Lekkoatletyka. Tercet doskonały. Polska kontra Niderlandy na 400 metrów pań. Karol Zalewski też w finale jednego okrążenia

Paweł Wiśniewski
"Aniołki Matusińskiego" niemal w komplecie awansowały do finału biegu indywidualnego na dystansie 400 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy PAP/Adam Warżawa
Podczas jubileuszowej, 25. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Europy, aż trzy Polki dostały się do finału biegu na dystansie 400 metrów - o medale powalczą Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i Iga Baumgart-Witan. Odpadła broniąca tytułu, Justyna Święty-Ersetic.

Pierwszy bieg półfinałowy wygrała Anna Kiełbasińska - 50.45. Druga była Holendarka Lieke Klaver - 50.59, a trzecie miejsce zajęła Iga Baumgart-Witan - 51.17.

W drugim biegu najlepsza była Natalia Kaczmarek - 50.41, która na ostatniej prostej stoczyła zaciętą walkę z Brytyjką Victorią Ohuruogu - 50.50.

Holenderka Femke Bol wygrała natomiast trzecią serię czasem 50.60. Justyna Święty-Ersetic zajęła szóste miejsce w tym biegu, a wynik 52.17 nie wystarczył do awansu.
W finale wystąpi osiem biegaczek.

Głównymi kandydatkami do złotego medalu są Bol i Kaczmarek, które jako jedyne Europejki zeszły w tym sezonie poniżej 50 sekund.

Karol Zalewski awansował do finału biegu na 400 metrów. Reprezentant Polski prowadził po 300 metrach, ale na ostatniej prostej został wyprzedzony przez dwóch rywali (Francuza Thomasa Jordiera i Brytyjczyka Alexa Haydock-Wilsona) i zajął trzecie miejsce w drugim biegu półfinałowym.
Osiągnął wynik 45.52 i dostał się do decydującego biegu jako „szczęśliwy przegrany”. Do środowego finału awansowało ośmiu biegaczy - po dwóch najszybszych z trzech serii oraz dwóch z najlepszymi czasami.
Najszybszy w półfinałach był inny Brytyjczyk, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata i mistrz Europy - Matthew Hudson-Smith, który jako jedyny uporał się z barierą 50 sekund (44.98).