Marian Kmita: Najlepsza reprezentacja stulecia jest ta z serca [FELIETON]

Marian Kmita, dyrektor Polsatu Sport
Marian Kmita: Najlepsza reprezentacja stulecia jest ta z serca
Marian Kmita: Najlepsza reprezentacja stulecia jest ta z serca Bartek Syta/Polska Press
Chwycił mnie za rękę trener Andrzej Strejlau, ostentacyjnie bojkotujący prace Kapituły i mówi: „Marian, co ty robisz? Bierzesz w tym udział? No jakie masz kryterium, aby zmierzyć, kto był lepszy w tak gigantycznym przedziale czasowym z tyloma asami polskiego futbolu. No jak chcesz to zrobić?” - pisze w swoim felietonie dyrektor Polsatu Sport Marian Kmita.

Szanowny Panie, w kraju 38 milionów ekspertów piłkarskich wyjątkowym wyzwaniem jest selekcja jednej drużyny, szczególnie tej narodowej. Dyskusja na ten temat wzbudza zawsze ogromne emocje i jest podstawą do ponadpokoleniowych rozważań…” - tak zaczynało się zaproszenie do obrad Kapituły mającej za zadanie wybranie Reprezentacji 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jej prace, po kilku miesiącach przymiarek i selekcji stu kandydatów do wspomnianej jedenastki, zakończyły się w ostatnią środę.

Z jakim skutkiem? To się okaże 6 grudnia podczas wielkiej gali z okazji 100-lecia polskiej federacji. Tak czy siak, emocje były duże, i będą jeszcze większe, bo wybór ma się dokonać wedle zasady - 70 procent ważą głosy 27-osobowej kapituły złożonej m.in. z byłych selekcjonerów i zasłużonych dziennikarzy, a 30 procent głosy internautów, czyli każdego z nas - sympatyków polskiej piłki.

Czy będzie to wybór powszechnie odebrany jako sprawiedliwy? Na pewno nie, bo nawet teoretycznie taki być nie może. W kuluarach środowego spotkania chwycił mnie za rękę trener Andrzej Strejlau, ostentacyjnie bojkotujący prace Kapituły i mówi: „Marian, co ty robisz? Bierzesz w tym udział? No jakie masz kryterium, aby zmierzyć, kto był lepszy w tak gigantycznym przedziale czasowym z tyloma asami polskiego futbolu. No jak chcesz to zrobić?”

A ja mówię - „Trenerze, tym razem trzeba wybierać sercem, nie głową, bo inaczej się nie da.” I rzeczywiście trudnych pytań było wiele, o wiele za dużo. Bo kto był lepszy: Jan Tomaszewski, czy Józef Młynarczyk; Antoni Szymanowski, czy Łukasz Piszczek; Adam Musiał, czy Zygmunt Anczok; Robert Gadocha, czy Włodzimierz Smolarek; Robert Lewandowski, czy Włodzimierz Lubański? Czym i jak to mierzyć? Medalami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, sukcesami w europejskich pucharach, liczbą rozegranych meczów w koszulce z orłem na piersi, czy liczbą strzelonych goli dla reprezentacji? No czym?

Każdy z nas - członków kapituły - miał swoje argumenty, ale głosowanie miało charakter tajny, więc moja teza o konieczności głosowania sercem na pewno się ziściła. Co do efektu, to oczywiście zobaczymy 6 grudnia, ale już dzisiaj wielkie dzięki, że komuś w PZPN chciało się taką zabawę uruchomić na czas piłkarskiego święta. Tak, aby właśnie na ten szczególny i niepowtarzalny czas, nie pamiętać o zamykanym dachu czy lichej trawie Stadionu Narodowego, i innych drobiazgach w skali ostatniego polskiego, piłkarskiego wieku.

Na ten właśnie czas trzeba pamiętać o dniach największej chwały polskiego futbolu i wspomnieć z szacunkiem o Erneście Wilimowskim, Wacławie Kucharze, Józefie Kałuży, Gerardzie Cieśliku, Lucjanie Brychczym, Erneście Polu, bo ich wspominać prawie już nie ma kto.

A co do drużyny? No cóż, każdy z nas ma swoją ukochaną w głowie i będzie jej składu bronił do upadłego. A że się innym nie podoba? Trudno. Wszak to jest moja i tylko moja, ta z serca, najlepsza z najlepszych - Reprezentacja Stulecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24