Paweł Relikowski/Polska Press
Polscy piłkarze ręczni mają już tylko iluzoryczne szanse na awans do drugiej fazy grupowej 14. Mistrzostw Europy. We wtorkowym meczu ze Szwecją (godzina 20.30, transmisja na TVP Sport) musieliby wygrać ze Szwecją różnicą co najmniej 11 bramek. To zakrawa na cud. Ale taki cud z udziałem naszych i szwedzkich szczypiornistów już kiedyś się zdarzył. I to w 30 minut.

Podczas mistrzostw Europy, które w 2012 roku odbywały się w Serbii, reprezentacja Polski w drugiej fazie grupowej grała między innymi ze Szwecją. To był pierwszy mecz na tym poziomie rozgrywek, a wygrana mogła znacznie przybliżyć nas do półfinału.

W pierwszej połowie nasza drużyna zagrała dramatycznie słabo. Polakom nie wychodziło praktycznie nic. W efekcie pierwszą część meczu Biało-Czerwoni przegrali aż 9:20. Szwedzki bramkarz Andreas Palicka miał do przerwy aż 53-procentową skuteczność.

Jednak w drugiej części zdarzył się sportowy cud. Miał na to między innymi wpływ manewr trenera Bogdana Wenty, który zlecił indywidualne pilnowania Kima Anderssona. Nasi zawodnicy błyskawicznie odrabiali straty. Jeszcze w 52 minucie przegrywaliśmy 23:28. W 55 minucie Michał Jurecki doprowadził do wyniku 26:28, rzucając … z lewego skrzydła. Do remisu doprowadził Adam Wiśniewski, ale w ostatniej minucie atakowali rywale, którzy tuż przed końcem stracili piłkę!

Do końca meczu zostało już tylko pięć sekund, ale Mariusz Jurkiewicz zagapił się i nie uruchomił szybkiego ataku, zostaliśmy z piłką na środku boiska. - Byłem już tak zmęczony, że nawet nie patrzyłem na zegar - przyznał potem popularny "Kaczka", obecnie zawodnik PGE VIVE Kielce.

Mecz zakończył się remisem 29:29, a więc pierwszą połowę Szwedzi wygrali 20:9, a drugą Polacy również 20:9.

Potem Biało-Czerwoni przegrali z Macedonią i końcowa wygrana z Niemcami już nam nic nie dała, Polska zajęła w mistrzostwach dziewiąte miejsce.

ZOBACZ>>> Co za pogoń Polaków w meczu ze Szwecją! Jesteśmy mistrzami Europy w horrorach!
Mariusz Jurkiewicz: Trzeba spieprzyć pierwszą połowę, żeby mieć co odrabiać w drugiej
Bogdan Wenta: Czegoś takiego jeszcze nie przeżyłem. Do dziś

Teraz trudno liczyć na taki cud, z tamtego zespołu, poza Kamilem Syprzakiem, nikt już nie gra w kadrze, a jakość naszej drużyny jest zupełnie inna. Szwedzi grają zaś przed własną widownią (mecz odbędzie się w Goeteborgu).

Aż tak wysoka wygrana, potrzebna do awansu, wynika z tego, że nasz zespół ma słaby bilans bramkowy - po przegranych ze Słowenią 23:26 i Szwajcarią 24:31 to minus 10, Szwedzi wysoko wygrali ze Szwajcarią - 34:21 - i przegrali 19:21 ze Słowenią, która ma już zapewniony awans z grupy F. Szwedzi mają bilans bramkowy + 11.

Poza co najmniej 11-bramkową wygraną nad Szwecją do awansu naszej drużynie jest potrzebne zwycięstwo Słowenii nad Szwajcarią.

1. Słowenia2447-42
2. Szwecja2253-42
3. Szwajcaria2252-58
4. POLSKA2047-57

Mecze do rozegrania, 14 stycznia (wtorek): Słowenia - Szwajcaria (godz. 18.15), Polska - Szwecja (godz. 20.30, TVP Sport).

WAKACJE PIŁKARZY RĘCZNYCH PGE VIVE KIELCE: PIĘKNE KOBIETY, SURFING, WESELA… [zdjęcia]