MŚ 2022 w siatkówce kobiet. Polki w doborowym gronie. "To...

MŚ 2022 w siatkówce kobiet. Polki w doborowym gronie. "To dwa wspaniałe kraje"

Rafał Rusiecki

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet i trener Jacek Nawrocki

Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet i trener Jacek Nawrocki ©Sylwia Dąbrowa

Polska wspólnie z Holandią w 2022 roku zorganizuje mistrzostwa świata kobiet w siatkówce. Informację tę przedstawiła w sobotę w Warszawie FIVB.
Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet i trener Jacek Nawrocki

Na zdjęciu: reprezentacja Polski kobiet i trener Jacek Nawrocki ©Sylwia Dąbrowa

Stało się to podczas Gali 90-lecia Polskiej Siatkówki. Miłych punktów podczas tej uroczystości nie brakowało. Prezydent RP Andrzej Duda osobiście wręczył okolicznościowy puchar prezesowi PZPS Jackowi Kasprzykowi. Wyróżnieniami uhonorowano dwoje reprezentantów Polski, którzy rozegrali w biało-czerwonych barwach najwięcej spotkań, czyli Piotra Gruszkę (450) i Magdalenę Śliwę (359). Okolicznościowe nagrody wręczono także miastom-gospodarzom największych międzynarodowych wydarzeń siatkarskich. W tym gronie znaleźli się oczywiście przedstawiciele władz Gdańska. Podziękowań było i uhonorowanych było więcej.

Najważniejszą informację dotyczącą nadchodzącej przyszłości przedstawiła Międzynarodowa Federacja Siatkarska (FIVB). Ogłosiła ona, że w 2022 roku Polska i Holandia zorganizują żeńskie mistrzostwa globu.

- Przeprowadziliśmy bardzo ostry proces przetargowy i jednogłośnie zdecydowaliśmy, że wspólna oferta Holandii i Polski była najlepszą dla mistrzostw świata kobiet w 2022 roku - argumentował Ary Graça, prezydent FIVB. - Połączenie Holandii z Polską to dla nas bowiem dwa wspaniałe kraje, złączone wspólną siatkarską pasją. Nie mamy wątpliwości, że stworzymy wspaniałe widowisko w 2022 roku, dostarczając najlepszych możliwych doświadczeń zawodniczkom, a kibicom tak w halach, jak i poza nimi, rozrywkę najwyższej próby - dodał.

O ile organizacyjnie siatkarskie środowisko w Polsce może być spokojne o organizację tak ważnego turnieju, o tyle sportowo jest to w tej chwili wielki znak zapytania. Sukcesy naszej żeńskiej reprezentacje zdołał już przykryć kurz. W XXI wieku Andrzejowi Niemczykowi i jego „Złotkom” udało się dwukrotnie wygrać mistrzostwa Europy (2003 i 2005). Później, w 2009 roku, był jeszcze brąz kontynentalnego czempionatu podczas turnieju w Polsce. Podopieczne selekcjonera Jacka Nawrockiego są obecnie sklasyfikowane na 26 miejscu w rankingu FIVB.

Holenderki zajmują w tym zestawieniu 7 miejsce. Wicemistrzynie Europy z 2009 i 2015 roku są na innym poziomie. Udowodniły to chociażby przed rokiem, kiedy podczas rozgrywanych w Japonii mistrzostwach świata zajęły czwarte miejsce. Znana z występów w sopockim Atomie Maret Balkestein-Grothues w 2022 roku raczej już nie będzie grać w reprezentacji, ale to wciąż powinna być silna kadra.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Sportowy24 na Facebooku

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej