Liga Europejska. Podravka - Zagłębie 22:22. Chorwacki zespół awansował po lepiej wykonywanych rzutach karnych

Łukasz Konstanty
Szczypiornistki Zagłębia Lubin w regulaminowym czasie gry ani razu nie przegrały z Podravką, a mimo to odpadły z Ligi Europejskiej. Fot. PAP/Sebastian Borowski
Niezwykle zacięty i wyrównany dwumecz rozegrały w ramach eliminacji Ligi Europejskiej piłkarek ręcznych zespoły Zagłębia Lubin i Podravki Vegety Koprivnica. Obydwa spotkania zakończyły się remisami, a o awansie Chorwatek zadecydowały lepiej wykonywane rzuty karne.

Zagłębie - Podravka 24:24 w pierwszym meczu

Podravka to najbardziej utytułowana chorwacka drużyna, która w przeszłości zanotowała triumf w najważniejszych klubowych rozgrywkach europejskich - Lidze Mistrzów. To także klub, z którym miłe wspomnienia ma team z Lublina. Występująca wówczas pod nazwą Montex polska ekipa zdobyła w 2001 roku Puchar EHF, a finałowym rywalem był właśnie chorwacki zespół.

Szczypiornistki Zagłębia nie zamierzały jednak zaprzątać sobie głowy historią i trofeami wywalczonymi przez przeciwniczki. W pierwszym meczu lubinianki po 35. minutach prowadziły 15:10, ostatecznie jednak padł remis 24:24. Mimo gorszego od oczekiwań wyniku mistrzynie Polski w rewanżu nie stały na straconej pozycji i wciąż mogły liczyć na to, że uda się wyeliminować bałkańską przeszkodę.

Zagłębie prowadziło czterema bramkami do przerwy

Pierwsza część spotkania rozgrywanego w piątkowy wieczór w Chorwacji przebiegła po myśli polskiego zespołu. Mimo że do stanu 8:8 kibice oglądali dość wyrównane spotkanie, zabójcza końcówka Zagłębia pozwoliła odskoczyć lubiniankom aż na cztery bramki przewagi.

W drugiej części spotkania mieliśmy do czynienia z podobnym scenariuszem, jaki był realizowany tydzień wcześniej. Przez kilka minut mistrzynie Polski co prawda utrzymywały jeszcze przewagę, potem jednak pozwoliły przeciwniczkom na odrobienie straty i już do końcowego gwizdka regulaminowego czasu żaden zespół nie był w stanie odskoczyć przeciwnikowi.

Wynik 22:22 po 60 minutach gry oznaczał, że to rzuty karne wyłonią drużynę, która awansuje do fazy grupowej Ligi Europejskiej. Te lepiej wykonywały Chorwatki i to one ostatecznie triumfowały w dwumeczu.

Liga Europejska - III runda kwalifikacji

Podravka Vegeta (Chorwacja) - Zagłębie Lubin 22:22 (karne: 4:2)
Pierwszy mecz: 24:24. Awans: Podravka

Zagłębie Lubin: Barbara Zima, Monika Maliczkiewicz – Emilia Galińska 5, Joanna Drabik 4, Adrianna Górna 4, Patricia Machado Matielli 4, Daria Michalak 3, Aneta Łabuda 2, Karin Bujnohova 2, Jovana Milojevic 0, Karolina Kochaniak-Sala 0.

Najwięcej goli dla Podravki: Tina Barisic 9, Nikolina Zadravec, Ema Guskic, Larissa Kalaus i Andrea Simara po 3.