Nicole Konderla złotą medalistką Uniwersjady w skokach narciarskich. Na podium stanęła także Kinga Rajda

Łukasz Konstanty
Nicole Konderla, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku, zdobyła złoty medal podczas tegorocznej zimowej Uniwersjady, która odbywa się w Lake Placid. Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Nicole Konderla wywalczyła złoty medal w skokach narciarskich podczas odbywającej się w Lake Placid zimowej Uniwersjady. Na podium stanęła także Kinga Rajda, która zakończyła zmagania na trzeciej pozycji. Srebro wywalczyła Japonka Machiko Kubota.

Zwycięstwo Polce zapewniły skoki na odległość 90 i 90,5 metra (zawody odbywały się na skoczni normalnej).

Dwa medale w skokach narciarskich

Konderla w końcowej klasyfikacji wyprzedziła o 6,8 pkt Kubotę, a także o niemal 22 punkty trzecią w końcowej klasyfikacji Rajdę, która oddała skoki na odległość 86,5 oraz 89,5 m. Czwarta Anna Twardosz do medalowej pozycji straciła zaledwie 0,9 pkt.

Wśród panów na skoczni najlepiej spisał się Adam Niżnik, który rywalizację zakończył na czwartej pozycji (90 i 92,5 m). Do Timona Kahofera, który zdobył brązowy medal, Polak stracił jednak sporo, bo aż 11,2 pkt. Zwyciężył Kazach Danił Wasiljew, który od pewnego czasu, bez większych sukcesów, próbuje sił w zawodach Pucharu Świata, zaś drugą lokatę wywalczył Austriak Maximilian Lienher.

Długo wydawało się, że Biało-Czerwoni wywalczą także medal w biathlonie (pojedyncza sztafeta mieszana), bowiem Anna Nędza-Kubiniec i Wojciech Filip dzielnie trzymali się w czołowej trójce, potem jednak nasi zawodnicy zanotowali kilka karnych rund i ostatecznie uplasowali się na siódmym miejscu. Złoto zdobyli Czesi, srebro Francuzi, a brąz Ukraińcy.

Starty Polaków piątego dnia zmagań w Uniwersjadzie

Piątego dnia rywalizacji w Lake Placid najwcześniej zaprezentują się zawodniczki specjalizujące się w biegach narciarskich (Aleksandra Mikołajczyk, Karolina Kukuczka, Weronika Kaleta), które będą miały do pokonania dystans 5 km. Początek zmagań o 15.05 czasu polskiego. Niespełna pół godziny później zmagania rozpoczną alpejki (Zuzanna Czapska, Daria Krajewska, Maja Chyła), które od 15.30 rywalizować będą w konkurencji slalom gigant.

Od 16.00 rozpocznie się rywalizacja na torze łyżwiarskim (dystans 1 500 m), na którym wystąpi m.in. Iga Wojtasik, srebrna medalistka na dystansie 1000 metrów. Oprócz niej o jak najlepszy wynik powalczą Natalia Jabrzyk, Olga Kaczmarek i Maja Płończyk, a wśród panów, którzy o medale walczyć będą od 17.20, Karol Karczewski, Maksymilian Rzepka, Piotr Nałęcki i Jakub Piotrowski.

O godzinie 16.35 na trasie biegowej pojawią się Michał Boreczek, Robert Bugara, Mateusz Haratyk i Michał Skowron, którzy będą mieli do pokonania 10 km. O 19.15 snowboardziści Krzysztof Owczarek i Jan Jaromin rozpoczną rywalizację w konkurencji slopestyle, z kolei o 20.00 do zmagań przystąpią Andrzej Szczechowicz i Paweł Szyndlar, których czekają drużynowe zmagania w kombinacji norweskiej.

Uniwersjada w Lake Placid potrwa do niedzieli 22 stycznia.