OPRAC.:
Bayern rozbił Borussię w debiucie Tuchela. Zamiana miejsc w tabeli
Bayern rozbił Borussię w debiucie Tuchela. Zamiana miejsc w tabeli PAP/EPA
Liga niemiecka. Bayern Monachium wrócił na szczyt tabeli. W debiucie trenera Thomasa Tuchela wygrał z jego byłym klubem, Borussią Dortmund 4:2.

Udany debiut Tuchela w Bayernie

"Der Klassiker" był wyrównany tak naprawdę tylko przez pierwsze 12 i kilkanaście ostatnich minut. W 13. niegroźną piłkę w pole karne gości posłał francuski obrońca gospodarzy Dayot Upamecano, a szwajcarski bramkarz BVB Gregor Kobel próbował wybić ją nogą i skiksował, praktycznie nie zmieniając jej toru lotu. Piłka powoli wtoczyła się do bramki i gospodarze objęli prowadzenie, a ekipie z Dortmundu ta akcja wyraźnie podcięła skrzydła.

Kobel pauzował przez ponad miesiąc z powodu kontuzji - poprzedni mecz o stawkę rozegrał 25 lutego. Niedługo po jego błędzie zrobiło się 3:0, bo dwa razy na listę strzelców wpisał się Thomas Mueller (18. i 23.). Chwilę po zmianie stron na 4:0 trafił Francuz Kingsley Coman (50.). Gole dla gości zdobyli Emre Can z rzutu karnego (72.) oraz Holender Donyell Malen (90.).

Tuchel zmienił w trakcie przerwy na mecze reprezentacji Juliana Nagelsmanna. W BVB pracował w latach 2015-17. Była to pierwsza ligowa porażka dortmundczyków od 11 listopada, kiedy ulegli Borussii Moenchengladbach 2:4. Od początku 2023 roku odnieśli dziewięć zwycięstw i jeden mecz zremisowali.

Bayern znów rozdaje karty w walce o tytuł

Walczący o 11. tytuł mistrzowski z rzędu Bayern ma 55 punktów i wyprzedza sobotniego rywala o dwa. Na trzecim miejscu jest Union Berlin, który pokonał w stolicy kraju VfB Stuttgart 3:0 i ma 51 pkt. Według niemieckich mediów ta porażka przesądziła o zwolnieniu trenera gości Bruno Labadii.

W innym sobotnim spotkaniu VfL Wolfsburg, w którego barwach cały mecz rozegrał Jakub Kamiński, zremisował u siebie z FC Augsburg 2:2, zdobywając gola na wagę remisu w doliczonym czasie drugiej połowy. Od pierwszej do ostatniej minuty w zespole gości grali bramkarz Rafał Gikiewicz i obrońca Robert Gumny.

Wolfsburg jest na dziewiątym miejscu z 39 punktami. Augsburg ma o 10 mniej i jest 12. PAP

Bayern Monachium - Borussia Dortmund 4:2

Bramki: Kobel 13' (s.), Muller 18', 23', Coman 51' - Can 72', Malen 90'
Żółte kartki: Upamecano - Can.

Bayern Monachium: Sommer - Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies (80' Cancelo) - Kimmich, Goretzka (86' Gravenberch) - Coman (80' Musiala), Muller (69' Gnabry), Sane - Choupo-Moting (69' Mane).

Borussia Dortmund: Kobel - Wolf, Schlotterbeck (44' Hummels), Sule, Ryerson (46' Ozcan) - Brandt (46' Malen), Bellingham, Can, Guerreiro, Reus (61' Dahoud)- Haller (61' Moukoko)