Liga Mistrzyń. Tauron MKS walczył, ale nie dał razy Fenerbahce

Leszek Jaźwiecki
zawodniczki Tauron MKS Dąbrowa Górnicza nie sprostały Fenerbahce
zawodniczki Tauron MKS Dąbrowa Górnicza nie sprostały Fenerbahce Marzena Bugała-Azarko
W trzecim meczu Ligi Mistrzyń siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza przegrały z prowadzącym w tabeli tureckim Fenerbahce Stambuł 1:3. Za dwa tygodnie zespół Juana Manueli Sarramalery będzie miał okazję do rewanżu w Stambule.

Turecka drużyna od wielu lat zalicza się do ścisłej europejskiej czołówki siatkówki kobiet, a pięć lat temu Fenerbahce wygrało Ligę Mistrzyń. W tej edycji LM też zamierza powalczyć o główne trofeum.
Pierwszy set był bardzo wyrównany. Gdy dąbrowianki objęły prowadzenie 10:9 mogły zdobyć kolejny punkt, ale Helena Horka została zablokowana. Jeszcze raz Tauron MKS wyszedł na prowadzenie po błędzie rywalek (19:18), ale końcówka należała do zawodniczek z Turcji.

Po zmianie stron wyrównana gra była tylko na początku, potem dąbrowianki kompletnie się posypały i Fenerbahce szybko budował przewagę. Zespół ze Stambułu prowadził już 12:5, potem 17:9. Mistrzynie Turcji najczęściej traciły punkty po... dotknięciu siatki, sędziowie taki błąd odgwizdali im aż dziesięć (!) razy.

Siatkarki z Dąbrowy podjęły walkę jeszcze w trzecim secie, choć wydawało się, że Fenerbahce miało już to spotkanie pod kontrolą. W połowie seta Tauron MKS doprowadził jednak do remisu 15:15, a potem skutecznie Tamara Kaliszuk zablokowała atak rywalek i było 16:15.

Wtedy dąbrowianki uwierzyły, że mogą wygrać seta. Grały uważnie w obronie i rzeczywiście utrzymały przewagę do końca. Dla Fenerbahce był to pierwszy stracony set w tych rozgrywkach. I jak się okazało kilkanaście minut później - na razie jedyny.

Faza grupowa zakończy się 28 lutego. Do play-off awansują zwycięzcy czterech grup oraz dwie ekipy z drugich miejsc z najlepszym bilansem. Jeśli z tego grona zostanie wyłoniony organizator Final Four (22-23 kwietnia), to awans otrzyma także kolejna drużyna. a ą

Liga Mistrzyń. Grupa C

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Fenerbahce Stambuł 1:3 (23:25, , 19:25, 25:22, 14:25)
Tauron Horka, Paszek, Weiss, Ganszczyk, Kaliszuk, Sikorska, Lemańczyk (libero) oraz Castiglione

Drugi mecz tej grupy St-Raphaël Var VB – Azerrail Baku 1:3 (16:25, 21:25, 25:18, 20:25)

W tabeli po 3. kolejkach bez starty punktu prowadzi Fenerbahce, przez Azerrailem 6 pkt. i Tauronem MKS 3.

Materiał oryginalny: Liga Mistrzyń. Tauron MKS walczył, ale nie dał razy Fenerbahce - Dziennik Zachodni