Piotr Rzepecki
FREDERICK FLORIN/AFP/East News
Liga francuska. Rewelacja tego sezonu francuskiej ekstraklasy Lens traci punkty remisując wyjazdowy meczu z przedostatnim w tabeli Strasbourgiem 2:2. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie. W drużynie Lens oglądaliśmy dwójkę Polaków - Przemysława Frankowskiego, który zagrał cały mecz oraz Łukasza Porębę, który pojawił się na ostatnie 20 minut.

Strasbourg - Lens 2:2 (2:2)

Wynik meczu otworzył napastnik Lens Alexis Claude-Maurice. Wpadł w pole karne rywali i zaskoczył bramkarza rywali niesygnalizowanym strzałem. Radość gości nie trwała jednak długo. Trzy minuty później Przemysław Frankowski i spółka musieli wyjmować piłkę z siatki.

Gola kontaktowego dał Bośniak Sanjin Prcic. Jego strzał po zagraniu Alexandra Djiku natchnął kolegów, bo po kolejnych trzech minutach Strasbourg ponownie cieszył się z bramki. W ekspresowym tempie gospodarze odwrócili wynik, a strzelcem gola na 2:1 był Kevin Gameiro, którego możemy pamiętać z występów w Sevilli z Grzegorzem Krychowiakiem.

To nie był koniec strzelania w pierwszej połowie. Golem wyrównującym popisał się reprezentant belgijskiej młodzieżówki Lois Openda. Wykorzystał podanie Floriana Sotocy.

Druga połowa: Brak goli, ale emocji nie brakowało

W drugiej części meczu obie drużyny były bardziej poukładane. Nie było już tyle wolnej przestrzeni co w pierwszej odsłonie. Dominowało Lens, które często gościło pod bramką rywali, jednak gospodarze dobrze się ustawiali. Gra pozycyjna Lens nie przynosiła efektów. Posiadanie piłki nie przekładało się na sytuacje podopiecznych Francka Haise'ego.

Najgroźniej było w końcówce. Najpierw w 83. minucie. główkował Florian Sotoca z najbliższej odległości, jednak bramkarz Strasbourga Matz Sels wykazał się dużym refleksem. Później golkiper gospodarzy znów wspiął się na wyżyny dwa razy interweniując. Zwłaszcza ta druga obrona uderzenia Seko Fofany była klasy światowej.

Frankowski cały mecz był aktywny. Robił przewagę na skrzydle swoimi akcjami, w drugiej - podobnie jak całe Lens - pracował w ataku pozycyjnym.

Mimo spędzonych na placu 90 minut nie potrafił znaleźć się w dogodnej sytuacji by poprawić swój wynik strzelecki. Polak w Ligue 1 może pochwalić się jednym golem w tym sezonie - przed tygodniem rozpoczął strzelanie przeciwko PSG (3:1). Do tego zanotował dwie asysty.

Na placu gry pojawił się inny Polak. Mowa o środkowym pomocniku Łukaszu Porębie, który wszedł w 73. minucie. Były zawodnik Zagłębia Lubin zaliczył swój siódmy mecz w tym sezonie. Trzeci z Polaków w Lens Adam Buksa pauzuje od października. Przez uraz kostki 26-latek stracił mundial.

Po drugiej stronie barykady nieobecny był Karol Fila. Obrońca ściągnięty latem 2021 roku z Lechii Gdańsk jest kontuzjowany.

Lens pozostaje wiceliderem tabeli jednak bez dwóch zdań może mówić o straconych dwóch punktach z przedostatnią drużyną w tabeli. Drużyna Przemysława Frankowskiego z oczkami traci 6 punktów do PSG, które w równoległym meczu wygrało 2:0 z Angers.

Bramki: Prcic 13', Gameiro 16' - Claude-Maurice 11', Openda 33'.
Skład Strasbourga: Seis - Perrin, Nyamsi, Djiku (78' Le Marchand), Doukoure - Bellegarde, Prcic (84' Aholou), Diarra (73' Sissoko), Lienard - Gameiro (73' Diallo), Ajorque (84' Mothiba).
Skład Lens: Samba, Gradit, Danso, Medina - Frankowski, Fofana, Onana (73' Poręba), Machado (80' Haidara), Sotoca - Claude-Maurice (73' Costa), Openda (80' Labeau).