Okręgowy Puchar Polski. Gryf już z trofeum, Świdniczanka w finale

Kamil Wojdat
(Gryf, po rzutach karnych, obronił puchar sprzed roku)
(Gryf, po rzutach karnych, obronił puchar sprzed roku) Gryf Gmina Zamość
W derbach „Lotniczego MIasta” Świdniczanka pokonała Avię 2:1 i to ona zagra z Lublinianką w finale Pucharu Polski w okręgu Lublin. Zwycięzca tego starcia awansuje do półfinału Wojewódzkiego Pucharu Polski, gdzie zmierzy się z Gryfem Gminą Zamość, który w finale okręgu Zamość okazał się lepszy od Kryształu Werbkowice i po raz drugi w swojej historii cieszył się z wywalczenia tego trofeum.

W pierwszej połowie meczu kibice zgromadzeni na stadionie w Werbkowicach bramek nie oglądali. Po zmianie stron wynik otworzył zawodnik gospodarzy, Maciej Wójtowicz, który w 52. minucie wykorzystał zawahanie defensywy rywali (1:0). Ci odpowiedzieli jednak błyskawicznie. Już kilkadziesiąt sekund później do remisu 1:1 doprowadził Mikołaj Grzęda.

Takim rezultatem zakończył się mecz regulaminowy i doliczony czas gry, a następnie dogrywka. Potrzebne były rzuty karne, a dokładnie dziewięć ich serii. Wtedy strzał zawodnika Kryształu obronił Patryk Dobromilski, a wygraną Gryfowi pewnym strzałem dał kapitan, Dawid Dobromilski (7:6). Tym samym Gryf obronił puchar sprzed roku i awansował do półfinału na szczeblu wojewódzkim.

Po ostrożnym początku obie drużyny ruszyły do przodu, zagrały ofensywnie i stworzyły ciekawe piłkarskie widowisko. Mecz na pewno mógł się podobać kibicom. Podobnie jak w ubiegłym roku nasza pucharowa przygoda trwa dalej i bardzo się z tego cieszymy – podsumował spotkanie trener zwycięskiej drużyny, Sebastian Luterek.

W kolejnym etapie Gryf zmierzy się z kimś z pary Świdniczanka kontra Lublinianka. Klub z Lublina awans do finału OPP wywalczył jeszcze w kwietniu, ale świdniczanie swój półfinał rozgrywali 3 maja.

Czwartoligowiec mierzył się z występującą klasę wyżej Avią. Spotkanie derbowe przy ulicy Turystycznej cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jako pierwsi powody do radości mieli jednak goście. Już w 9. minucie, po dobrze wykonanym rzucie rożnym, piłkę głową na krótkim słupku strącił Rafał Kursa, a ta wpadła do bramki strzeżonej przez Pawła Sochę (0:1).

Największe zagrożenie po stronie gospodarzy stwarzał napastnik, Michał Paluch. W końcu dopiął swego i trafił do siatki. Dokładnie w 77. minucie (1:1). Ten sam zawodnik w doliczonym czasie gry zapewnił gospodarzom zwycięstwo 2:1 i awans do finału w okręgu Lublin, gdzie Świdniczanka zagra z Lublinianką.

Zwycięzcy pucharów okręgowych wystąpią w półfinałach wojewódzkich. Tam są już Podlasie Biała Podlaska (triumfator w okręgu Biała Podlaska) i Gryf Gmina Zamość (najlepszy zespół w okręgu Zamość).

Dołączą jeszcze Świdniczanka lub Lublinianka (okręg Lublin) i Start Krasnystaw lub Sparta Rejowiec Fabryczny (okręg Chełm).

Zdobywca pucharu wojewódzkiego w wakacje wystąpi w rundzie wstępnej ogólnopolskiego Fortuna Pucharu Polski.

Kryształ Werbkowice – Gryf Gmina Zamość 1:1 (0:0), 6:7 w karnych
Bramki: Wójtowicz 53 – Grzęda 55
Kryształ: Rojek – Niewiński, Zieliński, Maliszewski, Janicki, Wójtowicz (70 Welman), Buczek, Michalak, Pędlowski (65 Rybka), Karwacki, Jarosz (70 Sienkiewicz). Trener: Piotr Welcz
Gryf: P. Dobromilski – Wolanin (72 Kurzawa), D. Dobromilski, Tomasiak, Wołoch, Pupeć (60 Sałamacha), Kycko, Baran, Klimkowski (76 Pokrywka), Woźniak (80 Rząd), Grzęda. Trener: Sebastian Luterek
Żółte kartki: Rojek, Zieliński, Janicki, – Pupeć, Wołoch, Kycko.

Świdniczanka – Avia Świdnik 2:1 (0:1)
Bramki: Paluch 76, 90+4 – Kursa 9
Świdniczanka: Socha – Szymala (70 Kanarek), Pielach (86 Ptaszyński), Koźlik, Kotowicz, Bednarczyk, Sikora (75 Strug), Nawrocki, Skoczylas, Zuber, Paluch. Trener: Łukasz Gieresz
Avia: Sobieszczyk – Midzierski, Kursa, Mykytyn, Dobrzyński, Mydlarz (83 Białek), Popiołek, Kalinowski (73 Drozd), Maluga, Zając (18 Kunca, 73 Rak), Kompanicki. Trener: Łukasz Mierzejewski