Krzysztof Nowacki
Wojciech Szubartowski
Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS wygrały w Lublinie w pierwszym meczu 1/8 rozgrywek o EuroCup z Casademont Saragossa 69:66. W środę, 1 lutego, akademiczki będą bronić zaliczki trzech punktów w rewanżu w Hiszpanii.

Akademiczki nerwowo rozpoczęły konfrontację z czołową ekipą EuroCup. Zawodziła przede wszystkim skuteczność. Lublinianki z trudem dochodziły do pozycji rzutowych i długo nie potrafiły zdobyć pierwszych punktów. Udało się to dopiero po czterech minutach gry, gdy z linii rzutów wolnych dwukrotnie trafiła Sparkle Taylor. Natomiast Aleksandra Stanacev, 30 sekund później, zdobyła dla AZS UMCS pierwsze punkty z gry. Był to już dziewiąty rzut z gry podopiecznych trenera Krzysztofa Szewczyka.

Na szczęście Hiszpanki też nie potrafiły się wstrzelić i nie udało im się w okresie niemocy rzutowej gospodyń odskoczyć na większą przewagę. Po niespełna siedmiu minutach gry był remis 7:7. Lublinianki w tym czasie trafiły tylko dwie z 13 prób, a rywalki dwie z 9. Zawodniczki Casademont popełniły także już pięć błędów technicznych.

Pod koniec kwarty akademiczki po raz pierwszy wyszły na prowadzenie (12:10 po trafieniu Taylor). W ataku fatalnie radziły sobie Natasha Mack oraz Tetiana Yurkevichus, które w inauguracyjnej części meczu zanotowały po pięć niecelnych rzutów. Ukrainka koszmarnie pudłowała spod samego kosza.

Po ponad trzech minutach drugiej kwarty w końcu przełamała się Mack. Amerykanka zdobyła pierwsze punkty, a AZS UMCS przegrywał tylko 16:17. Spotkanie stało na niskim poziomie. Zawodniczki obu ekip biegały od kosza do kosza, ale wynik nie zmieniał się długimi okresami. Lublinianki zrezygnowały z rzutów z dystansu, a przyjezdne dopiero za siódmym razem zdobyły w ten sposób punkty.

Tuż przed syreną kończącą drugą kwartę Natasha Mack wykorzystała podanie Aleksandry Stanacev i na przerwę lubelski zespół schodził przy prowadzeniu 22:20. Trenerzy obu drużyn na pewno mieli wiele uwag do swoich zawodniczek, które w pierwszej połowie trafiały ze skutecznością poniżej 30-procent! Na dorobek punktowy UMCS złożyły się tylko trzy koszykarki: Taylor (8), Stanacev (8) i Mack (6).

Po przerwie mocniej zagrały Hiszpanki i szybko odskoczyły na siedem punktów (29:22). Trener Krzysztof Szewczyk natychmiast wykorzystał przysługującą mu przerwę, a po powrocie na parkiet akademiczki zaczęły odwracać losy spotkania. W ciągu pięciu minut gospodynie z minus siedem wyszły na plus pięć (41:36). Prowadzenie mogło być jeszcze okazalsze, ale Aleksandra Zięmborska w ciągu kilkudziesięciu sekund wykorzystała tylko jeden z pięciu rzutów wolnych.

W trzeciej kwarcie zespoły zagrały już na dużo lepszej skuteczności – AZS UMCS 62-procent, a Casademont 53-procent. Przed decydującą częścią meczu lublinianki wygrywały 43:40. Wydawało się, że akademiczki złapały właściwy rytm i w 33. minucie Stanacev wyprowadziła drużynę na prowadzenie różnicą ośmiu punktów (53:45)!

Niestety, gospodynie kilka razy odpuściły przy rzutach z dystansu rywalek i Hiszpanki „trójkami” szybko zniwelowały stratę do jednego punktu. W ekipie z Lublina ciężar zdobywania punktów wzięła na siebie Sparkle Taylor i dzięki Amerykance gospodynie nie straciły prowadzenia i na koniec cieszyły się ze zwycięstwa.

Przy odrobinie szczęścia zaliczka byłaby okazalsza, ale 1 lutego lublinianki powalczą w Saragossie o awans do ćwierćfinału Pucharu Europy.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Casademont Saragossa 69:66 (12:13, 10:7, 21:20, 26:26)

AZS: Taylor 22, Stanacev 18, Zec 12, Mack 11, Zięmborska 3, Ziętara 3, Yurkevichus, Kuczyńska, Trzeciak. Trener: Krzysztof Szewczyk

Casademont: Gatling 17, Fiebich 12, Ortiz 11, Gimeno 8, Geldof 7, Gonzalez 6, Alonso 3, Oma 2, Grande, Tate. Trener: Carlos Cantero Morales

Sędziowali: Mart Uuehendrik (Estonia), Ville Selkee (Finlandia), Sinem Tetik (Turcja)