Laureaci Plebiscytu Sportowego 2020 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu. Najpopularniejsi sportowcy i trenerzy bez tajemnic [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga

Wideo

Zobacz galerię (108 zdjęć)
Podczas gali on-line ogłosiliśmy wyniki Plebiscytu Sportowego 2020 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu. Zobaczcie naszych laureatów - najpopularniejszych sportowców i trenerów oraz wyróżnienia plebiscytowej kapituły.

Podczas gali ogłosiliśmy 10 najpopularniejszych sportowców i 3 trenerów województwa świętokrzyskiego w 2020 roku. Przypomnijmy, że na wyniki głosowania złożyły się - w 25% sms, w 75% głosy kapituły.
Tradycyjnie też przyznaliśmy tytuły komplementarne. Plebiscytowa Kapituła wybrała 3 Nadzieje Województwa, Ambasadora Regionu, Drużynę Roku, Sportowca Niepełnosprawnego i Zasłużonego dla świętokrzyskiego sportu.

Przedstawiamy naszych laureatów, zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wręczenia nagród i rozmów wideo, w których przybliżymy naszych bohaterów bez tajemnic. To warto zobaczyć!

Laureaci Plebiscytu Sportowego Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2020

Sportowcy

1. Andreas Wolff (Łomża Vive Kielce, piłka ręczna)
W Kielcach w końcu może pokazać i pokazuje na co go stać. Na początku potrzebował trochę czasu, żeby wkomponować się w zespół, ale kiedy już to zrobił został jego liderem. Jego bramkarskie parady często odbierają ochotę do gry zawodnikom drużyn przeciwnych. Bardzo ambitny o czym świadczy to, że w stosunkowo krótkim czasie nauczył się języka polskiego.

2. Katarzyna Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka)
Dla 25-letniej młociarki rok 2020 był zdecydowanie najlepszy w karierze. W czerwcu, podczas mityngu „Królowa Sportu wraca na Stadion Śląski”, po raz pierwszy rzuciła ponad 70 metrów i od tego momentu taką odległość uzyskiwała jak na zawołanie. W połowie sierpnia ustanowiła swój rekord życiowy - 73,61 m, co jest piątym wynikiem w historii polskiej lekkiej atletyki. Zwieńczeniem sezonu było pierwsze seniorskie mistrzostwo Polski wywalczone w Bydgoszczy. Dzięki bardzo dobrym występom w 2020 roku może realnie myśleć o walce o Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

3. Maciej Giemza (ORLEN Team/KTM Novi Korona Kielce, sporty motorowe)
W Rajdzie Dakar w 2020 roku wywalczył najlepsze miejsce w karierze. Był 17 wśród motocyklistów. Po restarcie sezonu przerwanego z powodu pandemii SARS-CoV-2 wygrał cztery imprezy Baja Szczecinek, Lithuania, Poland i Rajd Grecji. Mieszkający w Piekoszowie zawodnik wywalczył Puchar Świata Juniorów w rajdach baja. Rok 2021 rozpoczął od szybkiej jazdy, ale i wypadku w Rajdzie Dakar.

4. Alex Dujszebajew (Łomża Vive Kielce, piłka ręczna)
Bez niego nie byłoby sukcesów Łomży Vive Kielce. Wzorowo realizuje taktykę nakreśloną przez trenera i ojca zarazem - Talanta. W trudnych chwilach bierze na siebie ciężar zdobywania goli i poprowadzenia zespołu do zwycięstwa. Prywatnie uśmiechnięty, cieszący się życiem młody tata.

5. Iwo Kaczmarski (Korona Kielce, piłka nożna)
Jeden z najbardziej utalentowanych piłkarzy Korony. W 2020 roku stał się najmłodszym strzelcem gola w ekstraklasie w XXI wieku. Wychowanek kieleckiego klubu pokonując Dawida Arndta z ŁKS Łódź miał 16 lat i 93 dni. Młodszy od Iwa Kaczmarskiego w powojennej historii był jedynie Włodzimierz Lubański. Zawodnik Górnika Zabrze miał 16 lat i 52 dni, gdy strzelił pierwszego w karierze gola w najwyższej klasie rozgrywkowej. W styczniu odszedł do ekstraklasowego Rakowa Częstochowa.

6. Karolina Młodawska (KKL Kielce, lekka atletyka)
W 2020 roku 25-latka z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego wywalczyła trzy medale mistrzostw Polski. Najpierw w Toruniu zdobyła złoto w skoku w dal w hali, aby podczas krajowych mistrzostw w Bydgoszczy wywalczyć złoto w trójskoku i brąz w skoku w dal na stadionie otwartym. W 2020 roku po raz pierwszy została powołana do reprezentacji Polski seniorek i z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w prestiżowym mitingu w szwedzkiej Sollentunie.

7. Daniel Adamiec (RUSHH Kielce, boks)
Zmienił wagę, przeskoczył do półciężkiej i powrócił na szczyt, zdobywając tytuł mistrza Polski. Etatowy reprezentant kraju i członek ekipy Suzuki Top Team, w której trenują najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki. W czerwcu powalczy o olimpijski paszport na światowych kwalifikacjach w Paryżu. W 2020 roku do swoich zdobyczy dołożył jeszcze jeden tytuł… magistra.

8. Sandra Drabik (Sportowy Klub Soma Gym Kick Boxing Kielce, boks)
Mistrzyni Polski w kategorii do 51 kg i etatowa reprezentantka kraju. Jedno zwycięstwo dzieli ją do wywalczenia paszportu na IO w Tokio. Zeszłoroczne kwalifikacje zostały przerwane, ale „co się odwlecze to nie uciecze”. Jesteśmy przekonani, że w kwietniu razem będziemy się cieszyć z kolejnej świętokrzyskiej olimpijski.

