Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych. Łomża Industria Kielce po bardzo dobrym meczu wygrała u lidera!

W trzeciej kolejce Ligi Mistrzów, Łomża Industria Kielce odniosła drugie zwycięstwo.
W trzeciej kolejce Ligi Mistrzów, Łomża Industria Kielce odniosła drugie zwycięstwo. Bo Amstrup/Associated Press/East News/Polska Press
W meczu trzeciej kolejki grupy B Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych, duński Aalborg Handbold przegrał z Łomżą Industrią Kielce.

Aalborg Handbold - Łomża Industria Kielce 28:30 (15:17)
Łomża Industria Kielce: Wolff (1-60 min, 14/41 = 34 %) – Nahi 3, Sanchez-Migallon – Sićko 3, D. Dujszebajew 1 – Thrastarson 2, Karacić 3 – Remili 3, A. Dujszebajew 3, Paczkowski – Moryto 6 (4), Kounkoud 1 – Tournat 4, Karaliok 1. Trener: Talant Dujszebajew.
Aalborg: Aggefors (1-30 min, 6/22= 27 %), Gade (31-60 min, 9/21 = 43 %) - Barthold 5 – M. Hansen 4 – Palmarsson 3, Molgaard 1, Claar – Hoxer 3, Sandell 5 – Bjornsen 1, Flodman 1 – Nielsen 3, Jakobsen 2. Trener: Stefan Madsen.

Karne. Łomża Industria Kielce: 4/6 (Moryto trafił w poprzeczkę, Karacić trafił w słupek). Aalborg: 0/1 (Wolff obronił rzut Hansena).

Kary. Łomża Industria Kielce: 6 minut (Karalek 4, D. Dujszebajew 2). Aalborg: 6 minut (Hoxer 4, Mollgaard 2).

Sędziowali: Robert Schulze i Tobias Tönnies (Niemcy).

Widzów: 5000.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2 (‘6), 5:2 (‘9), 5:5 (‘12), 6:6, 6:6 (‘13), 9:6 (‘14), 9:9 (‘17), 10:9, 10:10, 11:10 (‘21), 11:13 (‘25), 12:13, 12:14, 13:14, 13:15, 14:15, 14:16, 15:16, 15:17 – 15:18, 16:18, 16:19, 17:19, 17:20, 18:20, 18:22 (‘37), 20:22, 20:24, 21:24 (‘45), 21:27 (‘47), 24:27(‘53), 24:28, 26:28 (‘56), 26:29, 27:29, 27:30, 28:30.

Piąty mecz kielczan z Aalborgiem w historii i piąta wygrana. Tym razem jednak cenniejsza niż poprzednie, bo odniesiona w hali niepokonanego dotąd lidera grupy B i drużyny, w której jest kilka nazwisk z najwyższej handballowej półki. Ale w środę trzykrotnie uznawany za najlepszego piłkarza ręcznego roku na świecie Mikkel Hansen ani znakomity Islandczyk, Aron Palmarsson, sobie nie poszaleli, w dużej mierze zneutralizowani przez bardzo dobrze grającą obronę gości.

Do Danii kielczanie pojechali bez kontuzjowanych Tomasz Gębali (mięsień przywodziciela), Michała Olejniczaka (podczas meczu w Barcelonie skręcił kostkę), Elliota Stenmalma i Cezarego Surgiela, w meczowej „16” nie zmieścił się Damian Domagała. W Lidze Mistrzów 2022/23 zadebiutował za to Paweł Paczkowski.

Talant Dujszebajew nieco zaskoczył z pierwszą siódemką, bo na środku rozegrania ustawił Haukura Thrastarsona, który współpracował w drugiej linii z Szymonem Sićką i Nedimem Remilim.

W pierwszej połowie kielczanie zagrali bardzo dobrze, choć mieli dwa minikryzysy, kiedy przez dwie czy trzy minuty oddawali nieskuteczne rzuty i w obu przypadkach przekonali się, że w meczach z duńskimi zespołami natychmiast kosztuje to utratę bramek z kontrataków – w obu przypadkach Aalborg odskakiwał na różnicę trzech bramek. Ale mistrzowie Polski szybko wracali do gry na odpowiednim pułapie, uszczelniali obronę, pomagał Andreas Wolff (32 procent skuteczności do przerwy) i Łomża Industria błyskawicznie dociągała do remisów. Do naszego zespołu należała natomiast końcówka pierwszej części gry. Grę naszego zespołu zespołu wyraźnie rozhuśtał duet Igor Karacić Alex Dujszebajew, nasza obrona, wysunięta daleko, aż za linię przerywaną, szczególnie uważnie pilnująca Hansena, zmusiła wicemistrzów Danii do kilku błędów i zespół z Kielc, po kontrze sfinalizowanej przez starszego z braci Dujszebajewów, w 25 minucie prowadził 13:11. Dwubramkową przewagę pielęgnował już do momentu zejścia do szatni. Na rozegranie ostatniej akcji, po wziętym czasie, Żółto-Biało-Niebiescy mieli tylko siedem sekund, ale Sićko sobie poradził, rzucając potężnie z 10. metra.

Po zmianie stron ciągle świetnie bronił Wolff, który wygrał kilka pojedynków z rywalami. Dobrze bronił też Simon Grade, który pojawił się w bramce gospodarzy, toteż przewaga naszego zespołu nie od razu zaczęła rosnąć. „Na ryzyku” grał w obronie Artiom Karaliok, który w 37 minucie przyjął drugą karę dwuminutową.

Z różnicą na korzyść zespołu z Kielc zaczęło się dobrze dziać po około 10 minutach drugiej połowy, kiedy Duńczycy popełnili kilka błędów i oddali niecelne rzuty, co często było wymuszone aktywną i agresywną defensywą naszej ekipy. Od stanu 21:24 dwie fantastyczne interwencje miał kielecki bramkarz, a gole po drugiej stronie boiska zdobywali Haukur Thrastarson, Nicolas Tournat oraz Arkadiusz Moryto z karnego i przewaga wzrosła do sześciu trafień.

Wydawało się, że sytuacja jest opanowana, ale niekoniecznie tak było. W końcówce kielczanie starali się powoli rozgrywać akcje, ale nie pozwoliło to uniknąć błędów. Bardzo aktywnie zaczęła bowiem grać obrona gospodarzy. Dzięki temu w 56 minucie Aalborg przegrywał już tylko 26:28 i zaczęło się robić nerwowo. Sytuację rozładował w 59 minucie Daniel Dujszebajew, przechwytując piłkę w obronie i trafiając przez niemal całe boisko do pustej bramki na 27:30.

W kolejnym meczu, Łomża Industria Kielce w ramach PGNiG Superligi podejmie w niedzielę, 2 października Gwardię Opole (godzina 12.05), a następny pojedynek w Lidze Mistrzów również u siebie – w czwartek, 6 października w Hali Legionów zagra niemiecki THW Kiel (godz. 20.45).

GRUPA B

• Aalborg Håndbold - Łomża Industria Kielce 28:30 (15:17)
  • THW Kiel - Pick Szeged, czwartek, godz. 18.45
  • HBC Nantes - Elverum Handball, czwartek, godz. 20.45
  • Barça - Celje Pivovarna Laško, czwartek, godz. 20.45 (Eurosport 1).