Manuel Strlek, Władymir Cupara i Nedim Remili mistrzami Węgier. Telekom Veszprem odzyskał tytuł

Telekom Veszprem został mistrzem Węgier.
Telekom Veszprem został mistrzem Węgier. Telekom Veszprem Handball Team
Byli piłkarze ręczni Barlinek Industrii Kielce: Manuel Strlek, Władymir Cupara i Nedim Remili, zostali w piątek mistrzami Węgier. Ich klub, Telekom Veszprem, po czterech latach odzyskał tytuł, w decydującym o mistrzostwie kraju meczu pokonując na wyjeździe OTP Bank Pick Szeged 31:27. Remili miał w tym sezonie udział w dwóch złotych medalach - mistrzostw Polski i mistrzostw Węgier.

Trzech byłych zawodników klubu z Kielc zostało mistrzami Węgier

Telekom Veszprem został mistrzem Węgier po raz 27., a pierwszy raz od 2019 roku - w 2021 i 2022 roku wygrywał Pick Szeged, a w 2020 roku rozgrywek nie dokończono z powodu pandemii.

W tym sezonie o tytule mistrza Węgier decydowała rywalizacja do dwóch zwycięstw. Telekom Veszprem był przed nią w nieco trudniejszej sytuacji, bo po rundzie zasadniczej zajął drugie miejsce, za drużyną z Segedyna, i w razie rozgrywania trzeciego meczu miał go zagrać na wyjeździe. Po dwóch spotkaniach był remis 1:1 i decydujące spotkanie odbyło się w piątek w Pick Arenie.

Początek spotkania należał do gości, którzy bardzo dobrze grali w obronie i rzadko tracili bramki. W 10 minucie prowadzili 6:2. Potem do głosu doszła drużyna z Szegedu, która poprawiła skuteczność i zaczęła odrabiać straty. Do Picku należały ostatnie minuty pierwszej połowy, kiedy wypracował on dwubramkową przewagę i pierwsze po przerwie, kiedy różnica wzrosła do czterech trafień (16:12 32 minuta). Tym razem jednak nastąpiło przebudzenie ekipy z Veszprem, która w 40 minucie doprowadziła do remisu 17:17. W 50 minucie goście prowadzili 24:20 i już do końca spotkania kontrolowali wynik.

W zespole gospodarzy grał jeden były zawodnik drużyny z Kielc (2016-18) - słoweński playmaker Dean Bombac, a w Telekomie aż trzech: chorwacki lewoskrzydłowy Manuel Strlek (w Kielcach 2012-18, po tym sezonie przenosi się do chorwackiego Nexe Nasice), serbski bramkarz Władymir Cupara (2018-19) oraz francuski rozgrywający Nedim Remili. Ten ostatni przeniósł się z Kielc do Veszprem w trakcie sezonu 2022/23 i w ten sposób ma udział w dwóch złotych medalach.

W finałowym meczu Remili zdobył dwa gole, Cupara jednego, a Strlek przesiedział 60 minut na ławce.

OTP Bank Pick Szeged – Telekom Veszprém 27:31 (14:12)
OTP Bank Pick Szeged: Mikler, Alilović – Tönnesen, Bodó 3, Martins, Szita, Gaber, Sostarić 5, Banhidi 3, Garciandia 4, Bombac 3, Rosta 2, Mackovsek 1, Tisza, Blonz 6, Molnar.
Telekom Veszprém: Corrales, Cupara 1 – Nilsson 1, Elísson 6, Ligetvari, Marguc, Lauge 6, Strlek, Lukacs, Remili 2, Mahe, ElDeraa 3, Ilić 1, Pechmalbec 2, Wajłupow 9, Sipos.