Liga Narodów. Holandia w finale! Zwycięzcę musiała wyłonić dogrywka

DW
Holandia w finale! Zwycięzcę musiała wyłonić dogrywka
Holandia w finale! Zwycięzcę musiała wyłonić dogrywka EASTNEWS
Holandia uzupełniła finałową parę w ramach Ligi Narodów! Drużyna Oranje najpierw odrobiła jednobramkową stratę z Anglikami, a następnie okazała się lepsza w dogrywce. Ostatnie 30 minut całego spotkania stało pod znakiem Quinceya Promesa, który ustrzelił dublet.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dynamicznie. W ciągu zaledwie 10 minut obie ekipy miały po dwie świetne okazje. Już po niecałych 180 sekundach Jadon Sancho wpadł w pole karne, dobrze dograł piłkę, ale Raheem Sterling nie sięgnął zagranej futbolówki. Po chwili odpowiedział Depay uderzeniem z dystansu. Gdyby piłce udało się dotrzeć do bramki to Pickford miałby dużo problemów.

Wszystko nieco uspokoiło się do czasu pierwszej bramki. Błąd we własnym polu karnym popełnił Matthijs de Ligt. Obrońca stracił piłkę pod swoją bramką i musiał ratować się faulem! Kapitan Ajaksu został oczywiście ukarany żółtą kartką. Karnego na bramkę zamienił Marcus Rashford. Do przerwy Anglicy prowadzili więc 1:0.

Drugą część spotkania zawodnicy rozpoczęli równie szybko, co pierwszą. W 50. minucie Raheem Sterling otrzymał perfekcyjne prostopadłe podanie. Wpadł w pole karne, jednak przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Oranje. Po niecałej minucie już mieliśmy zamieszanie pod bramką Jaspera Cillessena. Rywalom z Wysp nie udało się jednak trafić w bramkę. Za moment bramkarz Barcelony był jednak głównym bohaterem Holendrów. Jadon Sancho uderzył głową z 3 metrów, ale bramkarz Cillessen popisał się niewiarygodnym refleksem.

Na kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, Matthijs de Ligt zrehabilitował się za straconą bramkę. Kapitan Ajaksu wyskoczył zdecydowanie najwyżej w polu karnym i strzałem głową nie pozostawił złudzeń rywalowi. W samej końcówce Jesse Lingard wykorzystał sytuację sam na sam. Arbiter po konsultacji anulował gola, gdyż zawodnik Manchesteru United znajdował się na pozycji spalonej. Nie minęła minuta, a znów mieliśmy interwencję VAR. Holendrzy domagali się rzutu karnego po strzale Stevena Bergwijna, lecz decyzją arbitra gra była toczona dalej.

Drugiego finalistę Ligi Narodów musiała wyłonić dogrywka. Lepsi w niej okazali się Holendrzy, którzy w 97. minucie strzelili na 2:1. Memphis Depay przegrał pojedynek sam na sam z Jordanem Pickfordem, który odbił piłkę pod nogi Promesa! Ten nie pomylił się w najprostszej sytuacji.

Promes skompletował dublet w 114. minucie. Znów fatalny błąd w defensywie Anglików, Depay nie zdecydował się na kolejne kiepskie uderzenie, tylko wypatrzył w świetle bramki kolegę z zespołu. Ten dobił ją do niemal pustej siatki.

Holandia uzupełnia parę finałową w UEFA Lidze Narodów. Oranje zmierzą się tam z mistrzami Europy, Portugalią. Finał odbędzie się 9 czerwca, a areną zmagań będzie stadion należący do FC Porto.

Każdego okienka transferowego do Ekstraklasy trafiają piłkarze, którzy kuszą szefów klubu ciekawym CV. Z reguły kosztują duże pieniądze, ale czasami trzeba zapłacić im wyłącznie za indywidualny kontrakt. Problem polega na tym, że z reguły nie są oni w stanie sprostać oczekiwaniom. Przypominamy największe niewypały transferowe ostatnich lat w Ekstraklasie.

Transferowe niewypały w Ekstraklasie. Recydywista, balangowi...