Liga niemiecka. Wysoka porażka BVB, trzeci z rzędu remis Bayernu

OPRAC.:
Michał Perzanowski
PAP/EPA
W debiucie na ławce trenerskiej RB Lipsk Marco Rose poprowadził swoich piłkarzy do zwycięstwa 3:0 nad ekipą Borussii Dortmund, w której pracował w ubiegłym sezonie. Liderem Bundesligi po sobotnich meczach 6. kolejki, mimo trzeciego z rzędu remisu, jest Bayern Monachium.

Rose był trenerem drużyny BVB przez jeden sezon, a w maju został zwolniony. Sobotnie zwycięstwo przyniosło mu zapewne podwójną satysfakcję.

Pierwszą bramkę dla gospodarzy, których dotychczasowy trener Domenico Tedesco został zwolniony w środę za słabe wyniki, uzyskał Willi Orban. W szóstej minucie Węgier popisał się ładną "główką" po dośrodkowaniu swojego rodaka Dominika Szoboszlaia z rzutu rożnego.

Pod koniec pierwszej połowy sam Szoboszlai popisał się efektownym, mocnym uderzeniem z dystansu zewnętrzną częścią stopy, nie dając żadnych szans bramkarzowi gości. Wynik ustalił w 84. minucie Malijczyk Amadou Haidara.

Rezerwowym bramkarzem dortmundczyków był 21-letni Marcel Lotka.

Borussia nie wykorzystała szansy, by objąć prowadzenie w tabeli. Nadal ma 12 punktów i zajmuje czwarte miejsce, ale na szczycie panuje duży ścisk i dortmundczycy mogą spaść w niedzielę jeszcze niżej.

Po 12 punktów mają również Bayern, Hoffenheim i dotychczasowy lider SC Freiburg, który jako jedyny z tego grona jeszcze w tej kolejce nie grał. W niedzielę podejmie Borussię Moenchengladbach.

Z kolei Bayern zremisował po raz trzeci z rzędu w lidze - wcześniej z Borussią Moenchengladbach i Unionem Berlin po 1:1, a w sobotę z VfB Stuttgart 2:2.

Prowadzenie Bawarczykom dał w 36. minucie Francuz Mathys Tel, który w wieku 17 lat i 136 dni został najmłodszym piłkarzem w wyjściowym składzie Bayernu w Bundeslidze oraz najmłodszym strzelcem bramki dla tego klubu w historii tych rozgrywek. Dotychczasowym rekordzistą był Jamal Musiala, który trafił do siatki w wieku 17 lat i 205 dni we wrześniu 2020 roku.

To nie jest jednak pierwszy gol Tela dla Bayernu w karierze - Francuz strzelił już jednego w tym sezonie, w spotkaniu 1. rundy Pucharu Niemiec z Viktorią Koeln (5:0).

Musiala sam też wpisał się w sobotę na listę strzelców (60.), ale wcześniej do wyrównania doprowadził Chris Fuehrich (57.). Decydującą o podziale punktów bramkę strzelił w doliczonym czasie z rzutu karnego Gwinejczyk Serhou Guirassy.

Wiceliderem został zespół Hoffenheim, który pokonał u siebie FSV Mainz 4:1. Prowadzącą czwórkę w niedzielę może wyprzedzić mający o punkt mniej Union Berlin, którego piłkarzem jest Tymoteusz Puchacz. Stołeczny zespół zmierzy się na wyjeździe z FC Koeln (9 pkt).

W pierwszym spotkaniu tej kolejki, w piątek, FC Augsburg wygrał na wyjeździe z Werderem Brema 1:0, a bohaterem gości był bramkarz Rafał Gikiewicz, który obronił rzut karny w doliczonym czasie drugiej połowy. Jedyną bramkę zdobył w 63. minucie Bośniak Ermedin Demirovic. W ekipie z Bawarii wystąpił też Robert Gumny.(PAP)
mm/ af/

LIGA NIEMIECKA w GOL24

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o polskich piłkarzach, którzy borykają się z bardzo poważnym urazem, jakim jest zerwanie więzadeł krzyżowych. Jakub Moder, Paweł Dawidowicz, Bartosz Kapustka, Dawid Kownacki, Arkadiusz Milik, Bartosz Białek, Marcel Wędrychowski, Rafał Wolski. To tylko niektóre nazwiska, które jednoznacznie kojarzą nam się z tego typu urazem. W niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie! Czym spowodowane jest odnoszenie przez zawodników tej kontuzji tak często? Oto 4 powody stworzone przez nowojorskie centrum zdrowia Northwell Health.