red
Zagłębie Lubin pokonało Lecha Poznań 2:1
Zagłębie Lubin pokonało Lecha Poznań 2:1 Piotr Krzyzanowski / Polska Press
Lotto Ekstraklasa. W ostatnim niedzielnym spotkaniu Lotto Ekstraklasy Lech Poznań przegrał w Lubinie z miejscowym Zagłębiem (1:2). Swoją passę bez gola przerwał Tomasz Cywka, który strzelił jedynego gola dla Kolejorza. Dla Miedziowych trafiali Łukasz Janoszka i Patryk Tuszyński.

- Nie będziemy robić wielkiego halo po jednej porażce. Wiem jak ma wyglądać nasza gra, pojawił się dobry moment, by zaryzykować i zobaczyć co jest dobre, a co złe w naszej grze - tłumaczył porażkę z Białą Gwiazdą trener Lecha Poznań Ivan Djurdjević.

I przeciął spekulacje, że chce się wycofać z ustawienia z trzema obrońcami. W Lubinie trójkę środkowych defensorów tworzyli Orłowski, Janicki oraz De Marco. Na lewym wahadle zadebiutował sprowadzony w trybie awaryjnym, trzeci piłkarz rezerw, Marcin Wasielewski. To efekt kontuzji Kostewycza oraz Tomasika. Urazy wykluczyły też Vujadinovicia oraz Rogne, więc Djurdjević nie mając zdrowych obrońców musiał posiłkować się graczem z drugiego zespołu.

Dlaczego szansy nie dostał Jóźwiak, trudno zrozumieć. W tym ustawieniu jednak musi najpierw nauczyć się bronić, tak w każdym razie zasugerował szkoleniowiec na przedmeczowej konferencji.

SPRAWDŹ: Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1: Oceny piłkarzy Kolejorza po meczu

To, że Kolejorz w tej sytuacji nie zachowa czystego konta, można było założyć w ciemno. Jedyną niewiadomą było, czy ofensywie Lecha uda się strzelić więcej goli niż gospodarzom. W poprzednich meczach, jak podkreślał Djurdjević, jego drużyna strzelała średnio około 20 razy na bramkę rywali. W Lubinie tego wyniku jego drużynie nie udało się powtórzyć, dlatego, że od początku to Zagłębie kontrolowało środek pola, a akcje Kolejorza były wolne i pozbawione elementu zaskoczenia.

Miedziowi po raz pierwszy groźnie zaatakowali w 3 minucie. Filip Starzyński zacentrował z rzutu wolnego w pole karnego, gdzie był niepilnowany Patryk Tuszyński. Napastnik Zagłębia zamiast strzelać bez przyjęcia, próbował opanować futbolówkę, a że nie jest wirtuozem zmarnował dobrą sytuację. Chwilę później świetną okazję miał Bartłomiej Pawłowski. Strzelił tym razem bez przyjęcia w lewy dolny róg, ale trafił w... swojego kolegę z zespołu Łukasza Janoszkę, który stał tuż przed linią bramkową.

Gol "wisiał w powietrzu" i rzeczywiście Putnocky już w 14 minucie wyciągał piłkę z siatki. Janoszka znakomicie wystartował do prostopadłego podania Filipa Jagiełły i po minięciu Matusa Putnockiego skierował futbolówkę do pustej bramki. Żałośnie wyglądał przy tej akcji Vernon De Marco, który stracił orientację i zupełnie nie zareagował na to co robi Janoszka.

Lech po stracie gola długo nie mógł się otrząsnąć. Złe piąstkowanie Putnocky'ego o mało nie skończyło się stratą drugiego gola, potem wysoko nad bramką w dobrej sytuacji uderzył Starzyński.

Lechici dopiero w 32 minucie przeprowadzili dobrą akcję. W ostatniej chwili Lubomir Guldan wślizgiem zablokował strzał Pedro Tiby.

Druga odsłona w wykonaniu Kolejorza była nieco lepsza, ale znów decydujący okazał się szkolny błąd w obronie. Lechici bowiem w 49 minucie doprowadzili do wyrównania. Po szybkim wznowieniu z autu i akcją lewą stroną, Tomasz Cywka dostał piłkę na linii pola karnego i płaskim uderzeniem przy słupku pokonał Dominika Hładuna.

Niestety radość z gola nie trwała długo. Już 4 minuty później po dośrodkowaniu Filipa Starzyńskiego z rzutu rożnego, Orłowski dał się zablokować i Tuszyński uderzeniem głową wpisał się na listę strzelców!

W końcówce lechici rzucili się do ataku, starali się zdobyć choćby punkt, ale byli nieskuteczni. Szczęście, które mieli na początku sezonu wyraźnie ich opuściło.

Zawodnik meczu: Patryk Tuszyński
Atrakcyjność meczu: 5/10

Materiał oryginalny: Lotto Ekstraklasa. Lech Poznań solidarny z pozostałymi pucharowiczami. Porażka Kolejorza w Lubinie! - Gol24