Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie przeciągaj struny biegaczu, bo źle to się skończy! [KOMENTARZ]

Przemysław Walewski
Przemysław Walewski
Przemysław Walewski Waldemar Wylegalski
Często amatorzy biegania posługują się ścisłymi planami treningowymi jak dogmatem, przepisem na sukces, zazwyczaj nie dostosowanymi do własnych możliwości. Trenowanie „z głową” to nie odhaczanie kolejnych dni w exelu, ale dostosowanie metod treningowych i ich obciążeń do aktualnych możliwości.

Aż 90 procent kontuzji, to powtarzające się przeciążenia u biegaczy, którzy nie dają sobie szansy na odpoczynek swoim organizmom. Jak wynika ze spostrzeżeń specjalistów ortopedii, na kontuzje związane z więzadłem krzyżowego przednim narzekają ci biegacze, którzy w przeszłości mieli urazy kolana zawiązane z urazem tego więzadła. Najczęściej występuje on podczas sportów kontaktowych, grach drużynowych, narciarstwie czy tenisie. To często nie bieganie jest przyczyną bólu, ale dawno przebyte kontuzje, które na skutek biegania często się odnawiają. Na szczęście podczas biegania do urazów więzadła krzyżowego przedniego praktycznie nie dochodzi.

Skręcenia stanowią uraz cięższy niż naciągnięcie mięśnia i czasem trudno jest na pierwszych rzut oka ocenić czy ten stan jest skręceniem, zwichnięciem czy złamaniem, ponieważ objawy mogą być podobne. Podczas skręcenia stawu dochodzi do rozerwania lub naderwania tkanek i więzadeł otaczających staw. Takich kontuzji nie wyleczymy na podstawie „mądrości” z e-forów.

Bardzo ważna jest fachowa diagnoza i zalecenie odpowiedniego leczenia – podkreśla dr Maciej Nowak, d świadczony specjalista medycyny sportowej. Próba trenowania pomimo dokuczliwego bólu prowadzi do poważniejszych kontuzji. Sportowcy amatorzy nadużywają ponadto środków przeciwbólowych oszukując się sloganem „ból to ściema”. Ból to sygnał, że dzieje się coś niedobrego w naszym organizmie i tego sygnału nie można zagłuszać.

Konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej. Wiele domorosłych programów treningowych zapomina o zasadzie treningu naprzemiennego (ciężki/lekki). Jeżeli wykonamy dwa silne treningi pod rząd, nałożymy na swój organizm maksymalne obciążenie i staniemy się bardziej podatni na kontuzje. Im jesteśmy starsi tym więcej czasu potrzebujemy na regenerację. Zasada jednego dnia wolnego od biegania w tygodniu jest jak najbardziej OK! Odpoczynek też jest jednostką treningową.

POLECAMY:

Oni są w rejestrze przestępców

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Top sportowy 24 - Zobacz:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie przeciągaj struny biegaczu, bo źle to się skończy! [KOMENTARZ] - Głos Wielkopolski

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24