OPRAC.:
Borussia Dortmund awansowała na pierwsze miejsce Bundesligi
Borussia Dortmund awansowała na pierwsze miejsce Bundesligi PAP, EPA/RONALD WITTEK
Liga niemiecka. Borussia Dortmund została nowym liderem Bundesligi. Przynajmniej do niedzieli będzie przewodzić tabeli dzięki pokonaniu na wyjeździe Hoffenheim. Pierwszy raz dla Bochum od października zagrał Jacek Góralski. Reprezentant Polski bardzo długo leczył kontuzję, przez co stracił nie tylko mundial w Katarze, ale i początek rundy rewanżowej w klubie.

Jacek Góralski wrócił do gry w Bochum

30-letni reprezentant Polski do Bundesligi przeniósł się z Kajratu Ałmaty minionego lata, ale od tego czasu zagrał tylko w trzech spotkaniach, bo później długo walczył z kontuzjami. Problemy zdrowotne wykluczyły go m.in. z mistrzostw świata w Katarze.

W sobotę pojawił się na boisku w 87. minucie, ale wówczas jego zespół przegrywał już na wyjeździe z Werderem Brema 0:3. Wynik się już nie zmienił i po trzeciej ligowej porażce z rzędu VfL Bochum jest na przedostatniej pozycji z dorobkiem 19 punktów.

Jedną z bramek dla gospodarzy - swoją 14. w tym sezonie Bundesligi - uzyskał lider klasyfikacji strzelców Niclas Fuellkrug. Werder ma 30 punktów i jest dziewiąty.

Borussia liderem. Czeka na odpowiedź Bayernu

Od soboty przynajmniej przez dobę liderem będzie Borussia Dortmund. BVB kontynuuje świetną passę od początku 2023 roku. W tym okresie wygrała wszystkie dziewięć spotkań o stawkę, w tym z Chelsea Londyn w Lidze Mistrzów.

Jedynego gola w meczu w Sinsheim zdobył w 43. minucie Julian Brandt... plecami. Po dośrodkowaniu Marco Reusa z rzutu wolnego 26-letni pomocnik chciał uderzyć na bramkę głową, ale za nisko się pochylił. Piłka odbiła się od jego pleców, zmyliła bramkarza rywali i wpadła do siatki.

Zespół Hoffenheim po przerwie mundialowej i zimowej poniósł siedem porażek i raz zremisował. Na zwycięstwo w meczu o stawkę "Wieśniaki" czekają od 18 października. Mają 19 punktów i w tabeli są na trzeciej pozycji od końca.

Polacy w rolach drugoplanowych

W innym sobotnim spotkaniu FC Augsburg, w składzie z bramkarzem Rafałem Gikiewiczem i obrońcą Robertem Gumnym, przegrał na wyjeździe z Herthą Berlin 0:2. Z kolei VfL Wolfsburg, w którym od 64. minuty wystąpił Jakub Kamiński, wygrał na stadionie rywala z FC Koeln 2:0.

W tabeli Borussia Dortmund z 46 punktami ma trzy przewagi nad broniącym tytułu Bayernem Monachium oraz Unionem Berlin. Te dwa zespoły zmierzą się w bezpośrednim starciu w stolicy Bawarii w niedzielę.