Legendy na wyciągnięcie ręki! Światowa Aleja Gwiazd Sportu nową atrakcją turystyczną Krakowa

Hubert Zdankiewicz/arskom.pl (AIP)
Robert Korzeniowski będzie pierwszą figurą w Aleji Gwiazd Sportu
Robert Korzeniowski będzie pierwszą figurą w Aleji Gwiazd Sportu fot marek szawdyn/polska press
Najpierw Robert Korzeniowski, później kolejni polscy olimpijczycy, a na koniec gwiazdy światowego formatu. Dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Urzędu Miasta Krakowa oraz Fundacji Kibica na terenie inwestycji Fabryczna City staną multimedialne figury sportowców w skali 1:1. - Cieszę się taka inicjatywa powstaje w mieście, w którego barwach zdobywałem medale. To dla mnie wielkie wyróżnienie - mówi czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

Data i miejsce powstania Światowej Alei Gwiazd Sportu nie są przypadkowe. 100 lat temu właśnie pod Wawelem, powstał Polski Komitet Olimpijski (początkowo Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich), otwierając w ten sposób naszemu sportowi drogę do międzynarodowego ruchu olimpijskiego. To dlatego stolica Małopolski wzbogaci się o miejsce, będące obowiązkowym punktem na trasie wycieczek turystów odwiedzających miasto.

- Światowa Aleja Gwiazd Sportu ma szansę zostać nową wizytówką Krakowa. Aleja będzie idealnym uzupełnieniem sportowego charakteru naszego miasta. Cieszymy się, że to właśnie Kraków wspiera tak wyjątkową w skali kraju inicjatywę. Poza sportowym akcentem, mieszkańcy zyskają ciekawą przestrzeń przeznaczoną do relaksu, a przedsiębiorcy do biznesu – mówi Janusz Kozioł, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu.

Pomniki stawiane za życia
Wydrukowane w technologii 3D figury sportowców będą naturalnych rozmiarów i zostaną wyposażone w rozwiązania multimedialne, pozwalające na interakcję z odwiedzającymi. Dzięki temu każdy gość Alei będzie mógł wysłuchać powitania ulubionego sportowca w jego ojczystym języku czy zrobić sobie z nim zdjęcie.

Jako pierwsza powstaje figura Roberta Korzeniowskiego. Znakomity chodziarz i czterokrotny mistrz olimpijski przeszedł już specjalny proces skanowania sylwetki. - Jestem dumny, że mogę wziąć udział w tak wyjątkowym projekcie. Dla mnie jako sportowca - skanowanie sylwetki było prawdziwym wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem. Nowoczesność kłania się tutaj tradycji. Cieszę się, że jako pierwszy zostałem zaproszony do wzięcia udziału w tej inicjatywie – podkreśla Robert Korzeniowski.

- Zawsze sprzeciwiałem się temu, by za życia stawiać komuś pomniki, a tak to trochę wygląda. Niemniej jednak, gdy mamy do czynienia z technologią 3D, to jest to coś, co ma namacalnie zbliżyć olimpizm do młodszych i starszych odbiorców. Jestem za. Tym bardziej, że ta aleja powstanie w Krakowie, a to miasto bardzo mi bliskie. W barwach krakowskiego klubu zdobywałem wszystkie swoje medale olimpijskie - dodaje Korzeniowski.

Wizytówka polskiego sportu z efektem "wow"
Obok Korzeniowskiego staną figury kolejnych polskich olimpijczyków, a w dalszej kolejności – innych legend światowego formatu. Łącznie w Światowej Alei Gwiazd Sportu będzie można podziwiać 18 sylwetek sportowców w skali 1:1.

– Pomysł na powstanie Światowej Alei Gwiazd Sportu kiełkował w nas od dawna. Chcieliśmy stworzyć coś, co jednocześnie będzie wizytówką polskiego sportu i wywoła efekt „wow”. Dzięki multimedialnym sylwetkom polscy i zagraniczni turyści będą mieli okazję bliżej poznać naszych sportowców. Jako fundacja promująca polski sport, cieszymy się, że Aleja w pierwszej kolejności uhonoruje właśnie polskich olimpijczyków – mówi Bartosz Kwiatkowski, prezes Fundacji Kibica.

Aleja będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich odwiedzających. Wyjątek będą stanowiły terminy, w których przestrzeń zostaje wynajęta przez podmioty prywatne. Co istotne, całkowity zysk z jej wynajmu każdorazowo zostanie przekazany na cele charytatywne. O tym, jakie wesprzeć, każdorazowo zdecyduje Kapituła Światowej Alei Gwiazd Sportu, w skład której wejdzie m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

- Stulecie polskiego Olimpizmu to idealny czas na takie inicjatywy. Zależało nam na tym, aby w pierwszej kolejności powstały sylwetki polskich sportowców i pomysłodawcy Alei spełnili nasze oczekiwania. Projekt ma wymiar szczególny, ponieważ środki uzyskane z wynajmu przestrzeni na której powstanie Aleja zostaną przeznaczone na cele charytatywne, o których zadecyduje specjalnie powołana Kapituła – dodaje Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.

Otwarcie już w październiku
Światowa Aleja Gwiazd Sportu stanie na terenie powstającej inwestycji Fabryczna City, która oferuje unikalną przestrzeń, w której biznes styka się z historią miasta i polskiego sportu. Sercem kompleksu będzie biznesowe centrum Fabryczna Office Park, które zaoferuje 42 000 m2 przestrzeni użytkowej dla 4 000 pracowników i 10 000 odwiedzających każdego dnia.

Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku planowo w połowie roku, zaś Światowa Aleja Gwiazd Sportu zostanie otwarta w październiku, przy okazji obchodów stulecia polskiego Olimpizmu. Uroczysta ceremonia otwarcia będzie połączona z multimedialnym pokazem świetlnym, który wzbogaci oficjalne wystąpienia oficjeli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24