Kwalifikacje olimpijskie piłkarzy ręcznych. Niemcy i Francuzi jadą do Tokio. Dramat Chorwacji (video, zdjęcia)

Tak z olimpijskiego awansu cieszyli się Niemcy.
Tak z olimpijskiego awansu cieszyli się Niemcy. Sylvain Thomas /AFP/East News, Jozo Cabraja/kolektiff//Imago Sport, Soeren Stache/dpa/AP, Michael Hundt/AFP/East News/Polska Press
Niemiec Andreas Wolff i Francuz Nicolas Tournat z Łomża Vive Kielce wywalczyli ze swoimi reprezentacjami awans do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Dramat przeżyła reprezentacja Chorwacji, w której grał rozgrywający mistrzów Polski, Igor Karacić.

W trzecim dniu turnieju we francuskim Montpellier, Chorwacja pokonała Tunezję 30:27 (14:13) i czekała na wynik drugiego meczu, w którym Francja grała z Portugalią. Aby "Hrvatska" zdobyła bilety do Tokio, Francuzi nie mogli przegrać. Jeszcze w 56 minucie "Trójkolorowi" prowadzili 28:25, jednak w ostatnich minutach zagrali fatalnie, a końcówka Portugalczyków była piorunująca. Kilka sekund przed zakończeniem meczu Rui Silva przechwycił piłkę w obronie i skończył kontratak, dając swojej drużynie wygraną 29:28, pierwszy w historii awans do igrzysk olimpijskich i pogrążając Chorwatów. Awans Portugalczycy dedykowali zmarłemu niedawno bramkarzowi swojej drużyny, Alfredo Quintanie.

W meczu z Tunezją w drużynie Chorwacji zagrał Igor Karacić z Łomża Vive Kielce, ale nie wpisał się na listę strzelców. Obrotowy mistrzów Polski, Nicolas Tournat, cały mecz z Portugalią przesiedział na ławce.

Chorwatów, aktualnych wicemistrzów Europy i dwukrotnych mistrzów olimpijskich (1996 i 2004) zabraknie na wielkim turnieju dopiero czwarty raz od odzyskania przez ich kraj niepodległości, czyli od 1992 roku. Od tego czasu grali we wszystkich mistrzostwach Europy, a nie awansowali tylko do igrzysk w Barcelonie (1992) i Sydney (2000) oraz do mistrzostw świata w 1993 roku.

ZOBACZ KOŃCÓWKĘ MECZU PORTUGALIA - FRANCJA

Na turnieju w Berlinie nie było niespodzianki. W ostatnim dniu Niemcy pokonali Algierię 34:26, a Szwedzi Słowenię 32:25. Nasi zachodni sąsiedzi i zespół "Trzech Koron" zagrają w Tokio.

W spotkaniu Niemcy - Algieria przez ponad 20 minut bronił bramkarz Łomża Vive Kielce, Andreas Wolff, obronił między innymi dwa rzuty karne.

W turnieju piłki ręcznej mężczyzn na igrzyskach olimpijskich Tokio 2021 zagrają: Argentyna, Bahrajn, Brazylia, Dania, Egipt, Francja, Niemcy, Japonia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania i Szwecja.