OPRAC.:
Piotr Rzepecki
EPA/Adam Vaughan PAP/EPA
Liga angielska. Piłkarze Manchesteru City awansowali do półfinału piłkarskiego Pucharu Anglii, wygrywając gładko na własnym boisku z Burnley 6:0. Niesamowitą serię strzelecką kontynuuje Norweg Erling Haaland, który zdobył trzy bramki.

Manchester City w półfinale rozgrywek. Haaland z kolejnymi trafieniami

Lider Championship, czyli rozgrywek zaplecza ekstraklasy, nie był trudną przeszkodą dla mistrza Anglii, choć przez pół godziny skutecznie się bronił. Opór gości przełamał w 32' minucie Haaland, a w 35' i 59' strzelił kolejne dwa gole, po czym trener Pep Guardiola zdjął go z boiska.

We wtorek Norweg zdobył aż pięć bramek między 22' a 57' minutą meczu Ligi Mistrzów z RB Lipsk (7:0) i hiszpański szkoleniowiec także pozwolił mu odpocząć, choć super-strzelec miał ochotę na dalsze gole. Guardiola tłumaczył później, że życie Haalanda stałoby się nudne, gdyby już w wieku 22 lat ustanowił absolutny rekord Champions League. Dotychczas nikomu nie udało się zdobyć w jednym meczu tych rozgrywek sześciu bramek.

Norweg został najmłodszym piłkarzem w historii, który zdobył w LM 30 goli. Obecnie ma ich na koncie 33 i w dodatku potrzebował na to zaledwie 25 meczów, najmniej w historii.

Haaland został we wtorek także najlepszym strzelcem Manchesteru City w sezonie, zdobywając 39 bramek, o jedną więcej niż Tommy Johnson w rozgrywkach 1928-29. W sobotę poprawił ten rekord do 42 trafień.

Tuż przed zejściem Haalanda z boiska wynik na 4:0 podwyższył Julian Alvarez. W 68. minucie gola strzelił zmiennik Norwega, Cole Palmer, a w 73. po raz drugi do siatki argentyński mistrz świata i ustalił wynik.

W poprzednich rundach Manchester City wyeliminował m.in. Chelsea i Arsenal Londyn.

Pozostałe mecze ćwierćfinałowe zostaną rozegrane w niedzielę: Manchester United zmierzy się z Fulham, Brighton z Grimsby, a Sheffield United z Blackburn Rovers.

Puchar Anglii to najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie - w ubiegłym roku minęło 150 lat od ich pierwszego finału. (PAP/oprac. własne)

LIGA ANGIELSKA w GOL24

Wielu piłkarzy podniesie w tym sezonie puchar za mistrzostwo ligi. Najbardziej oczywistymi wyborami wydają się Robert Lewandowski, którego FC Barcelona lideruje w hiszpańskiej ekstraklasie, a także Piotr Zieliński - pomocnik Napoli, które jest sensacją tego sezonu Serie A. Są jednak i inni. Wielu polskich piłkarzy z mniej prestiżowych lig może sięgnąć po mistrzowski tytuł.Sprawdź kolejnych piłkarzy klikając w prawo!

Polscy piłkarze, którzy będą w tym sezonie święcić mistrzost...