Kraków. Najpopularniejszy Sportowiec, Trener i Drużyna...

Kraków. Najpopularniejszy Sportowiec, Trener i Drużyna Małopolski 2018. Gala w Karcher Hali Cracovii [WIELKA GALERIA ZDJĘĆ]

Red. (FIL)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Najpopularniejszy Sportowiec, Trener i Drużyna Małopolski 2018. Gala w Karcher Hali Cracovii [WIELKA GALERIA ZDJĘĆ]
1/195
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

W piątek odbyła się gala, wieńcząca plebiscyt "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" na 10 Asów Małopolski oraz Najpopularniejszego Sportowca Małopolski 2018.
Zobacz galerię

Dziesiątkę laureatów Asów ogłosiliśmy w piątek 8 lutego 2018 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w Karcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie. Zebrała się w niej śmietanka małopolskiego sportu – byli i aktualni mistrzowie, znani szkoleniowcy i cenieni działacze, przedstawiciele różnych pokoleń, sympatycy wielu dyscyplin. Byli wśród nich prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Taj­ner, prorektor AWF w Krakowie Andrzej Klimek, prof. Szymon Krasicki, prof. Józef Lipiec i trener piłkarzy Cracovii Michał Probierz (odebrał nagrodę w imieniu Krzysztofa Piątka, obecnie piłkarza AC Milan).

Zobacz wyniki finału wojewódzkiego:

KLIKNIJ i wybierz kategorię:

Sportowiec Junior Roku – dziewczęta
Sportowiec Junior Roku – chłopcy
Sportowiec Roku – kobiety
Sportowiec Roku – mężczyźni
Trener Roku
Drużyna Roku
Plebiscyt i gala odbyły się pod patronatem rektora krakowskiej AWF prof. Aleksandra Tyki oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza, który poinformował o przyznaniu nagrody Małopolskiego Asa Sportu dla byłego świetnego zawodnika, a potem cenionego trenera judo Czesława Łaksy.

Laureatów Asów, którzy, jak podkreślił red. naczelny „DP” Marek Kęskrawiec „są niesamowicie utalentowani, bardzo ciężko pracują i są niezwykle mądrzy”, wybrała Kapituła, w której znaleźli się m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korze­niow­ski, brązowa medalistka IO w gimnastyce sportowej Barbara Ślizowska-Konopka oraz rektor AWF Kraków. Nagrody wręczali prezes Polska Press Oddział w Krakowie Małgorzata Cetera-Bulka i red. Kęskrawiec.

– Bardzo mi miło, że mogę znowu gościć w Krakowie. Chciałbym podziękować za wybór Kamila, ale i także za dostrzeżenie trudów i wysiłków wszystkich sportowców – powiedział Bronisław Stoch, ojciec znakomitego skoczka, który jest na zawodach PŚ w Lahti (podobnie jak i dwaj inni nasi laureaci – Dawid Kubacki i Maciej Kot).Wśród nagrodzonych po raz kolejny znaleźli się m.in. wielicki szachista Jan-Krzysztof Duda i niepołomicki karateka Paweł Janusz, czyli przedstawiciele dyscyplin mniej popularnych.

– Wiele osób nie uważa szachów za sport, a tak nie jest. Cieszę się, że wychodzą one medialnie z mroku średniowiecza – zaznaczył wicemistrz świata w szachach błyskawicznych.

– Myślałem, że zatrzymam się na trzech tytułach, ale zdobyłem czwarty. Dlatego zacytuję jedną z moich ulubionych maksym: „Starajcie się nie być lepsi od innych, ale lepsi, niż byliście wczoraj” – powiedział Paweł Janusz, czterokrotny mistrz globu w kata indywidualnie i drużynowo.

Trenerem Roku został Wacław Mirek z AZS AWF Kraków, zajmujący się przygotowaniem fizycznym sportowców. – To dla mnie wielkie wyróżnienie. Chciałbym je zadedykować tym wszystkim, którzy zarażają innych entuzjazmem do sportu – podkreślił Mirek.

Najdłuższą przemowę wygłosił prof. Edward Mleczko, wyróżniony jako As Honorowy. Był bardzo zaskoczony takim zaszczytem i przeprosił, że zjawił się „w stroju roboczym”, gdyż wracał z wykładu, były korki i nie zdążył się przebrać.

– Kiedyś jeden z dziennikarzy nazwał mnie romantykiem biegów. W latach 70. byłem najlepszym długodystansowcem w Polsce. Starzy żyją wspomnieniami, a młodzi marzeniami. Co ja zostawię w dorobku? Chyba to, że od 44 lat nikt nie pobił mojego rekordu mistrzostw Polski w biegu na dziesięć kilometrów – pochwalił się nie bez powodu prof. Mleczko.

Podczas piątkowej gali gościliśmy także laureatów plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Roku. Do Krakowa przyjechało kilkaset osób, którym wręczaliśmy medale, dyplomy i nagrody. Rywalizacja odbywała się na szczeblu 22 powiatów, a potem w finale wojewódzkim (w kategoriach: sportowiec senior, sportowiec seniorka, sportowiec junior, sportowiec juniorka, trener i drużyna roku).

Na uroczystym finale plebiscytu, który odbył się pod honorowym patronatem rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie prof. Aleksandra Tyki oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Tomasza Urynowicza, gościliśmy ponad 400 wspaniałych sportowców, trenerów i działaczy z całej Małopolski.

Wszystkim jeszcze raz gratulujemy znakomitych występów na stadionach i w halach oraz wyróżnień w naszym plebiscycie. ]W poniedziałek 18 lutego na łamach "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" ukaże się specjalny 16-stronicowy dodatek poświęcony plebiscytowi, w którym znajdą się wywiady, plakat oraz sylwetki i zdjęcia wszystkich nagrodzonych laureatów, a już teraz obejrzyjcie na naszej stronie internetowej galerię zdjęć z gali!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kamil Stoch Asem numer 1 w plebiscycie „Dziennika Polskiego”. Gala 10 Asów Małopolski w Karcher Hali Cracovii [ZDJĘCIA]

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Sportowy24 na Facebooku