Lech Conference 2021: Trenerzy z całej Polski mogli zaczerpnąć wiedzy w dziedzinie szkolenia na konferencji organizowanej przez Lecha Poznań

Jakub Kowalski
Jakub Kowalski
Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył 12. edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z Szachtara Donieck, czy Standardu Liege poprowadzili wykłady na temat szkolenia i rozwoju młodzieży.
Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył 12. edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z Szachtara Donieck, czy Standardu Liege poprowadzili wykłady na temat szkolenia i rozwoju młodzieży. Robert Woźniak
W piątek 3 grudnia, w Hali Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na poznańskim Morasku odbyła się 12. edycja Lech Conference - konferencji szkoleniowej organizowanej przez klub Lech Poznań. Wydarzenie przyciągnęło około 650 osób z całej Polski, w tym trenerów, działaczy oraz ludzi związanych z piłką nożną, którzy poprzez wykłady prowadzone przez szkoleniowców z najlepszych akademii w Europie, mogli zaczerpnąć wskazówek przydatnych w szkoleniu w macierzystych klubach. Tematem przewodnim konferencji był rozwój indywidualny zawodnika pod kątem przygotowania fizycznego oraz odpowiedniej analizy jego potrzeb oraz umiejętności.

Lech Conference już od dwunastu lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku kalendarzowym dla trenerskiego świata w Polsce. W każdy pierwszy weekend grudnia, trenerzy z całego kraju mają okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez ekspertów z najlepszych europejskich szkółek piłkarskich. W tym roku wśród prelegentów znaleźli się m.in. Edgar Cardoso z Szachtara Donieck, czy Joost Hendrickx ze Standardu Liege. Podczas wykładów poruszono najważniejsze tematy w zakresie szkolenia młodzieży, również w praktyce poprzez jednostki treningowe.

Z roku na rok ze względu na rozwój i zmiany w modelu szkolenia, trenerzy mogą pogłębiać swoją wiedzę o zupełnie nowe elementy oraz poznawać sposoby prowadzenia młodzieży wykorzystywane w największych klubach na Starym Kontynencie. Na terenie hali nie zabrakło również znanych nazwisk, takich jak Marcin Dorna, Piotr Rutkowski, Tomasz Rząsa, Maciej Skorża, Dariusz Gęsior, Mariusz Rumak, Miłosz Stępiński, Krzysztof Kotorowski, czy Zbigniew Zakrzewski, a także trenerów Akademii Kolejorza.

Czytaj też:

Odpowiednie przygotowanie fizyczne fundamentem sukcesu

Wykłady rozpoczął Adam Owen, który od października współpracuje z Akademią Lecha Poznań w roli konsultanta w dziale naukowym klubu. Walijczyk jest członkiem International Soccer Science&Performance Federation (ISSPF), czyli organizacji przygotowującej kursy pozwalające rozwijać się w różnych schematach szkolenia i wycisnąć jak najwięcej z potencjału drużyny. Rozważano jego kandydaturę przy zatrudnianiu trenera od przygotowania motorycznego, ale ostatecznie do Poznania trafił Antonin Cepek. Były szkoleniowiec Lechii Gdańsk przedstawił podczas konferencji jak ważną rolę w modelu gry odgrywa odpowiednie przygotowanie fizyczne.

Szkoleniowiec zasypał uczestników wieloma cennymi statystykami, zaprezentował swoje propozycje planów treningowych w mikrocyklu i skupił się na przygotowaniu zawodników pod względem szybkościowym, wydolnościowym i organizacyjnym, poprzez odpowiednie dopasowanie ćwiczeń oraz odżywiania. Głównym elementem wykładu było również ukazanie schematu gry w fazie atakowania na przykładzie własnych doświadczeń trenera.

