Liga angielska. Wzrosła przewaga Arsenalu nad Manchesterem City

PAP, EPA/VINCE MIGNOTT
Liga angielska. Arsenal wykorzystał wpadkę Manchesteru City. Dzięki wygranej nad Wolverhampton (2:0) przewaga liderujących Kanonierów wzrosła do pięciu punktów. Następne mecze tych zespołów dopiero pod koniec grudnia.

Premier League. Arsenal na dobre rozsiadł się w fotelu lidera

Oba gole dla "Kanonierów" zdobył w drugiej połowie Norweg Martin Odegaard. Arsenal z 14 dotychczasowych meczów tym sezonie Premier League wygrał 12, jeden zremisował i jeden przegrał (z Manchesterem United). Piłkarze hiszpańskiego trenera Mikela Artety przerwę w rozgrywkach, która zakończy się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, spędzą z przewagą pięciu punktów nad broniącym trofeum Manchesterem City.

Mistrz w sobotę doznał porażki z plasującym się w środku stawki Brentfordem 1:2.

Do bramki "The Citizens" dwukrotnie trafił Ivan Toney. Gola na wagę trzech punktów i sensacyjnej wygranej uzyskał w ósmej minucie doliczonego czasu gry. 26-letni Anglik w tym sezonie już 10-krotnie wpisał się na listę strzelców, ale nie znalazł się w 26-osobowej kadrze narodowej na mistrzostwa świata w Katarze.

"Nie brakowało nam motywacji, bo chcieliśmy na zakończenie rundy sprawić przyjemność sobie i naszym fanom. Zdawaliśmy sobie sprawę, z kim gramy, ale też wiedzieliśmy, że nawet Manchester City to tylko ludzie, a ludzie popełniają błędy. Dziś popełnili ich więcej niż my" - podsumował Toney.

"Po pierwszych rozmowach z ludźmi z klubu wychodzi na to, że to prawdopodobnie najważniejsze pojedyncze zwycięstwo w historii" - dodał trener Thomas Frank.

Jedynego gola dla gospodarzy, którzy doznali drugiej porażki w sezonie, uzyskał tuż przed przerwą kadrowicz Phil Foden.

"Nie możemy narzekać na wynik, bo wygrał lepszy. Słabo zaczęliśmy i już do końca nie złapaliśmy właściwego rytmu. Nie mogliśmy sobie też poradzić z długimi zagraniami rywali" - ocenił trener pokonanych Josep Guardiola.

Ekipie z Manchesteru nie pomógł Erling Haaland, który po wyleczeniu urazu stopy zagrał w podstawowej jedenastce. Norweg z 18 bramkami pozostaje liderem klasyfikacji strzelców.

Premier League. Guardiola pochwalił Artetę

Mundialową przerwę na dwóch czołowych pozycjach spędzą drużyny prowadzone przez Hiszpanów, w dodatku pracujących niegdyś w City wspólnie. Arteta był przez trzy lata asystentem Guardioli, zanim zdecydował się przyjąć ofertę londyńczyków.

"To urodzony szkoleniowiec. Może przez te trzy wspólne lata to ja więcej nauczyłem się od niego niż on ode mnie. Wniósł do Arsenalu swoją etykę pracy, zaangażowanie, talent, a że dostał wielkie wsparcie, szczególnie, gdy początek nie był zbyt udany, to teraz wszyscy tam zbierają owoce. Oni mają niesamowity sezon, ale wszystko rozstrzygnie się wiosną" - powiedział Guardiola jeszcze przed tą kolejką.

Po piątym z rzędu zwycięstwie - 1:0 nad Chelsea Londyn - trzecią pozycję zajmuje Newcastle United. "Sroki", mające równie szczelną defensywę jak lider - 11 straconych goli, wywalczyły dotychczas 30 pkt. "Oczko" mniej ma Tottenham Hotspur, który w szalonym spotkaniu trzy razy przegrywał z Leeds (bez kontuzjowanego Mateusza Klicha w kadrze), by ostatecznie po dwóch trafieniach w końcówce Urugwajczyka Rodrigo Bentancura zwyciężyć 4:3.

Premier League. Fabiański obronił karnego, ale...

Słodko-gorzki smak miała sobotnia potyczka z Leicester City dla Łukasza Fabiańskiego. Polski bramkarz West Ham United obronił rzut karny, ale nie uchronił swojej drużyny od porażki 0:2.

Już w 8. minucie Fabiańskiego pokonał James Maddison, ale kwadrans później Anglik opuścił boisko prawdopodobnie z urazem ścięgna podkolanowego. To zła wiadomość dla selekcjonera reprezentacji Garetha Southgate'a, który powołał rozgrywającego "Lisów" na zbliżające się mistrzostwa świata, jednak klubowy trener Brandan Rodgers po meczu uspokajał.

"Wszystko w porządku. To było bardziej zapobiegawcze działanie. Mało trenował w tym tygodniu i gdy poczuł ból z boku kolana zdecydowaliśmy o zmianie. Jest okay" - przekazał Rodgers.

W 42. minucie Polak obronił strzał z 11 metrów Youriego Tielemansa, powołanego do kadry Belgii na mundial w Katarze. Po raz drugi skapitulował jednak w 78. minucie po strzale Harveya Barnesa.

West Ham spadł na 16. miejsce w tabeli Premier League i na niej spędzi mundialową przerwę.

W niedzielę Aston Villa, której zawodnikami są polscy kadrowicze na mundial Jan Bednarek i Matty Cash, zagra na wyjeździe z Brightonem kontuzjowanego Jakuba Modera.