Mistrzostwa Europy w short tracku. Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy na dystansie 500 metrów

Łukasz Konstanty
Natalia Maliszewska zdobyła srebrny medal w rywalizacji na dystansie 500 metrów podczas mistrzostw Europy w short tracku. Fot. PAP/EPA/Tibor Illyes
Natalia Maliszewska została wicemistrzynią Europy w short tracku na dystansie 500 metrów podczas zawodów odbywających się w Gdańsku. Złoty medal zdobyła faworytka rywalizacji, Holenderka Suzanne Schulting, a brązowy krążek wywalczyła Włoszka Arianna Valcepina.

Bardzo dobrze spisała się także druga z Polek, Nikola Mazur, która również wystąpiła w finale zmagań na 500 metrów.

Srebrny medal Natalii Maliszewskiej

Dla Natalii Maliszewskiej to już czwarty medal mistrzostw Europy w karierze. Polka ma obecnie na koncie jeden złoty krążek, dwa srebrne i jeden brązowy.

Polka, która była wskazywana jako jedna z kandydatek do medalu na najkrótszym dystansie, znakomicie rozpoczęła rywalizację. W piątkowym wyścigu eliminacyjnym zajęła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do ćwierćfinału. W pierwszym sobotnim biegu na 500 metrów co prawda pozwoliła się wyprzedzić Belgijce Hanne Desmet, w półfinale znów jednak dojechała jako pierwsza do mety, a co istotne, za jej plecami finiszowała Nikola Mazur.

W decydującym o medalach wyścigu najlepsza okazała się Holenderka Suzanne Schulting, która uzyskała czas 43,825 i o 0,113 s wyprzedziła Maliszewską. Na trzeciej pozycji finiszowała Włoszka Arianna Valcepina. Mazur, druga z naszych finalistek, zakończyła zmagania na piątej pozycji.

Finał na dystansie 500 metrów mężczyzn bez Polaków

Żadnemu z naszych zawodników nie udało się awansować do finału rywalizacji na dystansie 500 metrów. Diane Sellier, który w grudniu odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, w półfinałowym wyścigu został zdyskwalifikowany, z kolei Łukaszowi Kuczyńskiemu do awansu do finału (wyprzedzenia Węgra Bence Nogradiego) zabrakło 0,095 s.

W medalowym wyścigu najszybszy okazał się Włoch Pietro Sighel. Na medalowych pozycjach zmagania ukończyli także Holender Jens van't Wout (srebro) i Łotysz Reinis Berzins. Kuczyński z kolei okazał się najlepszy w finale B (w łącznej klasyfikacji zajął siódme miejsce).

Biało-Czerwoni nieźle spisali się we wcześniejszej rywalizacji na 1500 metrów - Sellier zajął 4. miejsce, z kolei Mazur uplasowała się na siódmej pozycji. Z kolei w rywalizacji sztafetowej obydwie drużyny (kobiet i mężczyzn) zajęły drugie miejsca w swoich wyścigach półfinałowych i wywalczyły awans do finału.