Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepomniaszczij vs. Ding Liren. Zdecydowane zwycięstwo z gambitem hetmańskim „Nepo” w drugiej partii meczu o szachową koronę świata

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
FIDE
W drugiej partii meczu o szachowe mistrzostwo świata w stolicy Kazachstanu – Astanie Rosjanin Jan Niepomniaszczij, grając czarnymi, odniósł przekonujące zwycięstwo w 29 ruchach nad Chińczykiem Ding Lirenem i po dwóch grach prowadzi 1,5:0,5.

Ubiegający się po raz drugi o szachową koronę świata 32-letni Niepomniaszczij opowiedział, jak potoczyła się według niego druga partia meczu o mistrzostwo globu.

– Czułem, że ruch h3 jest pod wpływem Rapporta. Trudne posunięcie z pomysłem, ale przerzuciłem się na gambit hetmański. Ostatecznie doprowadziło mnie to do wygodnej, znajomej pozycji. Następnie umieściłem figury na środku i wszystko inne potoczyło się samo. Myślę, że moi rodzice i przyjaciele będą pierwszymi, którzy mi pogratulują. Jednocześnie nie skupiam się na portalach społecznościowych i czasie spędzonym na telefonie. Nie ma nic strasznego, jeśli wygodnie chcesz się zastanowić nad ruchami w toalecie. Często spędzałem tam czas podczas meczu w Dubaju (podczas pierwszego meczu „Nepo” o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem w grudniu 2021 roku – przy. red.). W pokoju jest czas na coś do jedzenia. Powstaje raczej pytanie, czy warto ograniczać czas spędzany w pomieszczeniu?

W którym momencie ostatecznie rozstrzygnął się wynik meczu?

– Po ruchu gońca na d6 wszystko stało się dla mnie jasne. Awans pionka był nieunikniony. Potem po prostu przeniosłem się do centrum. To wszystko.

30-letni Liren nazwał swoją grę fatalną w drugiej partii meczu o tytuł.

– Nie rozumiem, co mi się dzisiaj przydarzyło. Po zmiani położenia Jana sytuacja stała się dla mnie bardzo trudna. Ruch h3 był pomysłem mojego sekundanta. Ale wtedy gra nie ułożyła się dla mnie dobrze. Dzisiaj był okropny mecz.

Dlaczego spędziłeś tyle czasu w toalecie?

– Kiedy tam jestem, czuję się, jakbym grał online, a nie w rzeczywistości. Na planszy są problemy z czasem.

Następna, trzecia partia odbędzie się w środę, 12 kwietnia, o godzinie 11.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Mistrzostwo świata zapewni zdobycie w meczu 7,5 punktu

W sumie szachiści mogą rozegrać 14 partii z kontrolą czasu 120 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na 20 posunięć i 15 minut do końca partii z dodatkiem 30 sekund na każdy ruch (od 61.).

Za zwycięstwo w grze przyznawany jest 1 punkt, za remis 0,5. Gracz z łączną notą 7,5 zostaje mistrzem świata.

W przypadku remisu (7:7) rozgrywany jest tie-break – 4 gemy z kontrolą czasu 25 minut + 10 sekund na ruch. Jeśli wynik pozostaje równy, rozgrywane są 2 partie z kontrolą 5 minut + 3 sekundy na ruch, następnie w razie potrzeby jeszcze 2 partie, potem 3+2 gry błyskawiczne do pierwszego zwycięstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24