Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Igor Karacić z PGE VIVE Kielce graczem meczu. Chorwacja lepsza od Białorusi, a Hiszpania od Niemiec

Archiwum
Sobota jest trzecim dniem rozgrywanych w Austrii, Szwecji i Norwegii 14. Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. W meczu grupy A, z udziałem trzech zawodników PGE VIVE Kielce, Chorwacja wyraźnie wygrała z Białorusią. Graczem meczu został reprezentant Chorwacji Igor Karacić, zawodnik drużyny mistrza Polski, który był również chorwackim najskuteczniejszym graczem w tym spotkaniu. Pięć bramek dla Białorusi zdobył Artiom Karaliok, a dwie Władysław Kulesz. W meczu, w którym zagrało aż pięciu zawodników PGE VIVE, Hiszpania wygrała z Niemcami.

GRUPA A (Graz)
Chorwacja - Białoruś 31:23 (15:10)

To był prawdopodobnie mecz o pierwsze miejsce w grupie A. Od początku brylowali w nim Chorwaci, którzy prowadzili 5:1 i 7:2. Białorusini zdołali złapać kontakt (7:6, 8:7), ale "Hrvastka" znów odskoczyła, a w drugiej połowie jej przewaga sięgała już dziesięciu bramek.

Czarnogóra - Serbia 22:21 (11:10)

Czarnogóra odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w historii swoich występów na mistrzostwach Europy. Do tej pory miała na koncie 15 porażek i remis. Branko Vujović z PGE VIVE przed tym meczem został zmieniony w składzie Czarnogóry.

Branko Vujović (Czarnogóra), poza składem.

Niemcy - Hiszpania 26:33 (11:14)

Pierwsza bramka padła dopiero po blisko pięciu minutach meczu, zdobył ją Alex Dujszebajew. Prawy rozgrywający PGE VIVE był najskuteczniejszym graczem meczu, rzucił 7 bramek bez pomyłki, miał też aż 6 asyst i 3 przechwyty. W 10 minucie drużyna z Półwyspu Iberyjskiego prowadziła 6:1, a w 13 - 8:2. Chwilę wcześniej niemiecką bramkę opuścił Andreas Wolff z PGE VIVE. Jego drużyna powoli zaczęła odrabiać straty. Ale wynik dający nadzieję na wygraną osiągnęła dopiero w 39 minucie, kiedy przegrywała tylko 16:18. Ale odpowiedź Hiszpanów była imponująca, kolejne 12 minut wygrali oni 11:3 i wygrywali 29:19. W końcówce grali już bardzo ekonomicznie.

Alex Dujszebajew (Hiszpania), 7/7, 6 asyst, 3 przechwyty, 4 straty, czas gry: 35:28
Julen Aginagalde (Hiszpania), 1/3, 1x2 minuty, czas gry: 14:29
Angel Fernandez (Hiszpania), 2/3, 1 asysta, 1 wypracowany karny, czas gry: 29:55
Daniel Dujszebajew (Hiszpania), 1/1, czas gry: 6:01
Andreas Wolff (Niemcy), 1/16 = 6 %, 1 asysta, czas gry: 22:58
Tobias Reichmann (Niemcy) 2/5 (karne 2/3), 1 asysta, 1 wypracowany karny, czas gry: 31:47

Węgry - Rosja 26:25 (14:13)

Grupa E rozpoczęła granie jako ostatnia. Rosjanie i Węgrzy rozegrali ciekawy mecz. W pierwszej połowie prowadzenie zmieniało się kilka razy, w drugiej częściej wygrywali Madziarzy, który w 54 minucie wygrywali 25:21. Potem jednak popełnili kilka błędów i "Sborna" w 56 minucie doprowadziła do remisu 25:25. Gola dla Węgrów z karnego rzucił w 57 minucie Zsolt Balogh i już do końca meczu nie padł żaden gol. W ostatniej akcji, 15 sekund przed końcową syrena, Roland Mikler wygrał pojedynek z Timurem Dibirowem.

Dania - Islandia 30:31(15:15)

To był pasjonujący mecz! Przez 60 minut trwała zażarta walka, w której żaden z zespołów nie potrafił uzyskać znaczącej przewagi, zwykle była ona jednobramkowa. Dopiero w 47 minucie Islandczycy odskoczyli na 26:23. Chwilę wcześniej czerwoną kartkę za interwencję poza polem bramkowym zobaczył duński bramkarz, Niklas Landin.Jednak w 55 minucie Duńczycy, dopingowani w Malmoe przez swoich kibiców, którzy wypełnili niemal całą halę, doprowadzili do remisu 29:29. Drużyna z Wyspy Gejzerów odpowiedziała dwoma trafieniami, rywale zdobyli kontaktowego gola. 35 sekund przed końcem Islandczycy popełnili faul w ataku, ale mistrzowie świata nie potrafili doprowadzić do sytuacji rzutowej. Mieli jeszcze wolnego po czasie gry, ale rzut Mikkela Hansena obronił bramkarz.

Haukur Thrastarson (Islandia), czas gry: 0:00