Książki, które świetnie wpływają na rozwój dzieci. Stymulują percepcję wzrokową i nie tylko. Oto 5 tytułów, które musicie poznać

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale to, jakie zabawki i zabawy wybierzemy, może wpływać na prawidłowy rozwój malucha. Dlaczego warto ćwiczyć z dziećmi spostrzegawczość? Jak stymulować percepcję wzrokową malucha? Dlaczego jest to takie istotne? Przedstawiamy pięć książeczek, które pomogą w rozwijać spostrzegawczość już u kilkumiesięcznego malca. Koniecznie zapoznajcie się z tymi tytułami. Są naprawdę pięknie wydane!

Spis treści

Spostrzegawczość to ważna umiejętność

Spostrzegawczość to zdolność dostrzegania i analizowania szczegółów, związków i różnic w otaczającym nas świecie. Jest to ważna umiejętność, która pomaga dzieciom w nauce, twórczości i rozwiązywaniu problemów. Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej wpływa również na naukę czytania, pisania oraz rozwijania innych umiejętności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego warto rozwijać u dzieci spostrzegawczość od najmłodszych lat, poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia.

Jak rozwijać percepcję wzrokową u dzieci?

Jednym ze sposobem ćwiczenia percepcji wzrokowej mogą być książeczki-wyszukiwanki, a także różne układanki, które można z powodzeniem wykorzystywać już od około 1 roku życia.

Percepcję wzrokową można ćwiczyć również poprzez:

  • Układanie puzzli, mozaik, klocków lub tangramów. To doskonały sposób na ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej i logicznego myślenia;
  • Rysowanie, malowanie, wycinanie i lepienie. To kreatywne formy wyrażania siebie, które rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne i umiejętność rozpoznawania kolorów i kształtów.
  • Grę w memory, domino, bingo lub lotto. To zabawy edukacyjne, które polegają na zapamiętywaniu i dopasowywaniu obrazków lub symboli. Uczą uwagi, spostrzegania różnic i podobieństw oraz szybkości reakcji.
  • Wykonywanie zadań z labiryntami, szukaniem różnic, dopasowywaniem cieni lub połówek obrazków. To ćwiczenia, które angażują oko i mózg w rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Jak wyszukiwanki wpływają na rozwój?

Tak zwane wyszukiwanki to popularna forma zabawy edukacyjnej dla dzieci. Tego typu książeczki mogą mieć różne tematy i poziomy trudności, ale wszystkie mają wspólny cel: rozwijać umiejętności poznawcze, językowe i społeczne dziecka.

Po pierwsze, książeczki te stymulują wzrok dziecka i uczą je rozpoznawać różne kształty, kolory i wzory. Dziecko uczy się także śledzić ruchome obiekty i koordynować wzrok z ruchem ręki. To ważne dla rozwoju motoryki i percepcji przestrzennej.

Po drugie, pobudzają wyobraźnię dziecka i zachęcają je do opowiadania historii na podstawie obrazków. Dziecko wzbogaca swoje słownictwo i uczy się budować logiczne i spójne wypowiedzi. To bardzo istotne dla rozwoju mowy i komunikacji.

Po trzecie, książeczki te wspierają rozwój emocjonalny dziecka i uczą je empatii. Dziecko identyfikuje się z bohaterami obrazków i odczuwa ich emocje. Dziecko uczy się także rozumieć przyczyny i skutki różnych sytuacji i zachowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji