Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Odpadł kolejny faworyt, w czwartek zaczyna się druga runda [TERMINARZ, TABELE, LINKI DO TRANSMISJI]

Polska Press
W czwartek, 16 stycznia rozpoczyna się druga runda mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Bez Polski, ale i bez dwóch wielkich drużyn, Francji i Danii.

Gdzie oglądać mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych - LINKI DO TRANSMISJI

W środę odbyły się ostatnie mecze pierwszej fazy grupowej. Kończono rywalizację w grupie E. Kilkanaście tysięcy duńskich kibiców, którzy przybyli do hali w szwedzkim Malmoe liczyło, że w pierwszym meczu dnia Islandia pokona Węgry, bo to był warunek konieczny, aby Dania miała jeszcze szansę na awans do drugiej rundy. Duńczycy mieli bowiem na koncie remis z Węgrami i porażkę z Islandią, Islandia miała dwa zwycięstwa, a Madziarzy wygrali z Rosją i zremisowali z Danią.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando Islandczyków, którzy mieli już wcześniej zapewniony awans, ale walczyli o wejście do drugiej rundy z kompletem punktów. Po 30 minutach drużyna z Wyspy Gejzerów prowadziła 12:9. W drugiej połowie jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Znakomicie zaczął bronić węgierski bramkarz, Roland Mikler. Od stanu 17:6 dla Islandii w 44 minucie zespół ten przez 9 minut nie potrafił zdobyć bramki i Madziarzy wyszli na prowadzenie 21:17. W końcówce drużyna trenera Gudmundura Gudmundssona kompletnie się pogubiła, popełniła mnóstwo prostych błędów i przegrała 18:24, wprawiając w rozpacz Duńczyków, aktualnych mistrzów świata i mistrzów olimpijskich. Późniejsza wygrana Danii nad Rosją nie miała już żadnego znaczenia. Duńczycy sensacyjnie pożegnali się z turniejem, tak jak wcześniej inna wielka drużyna, Francja.

ZOBACZ>>> Jest postęp. Reprezentacja Polski nadal przegrywa, ale za to ładnie [KOMENTARZE]

W meczu Islandia - Węgry zagrało dwóch zawodników, którzy od przyszłego sezonu będą grać w PGE VIVE Kielce. Prawoskrzydłowy Sighvaldi Gudjonsson oddał jeden rzut, który był nieskuteczny, a swoją pierwszą bramkę na Euro zdobył środkowy rozgrywający, Haukur Thrastarson.

Islandia - Węgry 18:24 (12:9)

Sigvaldi Gudjonsson (Islandia), 0/1, 1 strata, czas gry: 30:00.
Haukur Thrastarsson (Islandia), 1/1, 1 strata, czas gry: 8:07.

Rosja - Dania 28:31 (15:12).

1. Węgry3574-67
2. Islandia3483-77
3. Dania3385-83
4. Rosja3076-91

W czwartek, 16 stycznia zaczyna się główna faza grupowa. Po dwie najlepsze drużyny z grup A (Chorwacja i Białoruś), B (Austria i Czechy) oraz C (Hiszpania i Niemcy) trafiły do grupy I, a zespoły z grup D (Norwegia i Portugalia), E (Węgry i Islandia) oraz F (Słowenia i Szwecja) - do grupy II. Do drugiej rundy zespołom zostały zaliczone wyniki z rywalami, którzy również przeszli pierwszą fazę. Po dwie najlepsze ekipy z grup I i II zmierzą się w półfinałach (pierwsza z grupy I z drugą z grupy II oraz druga z grupy I z pierwszą z grupy II), a zespoły, które zakończą rywalizację na trzecich miejscach, zagrają o 5. lokatę w Euro.

W drugiej rundzie zagra dziewięciu zawodników PGE VIVE Kielce: Igor Karacić (Chorwacja), Artiom Karaliok i Władysław Kulesz (Białoruś), Angel Fernandez, Daniel Dujszebajew, Alex Dujszebajew i Julen Aginagalde (Hiszpania), Andreas Wolff (Niemcy) oraz Blaż Janc (Słowenia).

W czwartek pierwsze mecze drugiej rundy rozegrają m.in. Hiszpania, Chorwacja, Białoruś i Niemcy. Dwie ostatnie drużyny zmierzą się ze sobą. Linki do transmisji z czwartkowych meczów TUTAJ.