA Martin Glenn.

- FA jest dla wszystkich. Federacja chce być coraz bardziej globalną organizacją, gdzie pracownicy będą lepiej reprezentować ludzi grających dzisiaj w piłkę nożną. Chcemy promować futbol nie tylko na boisku, ale również jako ścieżkę kariery poza nim - dodał Glenn.

Według brytyjskiej gazety „The Times” wprowadzenie zasady Rooneya było pomysłem Paula Elliotta - byłego obrońcy Chelsea, który obecnie zasiada w zarządzie doradczym. Na razie nowe przepisy będą dotyczyć tylko reprezentacji Anglii, która w swojej historii nie miała żadnego selekcjonera pochodzącego z mniejszości etnicznych. W dodatku w 27 drużynach narodowych na każdym szczeblu w Anglii jest ledwie jeden menedżer o takim pochodzeniu - Kevin Betsy, który prowadzi drużynę U-15.

Zasada Rooneya pozwoliła mniejszościom etnicznym na większy udział na stanowiskach trenerskich w NFL. W ciągu 14 sezonów przed jej wprowadzeniem liga miała tylko sześciu trenerów o innym kolorze skóry niż biały. W ciągu 14 sezonów po jej przyjęciu doszło jeszcze 14 takich trenerów, więc jak widać zasada Rooneya spełnia swoje założenia.

FA na razie zamierza ograniczyć przyjęcie reguły tylko do zatrudniania trenerów reprezentacyjnych. Premier League ponoć w żaden sposób nie jest zainteresowana zmienianiem zasad.

Podczas pierwszej kolejki w bieżącym sezonie Premier League 33 proc. piłkarzy w wyjściowych jedenastkach wszystkich klubów stanowili zawodnicy z mniejszości etnicznych. Zdecydowanie gorzej jest na ławce trenerskiej. Tylko jeden trener na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii nie ma białego koloru skóry - Chris Houghton, który prowadzi beniaminka Brighton Hove & Albion i jest jednym z zaledwie pięciu menedżerów reprezentujących mniejszości narodowe we wszystkich czterech ligach profesjonalnych w Anglii.

Pięciu menedżerów o innym kolorze skóry niż biały na 92 kluby w Anglii to statystyka, która powinna zachęcić władze FA do wprowadzenia zasady Rooneya gdziekolwiek się da. Tym bardziej że w tych 92 klubach są 482 różne stanowiska trenerskie, a tylko 22 należą do mniejszości etnicznych.

Niedawno Premier League oficjalnie poparła homoseksualizm, zmieniając tymczasowo kolor swojego logo - pora, by teraz wyciągnęła rękę w stronę mniejszości etnicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec dyskryminacji w futbolu angielskim, „Rooney Rule" wejdzie w życie przy wyborze kolejnego selekcjonera reprezentacji Synów Albionu - Portal i.pl

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24