ME w amp futbolu. Kraków 2021. "Biało-czerwoni" przegrali półfinałowy mecz z Hiszpanią. W niedzielę zagrają o brąz [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
18.09.2021, Kraków: półfinał ME w amp futbolu - Polska - Hiszpania
18.09.2021, Kraków: półfinał ME w amp futbolu - Polska - Hiszpania Andrzej Banaś
W pierwszym półfinałowym meczu III mistrzostw Europy w amp futbolu, rozgrywanych w Krakowie, Polska przegrała na stadionie Cracovii z Hiszpanią 1:2. W niedzielę (godz. 17.30, także obiekt przy u. Kałuży) w meczu o brązowy medal spotka się z Rosją, która w drugim półfinale ulegał broniącej tytułu Rosji 2:5. W finale Hiszpania zagra z Turcją (godz. 20).

W pierwszej połowie obie drużyny dążyły do objęcia prowadzenia. "Biało-czerwoni" starali się grać uważnie w defensywie. Ostatnią ostoją przed polską bramką był rozgrywający 100. mecz w reprezentacji Przemysław Świercz. Jego koledzy z przodu szukali okazji do przedarcia się w pobliże lub na pole karne Hiszpanów i możliwości oddania strzału. Wypracowali sobie kilka dobrych okazji, m.in. po przejęciu piłki w środkowej strefie boiska, ale to przyjezdni jako pierwsi zdobyli gola, gdy w 23 min do siatki trafił Fran Castilla z kontry po podaniu Davida Mendesa.

Hiszpanie niezbyt długo cieszyli się jednak prowadzeniem, bo wkrótce potem - tuż przed przerwą - do wyrównania doprowadził najskuteczniejszy zawodnik w historii polskiej reprezentacji Bartosz Łastowski (pseudonim "Messi"), który popisał się celnym uderzeniem - obok muru - z rzutu wolnego. Był to jego 106. gol w 101. występie w drużynie narodowej.

Po przerwie Hiszpanie prezentowali się lepiej niż przed zmianą stron. Po raz drugi objęli prowadzenie po strzale Adriana Castro z rzutu wolnego w 36 min. Potem dobrą okazję miał Łastowski, jednak strzelił tyleż mocno co niecelnie. Potem także spudłował, a w innej sytuacji groźne jego uderzenie sparował hiszpański golkiper. Goście starali się zwalniać grę, wybijać "Biało-czerwonych" z rytmu, przechwytywać piłkę i szukać okazji na podwyższenie wyniku z kontry.

Tuż przed końcem spotkania czerwoną kartkę zobaczył świetnie spisujący się Mendes, jednak nasi zawodnicy nie zdołali wykorzystać liczebnej przewagi. Walczyli o wyrównującego gola do ostatniej chwili meczu przedłużonego o 4 minuty. W ostatniej akcji meczu Krystian Kapłon potężnie strzelił z daleka, ale trafił w stojącego tuż przed bramką Tomasza Misia.

Polska - Hiszpania 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Castilla 23, 1:1 Łastowski 25, 1:2 Castro 36.
Polska: Miśkiewicz - Świercz - Rosiek, Kapłon, Kożuch - Grygiel, Łatowski oraz Miś.