Czytaj też:

Intensywność podstawą w jednostce treningowej

Drugim z prelegentów był Edgar Cardoso, na co dzień pracujący w Akademii Szachtara Donieck z zawodnikami do lat 15. Portugalczyk ma spore doświadczenie w pracy z młodzieżą, wszak rozpoczynał swoją przygodę trenerską w Benfice Lizbona, mając zaledwie 19 lat. Szkoleniowiec przedstawił zagadnienie profilowania zawodnika oraz zaprezentował filozofię swojego klubu w zakresie szkolenia, również w oparciu o jednostkę treningową.

Cardoso poprowadził jednostkę treningową wśród adeptów Akademii Lecha Poznań i przedstawił w praktyce innowacyjne modelowe zagrania stosowane na wschodzie
Cardoso poprowadził jednostkę treningową wśród adeptów Akademii Lecha Poznań i przedstawił w praktyce innowacyjne modelowe zagrania stosowane na wschodzie w drużynie Szachtara Donieck. Robert Woźniak

38-latek mówił o tym, jak istotna w celu ukształtowania młodego zawodnika jest rola trenera i jego odpowiednie podejście. Rozwój młodego piłkarza i zdolność do podejmowania przez niego szybkich i skutecznych decyzji na boisku rozpoczyna się od rozmowy i zadawania konkretnych pytań, wpływających na to, że gracz sam potrafi analizować sytuację w trakcie gry i podejmuje właściwe kroki bez ciągłych podpowiedzi ze strony trenera.

Cardoso pokazał również, jak wygląda praca w Szachtarze Donieck i w jaki sposób funkcjonuje klubowa akademia. Ukraińcy stawiają w dużej mierze na to, by drużyny młodzieżowe czerpały jak najwięcej z pierwszego zespołu pod względem charakteru. 13-krotny mistrz Ukrainy nie posiada ścisłego modelu gry, młodzi zawodnicy nie boją się podejmować ryzyka i intensywnie pracują nad dryblingiem oraz grą na jeden kontakt, dzięki czemu są w stanie grać efektowniej, a przy tym efektywniej. Przekazaną podczas wykładu wiedzę, zaprezentowano również w praktyce w trakcie jednostki treningowej z młodymi zawodnikami Akademii Lecha Poznań.

Edgar Cardoso na przykładzie jednostki treningowej zaprezentował kilka ciekawych schematów, które pozwalają na efektywniejsze rozgrywanie akcji w fazie
Edgar Cardoso na przykładzie jednostki treningowej zaprezentował kilka ciekawych schematów, które pozwalają na efektywniejsze rozgrywanie akcji w fazie ofensywnej. Robert Woźniak

Belgijskie podejście do indywidualizacji rozwoju zawodnika

Uczestnicy mogli zapoznać się również z belgijską myślą szkoleniową zaprezentowaną przez Joosta Hendrickxa, przedstawiciela akademii Standardu Liege, który opowiedział o rozwoju indywidualnym zawodnika na etapie U16 - U18. Szkoleniowiec przedstawił również model, w jakim funkcjonuje każdy z zespołów młodzieżowych w strukturach klubu. Na każdą pozycję dobierani są gracze o odpowiednim profilu, określonym ściśle dla każdej formacji. Trenerzy w Belgii skupiają się na gromadzeniu szczegółowych statystyk i wystawianiu ocen zawodnikom, które pozwalają określić na jakim etapie rozwoju są ich piłkarze.

Oceniane są poszczególne aspekty na danej pozycji i odpowiednie stopnie wystawiane przez trenerów, dają odpowiedź na to, czy zawodnik jest gotowy, by włączyć go do kadry pierwszego zespołu. Hendrickx opowiedział również o tym, w jaki sposób dobierać plany treningowe, by przede wszystkim w grze zespołowej rozwijać indywidualne umiejętności zawodnika, takie jak np. gra na jeden kontakt, czy zagrania słabszą nogą. Schematy przedstawione na prezentacji, znalazły odzwierciedlenie w jednostce treningowej, w której ponownie wzięli udział adepci Akademii Lecha Poznań.

Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył 12. edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z Szachtara Donieck, czy Standardu Liege poprowadzili wykłady
Piotr Rutkowski oficjalnie otworzył 12. edycję Lech Conference, w której prelegenci m.in. z Szachtara Donieck, czy Standardu Liege poprowadzili wykłady na temat szkolenia i rozwoju młodzieży. Robert Woźniak

Zobacz też: Zagłębie Lubin - Lech Poznań: Czy Joao Amaral zwolni Dariusza Żurawia, a Kolejorz przełamie fatalną passę?

Polskie spojrzenie na rozwój zawodnika

Jednym z ostatnich prelegentów podczas Lech Conference był jeden z trenerów Akademii Lecha Poznań, Jędrzej Łągiewka. 28-letni szkoleniowiec przedstawił analizę indywidualną jako narzędzie do rozwoju zawodnika. W początkowej fazie prezentacji, Łągiewka ukazał charakterystykę poszczególnych roczników oraz zwrócił uwagę na to, w jaki sposób podchodzić do piłkarzy na różnym etapie szkolenia od najmłodszych, aż do zespołu juniora starszego i rezerw. Trener jako przykład wykorzystał ścieżkę rozwoju Jakuba Kamińskiego.

Trenerzy obecni na trybunach hali UAM dowiedzieli się również, jak podejść do analizy indywidualnej pod kątem merytorycznym oraz jak wdrożyć ją do jednostki treningowej. Po krótkim wykładzie, trener Łągiewka przedstawił omawiane zagadnienia na boisku, zwracając uwagę w szczególności na indywidualizację w grze zespołowej, czyli rozwój każdego z zawodników z osobna, podczas wspólnego treningu. Prezentację zwieńczyło kluczowe zdanie dla młodych szkoleniowców, czyli "co mogę zrobić w trakcie mikrocyklu, by mój zespół stawał się coraz lepszy".

Ostatnią prelekcję poprowadził Hans Vander Elst, który w swojej prezentacji ukazał, jak sprawić, by codzienne nawyki panujące w akademii osiągnęły wyższy poziom. W kolejnych dniach w Hali UAM na boisko wybiegły drużyny do lat 12 z różnych miejsc w Europie. Tutaj relacja z tego wydarzenia.

Zobacz zdjęcia z Lech Conference:

Jesienią wielkopolskie zespoły rywalizowały o jak najwyższą lokatę w swoich ligach, począwszy od PKO BP Ekstraklasy, w której mamy dwóch przedstawicieli - Lecha oraz Wartę Poznań, aż do B-klasy na poszczególnych szczeblach okręgowych. Na podstawie wyników osiąganych w mijającej rundzie, zestawiliśmy tradycyjnie najlepsze 12 zespołów, tworząc dla nich zupełnie odrębną ligę. Jesteście ciekawi, kto znalazł się w naszej tabeli i które zajął miejsce? Sprawdźcie w galerii ----->

Lech Poznań najlepszym klubem w Wielkopolsce. Kto jeszcze zn...

Lech Poznań spędził przyjemne popołudnie w Krakowie na stadionie Garbarni i spokojnie awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Już do przerwy podopieczni Macieja Skorży prowadzili 3:0, a po zmianie stron dołożyli gola i pewnie wygrali 4:0. Trener Kolejorza zrobił "przegląd wojsk" i może być z tego zadowolony, bo kilku piłkarzy dobrym występem dało mu do myślenia. Sprawdźcie nasze oceny lechitów w skali 1-10 za mecz w Pucharze Polski.Zobacz oceny piłkarzy Lecha Poznań za mecz z Garbarnią Kraków --->"Wokół Bułgarskiej" ze Zbigniewem Zakrzewskim po meczu Lecha z Wartą:

Lech Poznań gromi Garbarnię Kraków w Pucharze Polsk 4:0. Bły...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24