Cezary Konarski
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra wygrali na wyjeździe z Treflem Sopot.
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra wygrali na wyjeździe z Treflem Sopot. Andrzej Romański/Energa Basket Liga
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra od zwycięstwa (76:71) rozpoczęli nowy sezon w Energa Basket Lidze. Zielonogórzanie, dzięki przede wszystkim dobrej grze w defensywie pokonali na wyjeździe Trefl Sopot.

Trefl Sopot - Stelmet Enea BC Zielona Góra 71:76

Kwarty: 21:16, 21:20, 16:24, 13:16.
Trefl: Gruszecki 19 (4), Olejniczak 10, Ł. Kolenda 8 (1), Leończyk 6, Paliukenas 4 (1) oraz M. Kolenda 12 (3), Haws 5, Moten 4, Kowalenko 3 (1).
Stelmet: Lundberg 8, Reynolds 16 (3), Ponitka 13 (2), Groselle 13, Szymkiewicz 8, Williams 6 oraz Koszarek 8, Put 7, Williams 3 (1).

Jednak „trójka” na 13 prób

Zespół Stelmetu po raz pierwszy w nowym sezonie ekstraklasy prowadzili w 2. min spotkania – 4:2 po trafieniu Gabriela Lundberga. Później jednak zielonogórzanie na długie minuty stracili przewagę, w 14. min straty gości sięgnęły nawet 12 punktów (18:30). Stelmet szybko rzucił się do odrabiania strat, po punktach Blake’a Reynoldsa i Marcela Ponitki było 30:23. Ofensywa zielonogórzan nie trwała jednak długo, bo po chwili Trefl znów „odjechał” (35:23). Problemem przyjezdnych, nie tylko w pierwszej połowie meczu, były niecelne rzuty z dystansu. W dwóch kwartach tylko jedna „trójka” zielonogórzan - na 13 prób - znalazła drogę do kosza.

29 kwietnia 2010 roku zielonogórscy koszykarze awansowali do ekstraklasy.

Pamiętacie tę radość? 13 lat temu Zastal Zielona Góra awanso...

Agresywna obrona kluczem do sukcesu

W drugiej części spotkania koszykarze Stelmetu poprawili nieco statystyki, ale pokonali sopocian, dlatego, że zaczęli zdecydowanie lepiej grać w defensywie. Gospodarze źle radzili sobie z agresywną obroną zielonogórzan, mocno to odbiło się na jakości ich gry w ataku. Przez siedem minut trzeciej kwarty Trefl zdobył ledwie siedem punktów. Stelmet w tym czasie odpowiedział 18 „oczkami”, prowadził od 25. min po trafieniu (za trzy punkty) Cecila Williamsa (47:43). Pod koniec tej kwarty i zaraz na początku czwartej, Michał Kolenda „sprzedał” gościom dwa celne rzuty z dystansu, dlatego Trefl doprowadził do remisu (62:62). Później miejscowi jednak znów mieli duże problemy w ataku, a zielonogórzanie bardzo dobrze broniąc wyprowadzali groźne akcje. I co ważne, skuteczne, w 36. min było już 62:72, Stelmet wziął mecz po kontrolę i w końcówce nie dał się zaskoczyć.

Nowy trener w Stelmecie

W Sopocie po raz pierwszy z drużyną zielonogórską pracował nowy asystent trenera Žana Tabaka. Do sztabu szkoleniowego Stelmetu dołączył Hiszpan Felix Alonso, który zastąpił Mariusza Niedbalskiego. Nowy trener w zielonogórskiej ekipie do tej pory pracował w klubach z Hiszpanii, Portugalii i Szwecji.

W drugiej kolejce spotkań Energa Basket Ligi Stelmet w Zielonej Górze miał zmierzyć się ze Śląskiem Wrocław (4 września), ale kluby ustaliły, że mecz odbędzie się we Wrocławiu. To sprawia, że pierwszym domowym spotkaniem zielonogórzan będzie starcie z GTK Gliwice (11 września, godz. 17.35, transmisja w Polsacie Sport Extra).

Trwa głosowanie...

Czy koszykarze Stelmetu obronią tytuł mistrza Polski?

Programy na zawodach żużlowych, to dla kibiców rzecz oczywista. Na meczach koszykówki już nie. Ale bywały w Zielonej Górze czasy, że fani koszykarskiej drużyny dostawali do ręki okolicznościowe wydawnictwa – sporadycznie na spotkaniach Zastalu, a później regularnie na meczach Stelmetu, który kontynuuje zastalowskie tradycje w Zielonej Górze. Bywało tak, że program po rozłożeniu stanowił pokaźnych rozmiarów plakat. Od kilku sezonów programów na meczach koszykarzy już nie ma. My w naszej galerii zdjęć chcieliśmy przypomnieć Wam, jak one wyglądały >>>>

Takie fajne programy kolekcjonowali kiedyś kibice koszykarzy...

OBEJRZYJ: Co robił Łukasz Koszarek w więzieniu?