Mistrzostwa Europy siatkarzy w 2021 mogą odbyć się w Polsce. I to z fazą finałowa!

bill/PZPS
Mistrzostwa Europy siatkarzy w 2021 mogą odbyć się w Polsce. I to z fazą finałowa!
Mistrzostwa Europy siatkarzy w 2021 mogą odbyć się w Polsce. I to z fazą finałowa! sylwia dabrowa / polska press
W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Jackiem Kasprzykiem, prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ryszardem Czarneckim, wiceprezesem PZPS. Przy okazji ten ostatni poinformował, że Polska może być współorganizatorem mistrzostw Europy mężczyzn w 2021 r.

- Dziękujemy za radość, którą dają nam siatkarze i siatkarki - mówił premier Mateusz Morawiecki, dziękując sportowcom za dotychczasowe osiągnięcia.

Spotkanie było również okazją do podziękowania premierowi za dotychczasowe wsparcie dla Polskiej Siatkówki. Przypomnijmy, że Mateusz Morawiecki przyznał specjalną nagrodę dla drużyny narodowej, która zdobyła w ubiegłym roku mistrzostwo świata oraz dodatkowe środki dla PZPS na przygotowania, starty kadr narodowych w sezonie 2019 oraz organizację ważnych imprez międzynarodowych.

Premier, KPRM, Ministerstwo Sportu i Turystyki w sposób niezwykle szybki i skuteczny zareagowały także na niedawne problemy męskiej reprezentacji z dotarciem do Lublany na półfinał mistrzostw Europy 2019, umożliwiając polskiej ekipie przelot z Holandii do Słowenii samolotem rządowym.

Jacek Kasprzyk i Ryszard Czarnecki podziękowali Morawieckiemu za dotychczasowe wsparcie i sympatię dla Polskiej Siatkówki oraz przekazali komplet medali zdobytych przez nasze reprezentacje w ostatnim czasie.

Polska reprezentacja na tegorocznych mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal. To kolejny wielki sukces Biało-Czerwonych po trzecim miejscu w Lidze Narodów, olimpijskiej kwalifikacji oraz srebrnym medalu Uniwersjady. Z kolei żeńska kadra po wielu latach przerwy awansowała do fazy finałowej elitarnej Ligi Narodów, a w mistrzostwach Starego Kontynentu zajęła czwartą lokatę.

Po meczu o trzecie miejsce zostały przeprowadzone rozmowy z przedstawicielami CEV, z pytaniem, czy chcielibyśmy być w gronie krajów organizujących mistrzostwa Europy. Powiedzieliśmy, że tak, chcielibyśmy, tylko pod jednym warunkiem – że faza finałowa będzie w Polsce. Zostało to zaakceptowane.

- Gdy siatkarze wygrywają, to rosną skrzydła wszystkim Polakom - mówił Morawiecki. - Gratuluję sukcesów, które odnoszą. To dobrze zapowiada przyszłość polskiej siatkówki. Bardzo się cieszę z tych sukcesów, które odnosicie. To ogromna radość dla Polaków, dla całego polskiego społeczeństwa. Na pewno będziemy inwestować we wsparcie polskich sportowców. Cieszę się, że również my mogliśmy przyczynić się do tego sukcesu choć trochę i pomóc. Te osiągnięcia to duma polskiego sportu, ale też duma wszystkich Polaków.

Szef Rządu wspomniał także udany występ lekkoatletów w zakończonych w niedzielę mistrzostwach świata w Dausze i zapewnił, że rząd dalej będzie inwestował w infrastrukturę oraz wspierał rozwój młodzieży i sport.

- Przede wszystkim dziękujemy - zabrał głos prezes PZPS Jacek Kasprzyk. - To najskromniejsze co możemy zrobić w tym momencie. Dziękujemy za samolot, bo to nam uratowało przynajmniej brązowy medal w mistrzostwach Europy. Dziękujemy za zeszłoroczne wsparcie po mistrzostwach świata. To spowodowało, że ten rok jest dla nas chyba najlepszym, bo choć złota jeszcze nie mamy, mamy już trzy medale, które zdobyli mężczyźni, czwarte miejsce mistrzostw Europy kobiet po odbudowaniu się reprezentacji Polski. To dla nas bardzo ważne. Robimy imprezy najwyższej rangi w Polsce dla Polaków, dla nas wszystkich. Tak jak pan powiedział: „skrzydła rosną wszystkim, całemu krajowi, gdy grają Polacy”. Cieszę się, że mam zaszczyt dowodzić tym związkiem, bo to nie jesteśmy tylko my, ja i Ryszard. Ale to grupa wspaniałych trenerów, którzy są „na dole”, którzy wyszukują te wspaniałe, młode talenty wśród dziewcząt i chłopaków. To jest dla nas najważniejsze. Mamy taką pozycję na świecie, że chcą, żeby w Polsce te imprezy były robione. Nasza gościnność, gościnność Polaków i perfekcyjna organizacja dzięki wsparciu rządu, wsparciu Ministerstwa Sportu, dzięki wsparciu sponsorów. To powoduje, że siatkówka jest tym sportem rodzinnym, który przynosi ciepło i daje radość.

Ryszard Czarnecki, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej poinformował, że przedmiotem spotkania z Szefem Rządu były też kwestie organizacji przez polską federację prestiżowych wydarzeń międzynarodowych.

- W imieniu PZPS chciałem bardzo podziękować za zaangażowanie rządu, za wsparcie dla organizacji, o czym po raz pierwszy mówimy publicznie, mistrzostw Europy siatkarzy w Polsce w 2021 roku. Są w tej chwili prowadzone rozmowy z CEV, a wsparcie rządu jest tutaj argumentem koronnym. Wśród miast, które mają szansę ubiegać się o mecze w naszym kraju od fazy eliminacyjnej, przez 1/8 i ćwierćfinały, półfinał, i co podkreślam aż po finał w Polsce, są takie miasta jak Katowice, Kraków, Gdańsk, co warto podkreślić Tarnów. Listy nie zamykamy.

Kasprzyk uzupełnił: - Po ostatnim kongresie (Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej – przyp. red.), po meczu o trzecie miejsce zostały przeprowadzone rozmowy z przedstawicielami CEV, z pytaniem, czy chcielibyśmy być w gronie krajów organizujących mistrzostwa Europy. Powiedzieliśmy, że tak, chcielibyśmy, tylko pod jednym warunkiem – że faza finałowa będzie w Polsce. Zostało to zaakceptowane, choć jeszcze oficjalnie na piśmie nie mamy takiej zgody, natomiast zostały złożone wszystkie pisma, oświadczenia, potwierdzenia, że jesteśmy gotowi zorganizować mistrzostwa, wspólnie z Czechami, Finlandią i Estonią w 2021 roku.

Przypomnijmy, że Polska wraz Holandią będą organizować mistrzostwa świata 2022 kobiet, a prowadzone są rozmowy z międzynarodowymi władzami siatkarskimi dotyczące lat kolejnych.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24