Paweł Górski
W jednym z najciekawszych spotkań kolejki Promień Żary nieznacznie uległ Odrze Nietków Małgorzata Fudali Hakman/archiwum
Rozgrywki lubuskiej IV ligi dostarczają kibicom kolejnych sensacji i tak było również w 10. kolejce, która została rozegrana w pierwszy weekend października. Do największej niespodzianki doszło w Zielonej Górze, gdzie rezerwy Lechii pokonały Pogoń Świebodzin 3:1.

Syrena gromi i pnie się w tabeli

Syrena Zbąszynek to zespół, który w ostatnim czasie jest wyraźnie na fali. Ekipa prowadzona przez trenera Tomasza Leszczyńskiego pozostawiła w pokonanym polu kilku faworyzowanych rywali, a w 10. kolejce potwierdziła dobrą formę, gromiąc Budowlanych Lubsko. Zdziesiątkowany outsider lubuskiej IV ligi przyjechał do Zbąszynka w zaledwie 12-osobowym składzie. Syrena wykorzystała to i zaaplikowała przeciwnikowi aż dziewięć bramek. Hattrickami popisali się Paweł Dulat i Piotr Bimek, a dwa trafienia dołożył Sebastian Troszczyński. Wynik zamknął w 88 minucie 17-letni Norbert Semmler. Dzięki tak okazałej wygranej zespół ze Zbąszynka wskoczył na ligowe podium i aktualnie zajmuje trzecią lokatę.

Sensacja w Zielonej Górze

Czołową trójkę IV-ligowej tabeli opuściła natomiast Pogoń Świebodzin, która po świetnym początku sezonu złapała lekką zadyszkę. W jej pojedynku z Lechią II Zielona Góra doszło bowiem do niemałej sensacji. Młody zespół z Winnego Grodu objął prowadzenie już w 11 minucie po bramce Karola Harasia. Tuż przed przerwą podwyższył Rafał Dzidek, a krótko po rozpoczęciu drugiej połowy świebodzinian dobił etatowy strzelec Lechii II Bartosz Żurawski. Pogoń odpowiedziała jedynie golem honorowym Artura Błaszczaka w 73 minucie, wobec czego sensacyjne zwycięstwo 3:1 zapisali na swoim koncie podopieczni trenera Mateusza Reusa.

Zwycięstwo lidera rzutem na taśmę

Do jednego z najbardziej wyrównanych pojedynków doszło w Nietkowie, gdzie liderująca Odra podejmowała będący w nie najlepszej formie Promień Żary. Na boisku bardzo długo panował bezbramkowy remis, ale cierpliwość miejscowych kibiców została wynagrodzona w doliczonym czasie drugiej połowy. Wtedy po stałym fragmencie gry bramkę decydującą o zwycięstwie Odry strzelił Dominik Skrzyński.

Meprozet wywozi ze Słubic cenną wygraną

Podobne rozstrzygnięcie miało miejsce w Słubicach, lecz tam faworyt nie sprostał zadaniu. Dobrze dysponowana w ostatnim czasie Polonia podejmowała próbujący wydostać się z dolnej części tabeli Meprozet Stare Kurowo. Podopieczni trenera Zenona Burzawy zwyciężyli 1:0, a gola na wagę trzech punktów zdobył dla gości w 78 minucie Marcin Antczak.

Nieobliczalny Dąb gromi Czarnych

W obecnym sezonie Dąb Przybyszów gotuje swoim kibicom prawdziwy rollercoaster. Zespół ten przeplata porażki niespodziewanymi zwycięstwami. W 10. kolejce zawodnicy trenera Krzysztofa Piosika ponownie pokonali wyżej notowanego rywala. Z pięcioma bramkami bagażu wyjechali ze Sławy Czarni Żagań. Co prawda do przerwy gospodarze prowadzili tylko 1:0, ale po zmianie stron nie pozostawili rywalom złudzeń dzięki kolejnym trafieniom Macieja Rybaka, Gracjana Antkowiaka, Tomasza Bielenia oraz Mateusza Dobrakowskiego.

Niełatwe zwycięstwo Odry Bytom Odrzański

Odra Bytom Odrzański, która jeszcze do niedawna była liderem lubuskiej IV ligi, na własnym stadionie mierzyła się z Piastem Iłowa. Mimo, że gospodarze byli stawiani w roli faworytów, to zwycięstwo 2:0 nie przyszło im łatwo. Wynik otworzył już w szóstej minucie Dawid Cieśla, lecz jednobramkowe prowadzenie nie zapewniało spokojnego przebiegu spotkania. Odrze udało się przypieczętować wygraną dopiero w doliczonym czasie gry – wówczas do siatki Piasta trafił Daniel Wołkowski.

Wyniki 10. kolejki IV ligi:

• Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Piast Iłowa 2:0 (bramki: Cieśla, Wołkowski)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Budowlani Lubsko 9:0 (Bimek 3, Dulat 3, Troszczyński 2, Semmler)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Czarni Żagań 5:0 (Rybak 2, Antkowiak, Bieleń, Dobrakowski)
  • Odra Nietków – Promień Żary 1:0 (Skrzyński)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Pogoń Skwierzyna 4:0 (Gurgul, Szczeciński, Paradowski, Torbiczuk)
  • Korona Kożuchów – Ilanka Rzepin 1:3 (Volk – Stefanowicz 3)
  • Lubuszanin Drezdenko – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 3:1 (Appiah, Zagdański, Czajkowski – Żytyński)
  • Lechia II Zielona Góra – Pogoń Świebodzin 3:1 (Haraś, Dzidek, Żurawski – Błaszczak)
  • Polonia Słubice – Meprozet Stare Kurowo 0:1 (Antczak)