MŚ w judo. Rodzeństwo najlepsze w piątkowej rywalizacji

Łukasz Konstanty
Po czterech latach przerwy Hifumi Abe ponownie wywalczył tytuł mistrza świata w judo.
Po czterech latach przerwy Hifumi Abe ponownie wywalczył tytuł mistrza świata w judo. Rede do Esporte, CC BY 3.0 BR, Wikimedia Commons
Japońscy judocy nie zwalniają tempa i zdobyli dwa kolejne złote medale mistrzostw świata, które odbywają się w Taszkencie. W piątek rodzeństwo Uta i Hifumi Abe triumfowało - odpowiednio w kat. 52 kg wśród kobiet i 66 kg w gronie mężczyzn. Aleksandra Kaleta zajęła siódme miejsce.

Uta i Hifumi Abe to jeden z najbardziej utytułowanych duetów siostra-brat w historii judo. W roku 2018 zostali pierwszym rodzeństwem, które wywalczyło tytuły mistrza świata. W sumie w dorobku mają po trzy złote medale w imprezie tej rangi.

W piątek w Taszkencie konto Japonii o srebrny medal dodatkowo powiększył Joshiro Maruyama. Z kolei w czwartek złote medale wywalczyli Naohisa Takato (do 60 kg mężczyzn) i Natsumi Tsunoda (do 48 kg kobiet).

Aleksandra Kaleta w kat. 52 kg zajęła 7. miejsce. Polka w trzeciej rundzie uległa późniejszej wicemistrzyni świata, Brytyjce Chelsie Giles. W repesażach zawodniczka UKS Judo Wolbrom przez waza-ari przegrała z Khorloodoi Bishrelt z Mongolii.

W sobotę wystartuje czworo Biało-Czerwonych. W wadze 57 kg Julia Kowalczyk powalczy ze Słowenką Kają Kajzer. W tej samej kategorii Arleta Podolak zmierzy się z ubiegłoroczną brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy Flaką Loxną z Kosowa. Wśród mężczyzn w kategorii 73 kg wystąpi dwóch Polaków. Adam Stodolski w pierwszym pojedynku zmierzy się z Niemcem Alexandrem Gablerem, z kolei Wiktor Mrówczyński rozpocznie rywalizację od starcia ze Słoweńcem Martinem Hojakiem.