MŚ w kolarstwie torowym. Polskie drużyny sprinterskie w czołówce, rekordy Niemek

Piotr Rutkowski
Piotr Nowak/PAP
Polscy kolarze torowi zajęli piąte miejsce w sprincie drużynowym w pierwszym dniu mistrzostw świata w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. Ich koleżanki z reprezentacji uplasowały się w tej konkurencji na szóstej pozycji. Zwyciężyli Australijczycy i Niemki.

W eliminacjach Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski uzyskali piąty czas (43,220) i w pierwszej rundzie zmierzyli się z czwartymi Brytyjczykami. Wyścig był bardzo zacięty. Podopieczni trenera Igora Krymskiego pojechali znacznie szybciej (42,879), ale to nie wystarczyło do wyprzedzenia rywali. Z czterech pokonanych w tej fazie drużyn Polacy byli jednak najlepsi (pokonali m.in. Francuzów), co dało im piąte miejsce.

W pierwszej rundzie z Brytyjkami walczyły także Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak. Szóste w eliminacjach Polki nie były w stanie nawiązać z nimi walki i zakończyły zmagania na szóstej pozycji. Na tym etapie rywalizacji rekord świata pobiły Niemki - 45,983, poprawiając o 0,081 s własne osiągnięcie z ubiegłorocznych mistrzostw globu w Roubaix. W wyścigu o złoty medal Niemki zdecydowanie wygrały z Chinkami i ponownie pobiły rekord globu wynikiem 45,967.

Wśród mężczyzn triumfowali Australijczycy, którzy przełamali trwającą od 2018 roku serię zwycięstw Holendrów na największych imprezach. W każdej fazie zmagań - eliminacjach, 1. rundzie i finale - byli lepsi od "Pomarańczowych" i zasłużenie sięgnęli po złoty medal. W finale wyprzedzili ich o 0,043 s.

W wyścigu scratch Nikola Wielowska, brązowa medalistka tegorocznych ME w Monachium, zajęła 20. miejsce. Zwyciężyła Martina Fidanza, córka znanego przed laty kolarza zawodowego, Giovanniego. Włoszka obroniła tytuł mistrzowski z Roubaix.

W środę Polacy startowali także w kwalifikacjach wyścigu drużynowego na 4 km na dochodzenie. Drużyna pań (Karolina Karasiewicz, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Karolina Kumięga) zajęła 11. miejsce z wynikiem 4.23,952, a mężczyźni (Alan Banaszek, Kacper Majewski, Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok) uzyskali 12. czas - 3.56,370. Decydujące wyścigi, już bez udziału Biało-Czerwonych - w czwartek.