MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Kontuzje biegacza i jak ich unikać

Katarzyna Kapusta
Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie
Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie iStock
Bieganie to przyjemność, która realnie przekłada się na nasze dobre samopoczucie. W trakcie biegania nasz mózg produkuje wewnętrzną morfinę czyli hormon szczęścia. Endorfiny wytwarzane są w ośrodkowym układzie nerwowym. Naukowcy udowodnili, że endorfiny działają przeciwbólowo, a także tłumią odczuwanie drętwienia. Udowodniono także, że istnieje coś takiego jak euforia biegacza. Co jeśli jednak, w trakcie biegania nabawimy się kontuzji?

Nie ma co się oszukiwać, urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie. Na jakie urazy najbardziej narażeni są biegacze?

W trakcie biegania siły, które przechodzą przez nasze stawy wynoszą od trzech do siedmiu razy masy naszego ciała, dlatego nim zaczniemy biegać dobrze jest sprawdzić siłę mięśni nóg. Najlepszą metodą jest użycie suwnicy na siłowni. Nim zaczniemy sprawdzać, powinniśmy się upewnić, że kąt pomiędzy naszymi łydkami a nogami wynosi 90 stopni. Gdy będziemy pewni, że wszystko jest poprawnie przygotowane wybieramy wagę, od której chcemy zacząć sprawdzanie. Każdy powinien być wstanie jedną nogą wycisnąć co najmniej swoją masę ciała.

Kiedy już wiemy jaką mamy siłę w nogach, warto dowiedzieć się jakie urazy mogą nam się przytrafić w trakcie biegania, a także jak im zapobiegać.

Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie
Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie iStock

Jednym z najczęstszych urazów jest kolano biegacza. - To ogólny termin, którym jest opisywany ból w kolanie, który pojawia się podczas biegania lub innej aktywności fizycznej, w trakcie której dochodzi do impaktu w stawie kolanowym – tłumaczy Szymon Kałuża, rehabilitant sportowy. - Mogą nam także towarzyszyć bóle mięśniowe, które są spowodowane złą biomechaniką – dodaje.

Na kolana biegacza mogą mieć wpływ różne czynniki. Na przykład uderzenie lub upadek na kolano. - Powtarzalność ruchów podczas biegania, lądowania lub przenoszenia ciężkich, a także dysproporcja mięśniowa, może powodować ten uraz. Jeśli mówimy o mięśniach, które otaczają kolano, jedne mogą być za słabe, drugie zbyt silne, jedne mogą być za krótkie inne rozciągnięte. To również może spowodować problem z ruchem łękotki pomiędzy przestrzenią w kości udowej. Może to spowodować przesunięcie łękotki za bardzo w jedną ze stron w stosunku do drugiej. - tłumaczy rehabilitant.

Kolejną kontuzją, o której warto wspomnieć to zapalenie ścięgna podeszwowego. Ścięgno podeszwowe jest to gruba tkanka, która łączy piętę z palcami stopy tworząc tak zwany łuk podeszwowy.

Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie
Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie iStock

- Przyczyną tej kontuzji może być kilka rzeczy, począwszy od krótkich mięśni łydki, które mogą spowodować mniejszy zakres ruchu w stawie skokowym i stawach w śródstopiu. Uraz ten powodować mogą także problemy biomechaniczne stopy, takie jak płaskostopie lub zbyt duży łuk stopy. Przyczyną wystąpienia tego urazu, może być również nadwaga – wylicza Kałuża.

Uraz może wystąpić, także gdy zmieniamy miejsce treningu (np. podłoże). Co ciekawe przyczyną może być także zmiana obuwia. Jeśli doznamy właśnie takiego urazu, ważne jest by zrobić sobie przerwę w treningach, która powinna potrwać co najmniej dwa tygodnie. Warto wówczas także zastanowić się nad zmianą obuwia do biegania lub zakupienie odpowiednich wkładek ortopedycznych do butów, które już mamy. Jeśli mimo to, w dalszym ciągu odczuwamy ból, najlepszym rozwiązaniem wówczas jest udanie się do fizjoterapeuty.

Trzecią najczęściej występującą kontuzją u biegaczy jest ból w piszczelach. To bardzo trudna do leczenia kontuzja, dlatego jeśli odczuwamy ból w trakcie biegania właśnie w piszczelach, najlepiej zrezygnować z treningu i rozmasowywać bolące mięśnie.

Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie
Urazy i kontuzje są częścią składową przyjemności jaką jest bieganie iStock

Przyczyną tej kontuzji jest zwykle zmiana intensywności w treningu na którą nasze mięśnie nie są gotowe, do tego dochodzi także zmiana nawierzchni po której biegamy. - Na tę kontuzję szczególnie są narażeni początkowi biegacze zwykle biegają dużo po asfalcie, początkowi biegacze, którzy wykonują dużo treningów podbiegowych lub zbiegowych. Może dojść do sytuacji w której nasze stawy skokowe nie są zbyt silne lub stabilne, wpływ na ten uraz mają także źle dobrane buty do biegania – kończy Szymon Kałuża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24