Liga Mistrzów. Decyzja Szymona Marciniaka uratowała Real Madryt

TD
Szymon Marciniak
Szymon Marciniak Bartek Syta / Polska Press
W środowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Real Madryt pokonał w Amsterdamie Ajax 2:1. Jednym z bohaterów spotkania był... Szymon Marciniak, główny asystent debiutującego w Champions League systemu VAR.

Realowi Madryt udało się w Amsterdamie zwyciężyć, choć długo Królewscy byli gorszym zespołem od Ajaksu. Kluczowa była sytuacja z 38. minuty. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzelał Matthijs de Ligt. Piłkę odbił Thibaut Courtois, na co czekał tylko Nicolas Tagliafico, który wykorzystał błąd Belga i wpakował ją do bramki. Według polskich sędziów VAR (poza Szymonem Marciniakiem rolę tę pełnił Paweł Gil) przepisy złamał wcześniej jednak Dusan Tadic, który był na spalonym i utrudniał interwencję Courtoisowi. Główny arbiter, Damir Skomina ze Słowenii, zgodził się z tą interpretacją i bramki nie uznał.

W drugiej połowie Real zrobił wystarczająco wiele, by wygrać. Po godzinie gry gola strzelił Karim Benzema. Odpowiedział mu kwadrans później Hakim Ziyech, ostatnie słowo należało jednak do Królewskich. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry wynik ustalił rezerwowy Marco Asensio. Według wielu bohaterem spotkania był jednak Marciniak i jego odważna decyzja z pierwszej połowy.

"Skrupulatność Marciniaka uratowała Real" - podkreśla czwartkowy "AS". "Courtois popełnił błąd, ale za niego nie zapłacił. Sędzia VAR zwrócił uwagę panu Skominie na to, co działo się zanim piłka wpadła do bramki. Arbiter ze Słowenii obejrzał powtórkę i gola nie uznał. Wcześniej jednak niewielu zorientowało się, że Tadić złamał przepisy" - dodaje "El Pais".

Innego zdania jest kataloński "Sport", który decyzję uznał za skandaliczną. "Po konsultacji z VAR Skomina niespodziewanie anulował bramkę dla Ajaksu. Rzekomo Tadić faulował czy był na spalonym" - uważa sympatyzujący z FC Barceloną dziennik. Katalończycy uważają też, że "szczęście" Realu do sędziowskich decyzji nie jest przypadkiem. Dowodem na to ma być zmiana arbitrów na dwa dni przed meczem w Amsterdamie. Pierwotnie sędzią głównym miał być Marciniak, arbiter z Płocka doznał jednak lekkiej kontuzji i zastąpił go Skomina.

System VAR w Lidze Mistrzów to nowość - debiutował we wtorkowych meczach 1/8 finału. Wtedy obyło się bez kontrowersji. Sprawa gola Ajaksu zrobiła się na tyle głośna, że skomentowała ją nawet UEFA. "Sędzia uznał, że Tadić był na pozycji spalonej i przeszkadzał bramkarzowi drużyny przeciwnej w momencie, gdy Tagliafico główkował. Wszystko odbyło się zgodnie z protokołem VAR, decyzja sędziego była słuszna: anulowanie gola i rzut wolny dla rywali za spalonego: - wyjaśnia UEFA na oficjalnym koncie twitterowym.