Mistrzynie Europy sprawdzą formę polskich siatkarek

Łukasz Konstanty
Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Z wymagającymi rywalkami mierzą się polskie siatkarki w ostatnich sprawdzianach przed rozpoczynającymi się już 23 września mistrzostwami świata. W poniedziałek Biało-Czerwone rywalizowały z Serbkami, które są wciąż aktualnymi mistrzyniami świata, dziś zmierzą się z mistrzyniami Europy z 2021 roku - Włoszkami.

Pierwszy sprawdzian podczas trwającego turnieju (DHL Test Match Tournament) w Neapolu zakończył się porażką Polek 1:3. Serbki, rywalki w pierwszej potyczce, wykazały wyższość nad podopiecznymi Stefano Lavariniego, zwłaszcza w trzecim secie odnoszący wysokie, ośmiopunktowe zwycięstwo. W poniedziałkowym starciu w polskim zespole najlepiej punktowały Magdalena Stysiak (17 punktów), Olivia Różański (13 punktów) i Agnieszka Korneluk, znana lepiej pod panieńskim nazwiskiem Kąkolewska (11 punktów). Wśród przeciwniczek najlepsza była Tijana Bosković, która zdobyła aż 32 punkty.

We wtorkowy wieczór nasze siatkarki zmierzą się z gospodyniami zmagań z udziałem czterech zespołów (oprócz Serbii, Polski i Włoch udział bierze także Turcja). Dzisiejsze rywalki Biało-Czerwonych w pierwszym spotkaniu uległy Turczynkom 1:3, wyrównaną rywalizację tocząc jedynie w dwóch pierwszych setach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wynik czwartej partii, którą siatkarki z Półwyspu Apenińskiego przegrały różnicą aż dziesięciu punktów.

Obydwie drużyny miały już okazję mierzyć się ze sobą w tym roku. Pod koniec czerwca podczas turnieju w Sofii w ramach fazy zasadniczej Ligi Narodów lepsze okazały się Włoszki, które wygrały 3:1. Nie oznacza to jednak, że Biało-Czerwone nie potrafią wygrywać z aktualnymi mistrzyniami Europy - rok wcześniej również w Lidze Narodów to nasze siatkarki cieszyły się z wygranej. Co ciekawe w ostatnich kilku latach jeśli już Polki wygrywały, za każdym razem o triumfie decydował piąty set. Rywalkom zwycięstwa przychodziły nieco łatwiej.

Mecz siatkarek Polska - Włochy podczas turnieju w Neapolu rozpocznie się we wtorek o godzinie 20.00. Transmisja w Polsat Sport

Przed rywalizacją z udziałem Biało-Czerwonych zagrają ze sobą dwie pozostałe drużyny - Turcja i Serbia, które w poniedziałkowych potyczkach odniosły zwycięstwa. Mecz tych zespołów zaplanowano na godzinę 17.00.