Tomasz Kuczyński
19.02.2021. Gliwice: Kwalifikacje do EuroBasketu 2022. Polska - Hiszpania.   Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
19.02.2021. Gliwice: Kwalifikacje do EuroBasketu 2022. Polska - Hiszpania. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
W piątek 19.02.2021 r. w meczu kwalifikacji do EuroBasketu 2022 koszykarzy Polska przegrała w Gliwicach z Hiszpanią 88:89 tracąc decydującego kosza na 0,6 sekundy przed końcem. Spotkanie rozegrano w Arenie Gliwice bez udziału publiczności. W tym samym dniu Izrael pokonał Rumunię, co oznaczało awans Polaków do mistrzostw Europy. Zobacz ZDJĘCIA z meczu Polska - Hiszpania w Gliwicach.

Zamiast tradycyjnej formuły mecz i rewanż, ze względu na pandemię, kwalifikacje do mistrzostw Europy koszykarzy rozgrywane są w „bańkach”, czyli zamkniętych turniejach. Grupa A kończy rywalizację w Arenie Gliwice.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Polska - Hiszpania w Gliwicach

Awans przed meczem z Hiszpanami

Zanim na parkiet w hali w Gliwicach wybiegli Polacy i Hiszpanie, swój mecz rozegrały reprezentacje Izraela i Rumunii. Porażka Rumunów oznaczała awans Polski do EuroBasketu już przed meczem z Hiszpanią. Tak się stało! Z czterozespołowej grupy awans uzyskały trzy ekipy, czyli Hiszpania, Izrael i Polska.

Drużyna Mike’a Taylora w tych kwalifikacjach pokonała już Hiszpanię, w lutym 2020 roku Saragossie 80:69. W piątek mieli ochotę ponownie ograć mistrzów świata, którzy przyjechali do Gliwic w niemistrzowskim składzie.

Od początku efektowna wymiana ciosów

Pierwszy raz w kadrze Polski od mistrzostw świata w Chinach pojawił się Adam Waczyński. Kapitanem jest jednak Łukasz Koszarek, ze względu na największą liczbę meczów w narodowych barwach.

Mecz od początku polegał na wymianie ciosów i mógł się podobać. Wynik otworzył rzutem za trzy punkty Michał Michalak. Tym samym odpowiedział Dario Brizuela. Polska przegrywała 3:5, ale po efektownej akcji z faulem Aleksandra Balcerowskiego było 6:5. Po szarżach A.J. Slautghera gospodarze prowadzili 13:9. Potem Hiszpanie mieli cztery punkty przewagi - 21:25. Na co Polacy wyszli na 27:25. I kwarta zakończyła się wynikiem 27:26.

Hiszpanie w ostatniej sekundzie trafili za 3

Obraz gry nie uległ zmianie w II kwarcie. Nadal oglądaliśmy szybką, efektowną koszykówkę, a wynik oscylował wokół remisu. Pod koniec tej części na boisku pojawił się polski debiutant w kadrze Aleksander Dziewa, który zdobył punkty na 43:40, jednak Jonathan Barreiro równo z syreną trafił „trójkę” - 43:43.

Hiszpanie bombardowali trójkami

Polacy mieli świetne otwarcie drugiej połowy – 49:43, na co trener Hiszpanów Sergio Scariolo zareagował przerwą na żądanie. Efekt? Przechwyty i kontry rywali, strata prowadzenia 49:50 i czas dla trenera Taylora. Polska prowadziła 54:50 i 57:53. Hiszpania odpowiadała „trójkami” - 61:64. Walka trwała nadal – 65:64 i 65:70 (dwa rzuty za trzy szalejącego Barreiro).

Wszystko rozstrzygnęło się w samej końcówce

Marcel Ponitka przymierzył za trzy punkty i wróciliśmy do remisu (70:70). Polacy zaczęli popełniać błędy i przegrywali 70:76 na 6 minut przed końcem.

Na 1,20 minuty przed końcem trafił Waczyński i Polska prowadziła 85:83. Hiszpanie wyrównali na 85:85, następnie Dario Brizuela przymierzył za trzy - 85:88 na 17,4 sek. Michalak odpowiedział trójką i było 88:88! Hiszpanom zostało 15 sekund. Na 0,6 sekundy do końca sfaulował Waczyński. Fran Guerra miał dwa rzuty wolne. Trafił raz i Hiszpania wygrała 89:80.

Hiszpanie w całym meczu zaliczyli 14 rzutów za trzy punkty. Polacy mieli 8 takich udanych prób.