9. Marek Kozioł (Korona Kielce, piłka nożna)
Pewny punkt Korony w poprzednim sezonie w PKO Ekstraklasie i w obecnych rozrywkach. Został w pierwszoligowym zespole, mimo że były nim zainteresowane inne kluby. Jeden z lepszych bramkarzy w pierwszej lidze. W zeszłym roku po raz drugi został szczęśliwym tatą -w listopadzie na świat przyszedł syn Kamil.

10. Dominik Bujak (Salos Cortile Kielce, pływanie)
Bardzo dobrze rozpoczął miniony sezon. Podczas mocno obsadzonego mitingu pływackiego w Budapeszcie wywalczył srebrny medal na dystansie 200 m stylem zmiennym oraz znalazł się tuż za podium na 400 m zmiennym. Stawał również na podium w zawodach Grand Prix Polski w Poznaniu i Łodzi. Zwieńczeniem trudnego roku było wywalczenie podczas mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Olsztynie pięciu medali. Dominik jest objęty szkoleniem kadry narodowej przygotowującej się do walki o kwalifikacje olimpijskie.

Trenerzy

1. Talant Dujszebajew (Łomża Vive Kielce, piłka ręczna)
Jest „ojcem” całej drużyny i każdego szczypiornisty z osobna. Mistrz motywacji. Zawsze z pomysłami na rozwiązywanie trudnych zadań stojących przed zespołem. Na trenerskiej ławce choleryk, ale poza nią „spoko gość”.

2. Grzegorz Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka)
Mało kto potrafi wyszkolić mistrzów tak jak on. W 2020 roku podopieczne Grzegorza Furmanka zdobyły trzy mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych. Począwszy od Katarzyny Furmanek po Wiktorię Wijas i Zuzannę Pałygę. Jak mówią jego zawodniczki, poskromić taki „babiniec” umie tylko on. Jest bardzo surowy na treningu, ale jak trzeba rozbawi do łez.

3. Ireneusz Czapka (RUSHH Kielce, boks)
Z kieleckim klubem związany jest od początku jego powstania, czyli już kilkanaście lat. Miał udział praktycznie we wszystkich sukcesach pięściarzy KKB RUSHH. Tytan pracy i niesamowicie skromny człowiek.

Wyróżnienia kapituły

Drużyna Roku
Łomża Vive Kielce (piłka ręczna)
Mimo trudnego - nie tylko z powodu pandemii - 2020 roku piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce znów zostali mistrzami Polski. Koronawirus przerwał ich walkę o Final Four Ligi Mistrzów. Jesienią byli po prostu „the best”. Rok zakończyli na pozycji lidera grupy A.

Zasłużony dla świętokrzyskiego sportu
Mirosława Sarna (KKL Kielce, lekka atletyka)
Była znakomita lekkoatletka, mistrzyni Europy w skoku w dal z Aten z 1969 roku. W tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku zajęła piąte miejsce. Przez większą część kariery była związana z klubem Budowlani Kielce.
Obecnie zajmuje się pracą szkoleniową. Jest trenerem w KKL Kielce.

Ambasador regionu
Dagmara Dominiczak (LKS Sandomierz, wellness fitness)
Utytułowana zawodniczka LKS Sandomierz. W 2020 roku trzeci raz z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni świata w wellness fitness. Po to trofeum sięgnęła w Santa Susanna w Hiszpanii. Wywalczyła tez mistrzostwo Europy. Znalazła się na pierwszym miejscu rankingu Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitness za 2020 rok. Jest gwiazdą fitness w Europie, wspaniałą ambasadorka regionu świętokrzyskiego.

Niepełnosprawny Sportowiec Roku
Andrzej Wójcik (Sprawniesjsi.pl Włoszczowa/Start Kielce, boccia)
Zajął 1 miejsce na Międzynarodowych Zawodach w Poznaniu, Srebrny i brązowy medal na mistrzostwach Polski, wygrywał też różne zawody organizowane w Kielcach.

Sportowe nadzieje
Zuzanna Pałyga (KKL Kielce, rzut młotem)
16-letnia podopieczna Grzegorza Furmanka idzie w ślady swoich starszych koleżanek. Podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego została mistrzynią Polski młodziczek. Na imprezie rozegranej w Słupsku rzuciła 51,01 m i drugą zawodniczkę wyprzedziła o blisko 3 m. Należy również dodać, że Zuzia zaczęła trenować w 2019 roku.

Cezary Surgiel (Łomża Vive Kielce, piłka ręczna)
Prawdziwa nadzieja kieleckiego klubu. Na parkiecie, kiedy gra przeciwko mocnym rywalom, jeszcze nieco speszony, ale z każdym występem nabiera pewności siebie. Czeka go dużo pracy, żeby dorównać starszym kolegom, ale na pewno jest w stanie to zrobić. Trzymamy kciuki, żeby omijały go kontuzje. Z całą resztą - z pomocą trenera i kolegów z drużyny - na pewno sobie poradzi.

Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica, bilard)
Na bilardowych mistrzostwach Polski w Łodzi 16-letnia bilardzistka UKS Miłek Wiślica wywalczyła dwa złote medale zostając najlepszą zawodniczką w swojej grupie wiekowej. Na rozegranych w Kielcach mistrzostwach Polski seniorów okazała się największym odkryciem imprezy zdobywając medal srebrny i brązowy.

Dodaj ogłoszenie