Liga Mistrzów: VfB Friedrichshafen - Jastrzębski Węgiel. Wicemistrz Polski rozbił rywali i zrobił pierwszy krok do półfinału WYNIK

Tomasz Kuczyński
Jastrzębski Węgiel jest blisko półfinału Ligi Mistrzów.
Jastrzębski Węgiel jest blisko półfinału Ligi Mistrzów. Przemysław Świderski
W czwartek 9.03.2023 r. w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel wygrał na wyjeździe z niemieckim VfB Friedrichshafen 3:0. Drugi mecz tych drużyn odbędzie się w Jastrzębiu-Zdroju 15 marca (godz. 18).

Jastrzębski Węgiel wygrał swoją grupę i bezpośrednio awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. VfB Friedrichshafen był drugi w tej samej grupie i zagrał w barażu z francuskim Tours Volley-Ball, wygrywając 3:0 i 3:2.

Liga Mistrzów: VfB Friedrichshafen - Jastrzębski Węgiel: Piąty mecz tych drużyn

Jastrzębianie trzeci raz w tej edycji Ligi Mistrzów zagrali w VfB Friedrichshafen. W meczach grupowych pokonali wicemistrza Niemiec na wyjeździe 3:1 i u siebie 3:0. W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy te drużyny zagrały ze sobą piąty mecz. W poprzednich rozgrywkach LM, też w grupie, polski zespół wygrał 3:0 i 3:1.

Liga Mistrzów: VfB Friedrichshafen - Jastrzębski Węgiel: Demolka w III secie

W I secie Jastrzębski Węgiel wprawdzie przegrywał 5:7, ale przy zagrywce Tomasza Fornala wyszedł na prowadzenie 11:7. Gospodarze doszli potem na jeden punkt - 12:11. Wtedy ekipa trenera Marcelo Mendeza wrzuciła wyższy bieg i odjechała na 18:11. „Po drodze” opiekun VfB Friedrichshafen Mark Lebedew łapał się przerw na żądanie, jednak bez efektu. Seta zakończył Fornal posyłając asa. Jastrzębianie szli po swoje również w II partii. Po asie Stephena Boyera prowadzili 5:2. Przy wyniku 8:3 trener gospodarzy porozmawiał z drużyną, tak samo jak przy 17:12, radząc, aby „grać cierpliwie”. Kiedy goście odskoczyli na 22:13 wiadomo było, że zainkasują też tego seta. Po dwóch partiach Jastrzębski Węgiel miał już 7 asów!

W trzecim secie Jurij Gladyr bombardował z pola zagrywki i było 11:3. Marek Lebedew znów chciał powstrzymać egzekucję prosząc o czas. Jastrzębianie demolowali rywali - 13:3, 17:4, 18:5, 20:7... Gospodarze walczyli już tylko o wyjście z "dziesiątki". To im się udało, potem obronili dwie piłki meczowe. Przy trzeciej sami posłali piłkę w siatkę przy zagrywce.

MVP spotkania został Tomasz Fornal.

Zwycięzca tego dwumeczu spotka się półfinale z lepszym z pary: Halkbank Ankara - Cucine Lube Civitanova. Pierwszy mecz wygrał Halkbank 3:1.

Liga Mistrzów: VfB Friedrichshafen - Jastrzębski Węgiel 0:3 (17:25, 16:25, 13:25)

VfB Friedrichshafen: Superlak, Vincić, Nedeljković, Brown, Stern, Peter, Bann (libero) oraz Vicentin, Kohn, Cacić, Biernat

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti