Liga Narodów siatkarzy. Polska - Włochy 1:3. Pierwsza porażka Biało-Czerwonych pod wodzą nowego trenera Nikoli Grbicia

JacK
Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy Nicola Grbić zaliczył z Biało-Czerwonymi pierwszą porażkę Oliwer Kubus
Polscy siatkarze w drugim meczu Ligi Narodów przegrali w Ottawie z Włochami 1:3. To pierwsza porażka naszej reprezentacji pod wodzą Nikoli Grbicia, którzy na inaugurację Volleyball Nations League 2022 pokonali 3:0 Argentynę.

Podopieczni Grbicia dobrze rozpoczęli spotkanie, wygrali pierwszego seta i przeważali w drugim. Potem jednak oddali inicjatywę rywalom, sami popełniając błędy zwłaszcza przy zagrywce. „Biało-Czerwoni” zepsuli w meczu aż 23 serwy, w tym Tomasz Fornal aż 8. W meczu z Argentyną w trzech setach Polacy źle zaserwowali 17 razy.

W porównaniu z poprzednim spotkaniem, Grbić dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie. Od początku wystawił przyjmującego Rafała Szymurę, atakującego Karola Butryna i debiutującego w kadrze środkowego Mateusza Porębę, którzy przyczynili się do wygrania pierwszego seta. Dzięki zakończeniu długiej wymiany przez Porębę odskoczyliśmy Italii na trzy punkty (17:4) i do końca partii utrzymaliśmy przewagę. W końcówce seta na 28:18 wyprowadził nas skuteczną zagrywką Butryn, potem Włosi zepsuciem serwu dali Polakom piłkę setową, a skuteczny blok zamknął seta.

Uskrzydleni Polacy efektownie rozpoczęli drugą partię. Po asie serwisowym Butryna prowadzili 4:1, a następnie powiększyli przewagę na 10:5 i utrzymywali ją do stanu 22:21 po czym przegrali przegrali trzy kolejne piłki. Odgryzł się Rafał Szymura, ale przestrzelona zagrywka zakończyła seta. W kolejnym gładko wygranym przez Włochów, Polacy popełniali sporo błędów i nie potrafili doskoczyć do uciekających przeciwników.

Czwarty set był wyrównany do stanu 20:20, ale ostatnich pięć piłek wygrali Włosi, w którym prym wiódł świetnie serwujący Mattia Bottolo - asem zakończył mecz.

W piątek reprezentacja Polski ma dzień przerwy. Kolejnymi rywalami naszych siatkarzy na turnieju w Ottawie będzie Bułgaria (sobota, godzina 21.50) i mistrz olimpijski Francja (niedziela, godzina 16.50).

Polska – Włochy 1:3 (25:21, 23:25, 20:25, 20:25)

Polska: Jan Firlej, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Mateusz Poręba, Jakub Kochanowski, Karol Butryn – Jakub Popiwczak (libero) oraz Bartosz Kwolek, Maciej Muzaj, Łukasz Kozub. Trener: Nikola Grbić.

Włochy: Francesco Recine, Simone Giannelli, Mattia Bottolo, Lorenzo Cortesia, Gianluca Galassi, Yuri Romanò – Alessandro Piccinelli (libero) oraz Fabrizio Gironi, Marco Vitelli, Leandro Mosca. Trener: Ferdinando De Giorgi.