Spis treści
Wielkie sukcesy Bernardo Rezende. Pod jego wodzą, Brazylia była hegemonem
Bernardo Rezende to obecnie 65-letni szkoleniowiec. W przeszłości był znakomitym siatkarzem. Był srebrnym medalistą olimpijskim na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984. Przez blisko 30 lat prowadził reprezentacje narodowe kobiet, z którymi wywalczył m.in. dwa brązowe medale olimpijskie 1996, 2000, a potem osiągał szczyty przez ponad 20 lat pracy w męskiej reprezentacji „Canarinhos".
W 2008 i 2012 roku wywalczył srebro olimpijskie, a w 2004 i 2016 złoto na najważniejszej imprezie sportowej świata. Pod jego wodzą gracze z „Kraju Kawy” byli herosami siatkówki. Do tego stopnia, że większość reprezentacji, bała się z nimi grać. Kres hegemonii kadry Rezende, położyli Polacy w 2014, wygrywając w finale mistrzostw świata w Polsce. Do Brazylijczyków, należy jednak najdłuższa seria zwycięstw z rzędu - 39 (2003-2004).
Po igrzyskach w Rio de Janeiro Rezende przestał być selekcjonerem kadry. Wrócił niedawno, aby przywrócić blask reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Tam byli groźni, ale wygrali tylko z Egiptem 3:0. W pozostałych meczach grupowych Brazylia przegrała 1:3 z Włochami oraz 2:3 z Polską. Brazylia wyszła z grupy z trzeciego miejsca i w ćwierćfinale uległa Amerykanom 1:3. Był to najsłabszy wynik olimpijski od 1972 roku, kiedy to Brazylia została sklasyfikowana na ósmej pozycji.
Bernardo Rezende i Ze Roberto pozostają. Cel: medale w Los Angeles
Mimo to, Bernardo Rezende pozostał na stanowisku i dostał zadanie przywrócenia blasku i pozycji „Canarinhos” na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Takie samo zadanie, dostał Ze Roberto, czyli selekcjoner żeńskiej kadry. 70-letniemu Ze Roberto w Paryżu poszło dużo lepiej niż Rezende. Prowadzone przez niego siatkarki zdobyły brązowy medal, po drodze pokonując Polki. Ze Roberto prowadzi brazylijskie siatkarski od 2003 roku. Brazylijska Federacja Siatkówki poza odbudowaniem pozycji reprezentacji w światowym rankingu postawiła przed szkoleniowcami jeszcze jedno zadanie. Selekcjonerzy mają teraz za zadanie odmłodzić drużyny narodowe.