Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski Wyścig Górski coraz bardziej międzynarodowy

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Kolarze znów wracają na Aleję Wędrowników
Kolarze znów wracają na Aleję Wędrowników Anna Kaczmarz
Od czwartku do niedzieli rozgrywany będzie 61. Małopolski Wyścig Górski. To jedna z ważniejszych imprez z kolarskiego kalendarza. Nie tylko polskiego, ponieważ od wielu lat gości coraz więcej ekip zagranicznych.

Cały świat w Małopolsce

I one stanowią zdecydowaną większość. Polska ma w tej chwili dwie ekipy kontynentalne HRE Mazowsze Serce Polski oraz Voster Team i one pojawią się na starcie, a także Tarnovia Tarnowo Podgórne, Chrobry Scott Głogów, Bialin Global Cycling Project, Mostostal Puławy i Trójka Piaseczno. W sumie będzie około 30 6-osobowych ekip z Włoch, Czech, Niemec, Danii, Belgii, Holandii, Szwecji, Słowacji, Węgier, czy Rumunii ale też tak egzotyczne ekipy jak te z Rwandy czy Filipin.

Od Lasku Wolskiego do Przehyby

Tegoroczna edycja zacznie się w czwartek prologiem, czyli jazdą na czas w Lesie Wolskim (1400 m), zamiast tradycyjnego kryterium w Runku Gł. Nazwa jednak została - będzie to prolog „Złoty Pierścień Krakowa”, choć zwycięzca „czasówki” cennej nagrody nie dostanie. Potem rywalizacja odbywać się będzie na trzech etapach. Trasa jest zbliżona do zeszłorocznej. W piątek kolarze ruszą z Koszyc do Myślenic, a właściwie na górę Chełm (143 km), w sobotę rywalizować będą na trasie z Wieliczki do Nowego Targu (155 km), a w niedzielę na kończącym imprezę etapie z Jabłonki na Przehybę (130).

- Wyścig jest ogromny, możliwie jak największy – mówi Marek Kosicki dyrektor wyścigu. UCI dopuszcza możliwość startu maksymalnie 176 kolarzy. Będziemy oscylować wokół tej liczby. Mamy moc zgłoszeń, znam wielu dyrektorów sportowych i nie wypada odmawiać. Nie potrafię ocenić szans, wiele będziemy wiedzieć po pierwszym etapie na Chełm. Tam utworzy się 10-15 osobowa czołówka, która potem rozstrzygnie wyścig na podjeździe pod Przehybę.

Prestiż, pieniądz i koszulki

Wygrana w MWG to prestiż, ale są też nagrody finansowe. Za zwycięstwo w „generalce” to 7 tys. z ł, za 2 miejsce 3500, za 3. 1750. Wygrana etapowa wyceniona jest na 4 tys. Lider pojedzie w białej koszulce fundowanej przez województwo małopolskie, najlepszy zawodnik do 23 lat w czerwonej, najlepiej punktujący 920 miejsc na mecie) w niebieskiej, najlepszy sprinter w czarnej, a najlepszy Polak w tej w biało-czerwone pasy.

Można zdobywać bonifikaty czasowe na metach – 10, 6 i 4 s za pierwsze trzy miejsca i na lotnych premiach – 3, 2, 1 s. Sędzia głównym jest Michael Anderson ze Szwecji, a w komisji sędziowskiej jest mi.n Nobuyuki Fujimori arbiter z Japonii, który sam się zgłosił do tej imprezy. Sędziował m.in. na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolski Wyścig Górski coraz bardziej międzynarodowy - Gazeta Krakowska

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24