Miami Heat lepsi od Boston Celtics. Ruszyły finały konferencji NBA

Filip Bares
Filip Bares
AP/Associated Press/East News
Dominująca gra w trzeciej kwarcie zapewniła Miami Heat zwycięstwo w pierwszym meczu finałów konferencji wschodniej przeciwko Boston Celtics 118:107. Gospodarzy do sukcesu poprowadził Jimmy Butler, który zdobył 41 punktów.

- Jimmy Butler jest elitarnym zawodnikiem. On rywalizuje, aby wygrać. To zupełnie inna rzecz, a on robi to tak dobrze, jak nikt w tej lidze - powiedział po meczu trener Heat Erik Spoelstra.

Butler zdobył 27 z 41 swoich punktów w drugiej połowie. W trzeciej kwarcie w pojedynkę rzucił 17 punktów (4/5 z gry, 9/10 z linii), gdy cały zespół Celtics zdobył tylko 14 (2/15 z gry, 10/13 z linii). Heat wygrali tą odsłonę aż 39:14. Oprócz 41 "oczek", Butler dołożył 9 zbiórek, 5 asyst, 4 przechwyty i 3 bloki . Tylko pięciu zawodnikom (Anthony Davis, Hakeem Olajuwon, David Robinson, Kareem Abdul-Jabbar i James Harden) udało się wyprodukować taką linijkę w meczu NBA, ale żadnemu z nich w playoffach - Butler był pierwszy.

- Wygraliśmy trzy inne kwarty, ale oczywiście ta jedna będzie się wyróżniać. W czwartej odbiliśmy się od dna i znów zaczęliśmy grać dobrze, dorównując im fizycznością, ale 39:14 przy 2/15 z gry jest trudne do obejścia - powiedział trener Celtics Ime Udoka.

Boston prowadził 13 punktami w pierwszej połowie i objął prowadzenie 62:54 przed przerwą. W tym sezonie Celtics mieli bilans 46-7, gdy prowadzili taką różnicą. Drugą połowę Miami rozpoczęło od "runu" 22:2, którego punktem kulminacyjnym były trzy przechwyty Heat, które doprowadziły do zdobycia punktów w trzech kolejnych akcjach.

Jayson Tatum zdobył 29 punktów dla Celtics, którzy musieli sobie poradzić bez Marcusa Smarta i Ala Horforda. Jaylen Brown dołożył 24 "oczka".