Francja wyeliminowała Anglię
Francja wyeliminowała Anglię PAP, EPA
MŚ 2022. Nie bez problemów Francja zameldowała się w półfinale. Drużyna mistrzów świata wygrała z Anglią 2:1. Decydująca o sukcesie jednych i porażce drugich okazała się zmarnowana jedenastka Harry'ego Kane'a z 84 minuty.

MŚ 2022. Mecz Anglia - Francja 2:1

Francja szybciej znalazła sposób na Anglię niż na Polskę, ale ćwierćfinał okazał się zdecydowanie bardziej wyrównany. Po bramce z 17 minuty gra toczyła się również na połowie Trójkolorowych. Przed przerwą najwięcej zagrożenia stworzył Harry Kane - bohater najgroźniejszego strzału i kontrowersji; gdy padł w okolicach pola karnego, brazylijski sędzia Wilton Sampaio długo nasłuchiwał opinii kolegów z obsługi systemu VAR. Wreszcie podjął decyzję, że jedenastki nie przyzna, bo faul nastąpił tuż przed linią szesnastki.

Prowadzenie dla Francji uzyskał Aurelien Tchouameni, za którego Real Madryt zapłacił latem 80 mln euro. Pomocnik oddał precyzyjny strzał z 25 metrów, kiedy po przechwycie Dayota Upamecano akcję napędził Kylian Mbappe. W szczytowym momencie piłka zmierzająca do bramki Anglików osiągnęła prędkość 108 km/h.

Zaraz po rozpoczęciu drugiej odsłony Anglia mogła wyrównać. Tuż zza pola karnego huknął Jude Bellingham. Gdy kibice zaczęli wznosić ręce w geście triumfu, Hugo Lloris zaliczył interwencję na notę, przenosząc piłkę nad poprzeczką.

To było jednak jak odroczenie wyroku. Podrażnieni Anglicy i tak prędko dopięli swego. W 52 minucie po faulu Tchouameniego padł na murawę Bukayo Saka, a sędzia od razu wskazał na jedenasty metr. Okazji nie przepuścił Harry Kane, doprowadzając do remisu strzałem w prawy w róg.

Francja postanowiła nie zwlekać z odpowiedzią. Od razu ruszyła do ataku, lecz pierwsze strzały świetnie rozczytał Jordan Pickford. Najpierw zatrzymał próbę Adriena Rabiota, potem pierwszą okazję Oliviera Giroud. W tak zwanym międzyczasie prowadzenie mogła objąć też Anglia...

... i nastąpiła 78 minuta. Po dośrodkowaniu z lewej strony prowadzenie dla Francji odzyskał niezawodny Giroud.

Los pozwolił Anglii wrócić do gry. Po juniorskim fauli Theo Hernandeza sędzia raz jeszcze przyznał jedenastkę. Znowu podszedł do niej Kane, ale tym razem kopnął fatalnie. Skojarzenia ze strzałem Davida Beckhama na Euro 2004 z Portugalią okazały się jednoznaczne; wtedy Anglicy też odpadli w ćwierćfinale.

W środę rywalem Francji w półfinale będzie Maroko, które sensacyjnie wyeliminowało Portugalię.

Piłkarz meczu: Olivier Giroud
Atrakcyjność meczu: 6/10

MUNDIAL 2022 w GOL24

Mundial 2022. Nadszedł zmierzch legendy. Selekcjoner Fernando Santos po raz drugi z rzędu nie wystawił Cristiano Ronaldo w składzie Portugalii, chociaż ta walczyła o wejście do półfinału przeciw Maroku (0:1). Ronaldo pośród rezerwowych sprawiał wrażenie przybitego meczem i decyzją o pominięciu w składzie. Po pierwszym golu dla Maroka jedynie zadziwił się, że Youssef En Nesyri tak jak on potrafił wysoko skoczyć do piłki i z wysokości piętra pokonać bramkarza.Dzisiaj Portugalię i przede wszystkim CR7 z trybun wspierała jego partnerka, Georginia Rodriguez, machająca flagą z sektora dla VIP-ów. Dopiero w 51 minucie, przy aplauzie publiczności Ronaldo został wysłany na boisko, gdy Portugalia musiała gonić wynik 0:1. Ale tego meczu nie udało się odwrócić, co oznacza, że Cristiano już nigdy nie zostanie mistrzem świata. Po ostatnim gwizdku CR7 zdał sobie sprawę, że to przykry koniec - i zalał się łzami.

Mecz Maroko - Portugalia. Cristiano Ronaldo przybity na ławc...